Uchylono decyzję ws. kolejnej nieruchomości

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydenta Warszawy ws. nieruchomości położonej przy ul. Bartoszewicza 1B i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez miasto - poinformował przewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Ponadto komisja przyznała 311 tys. zł odszkodowań mieszkańcom.

zdjęcie ilustracyjne
12019 CC0

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Sebastian Kaleta po niejawnym posiedzeniu komisji, podjęła ona decyzje ws. nieruchomości położonej przy ul. Bartoszewicza 1B w Warszawie. - Komisja orzekła: uchylić w całości decyzję prezydenta m.st. Warszawy z dnia 7 sierpnia 2015 roku, uchylić decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 16 listopada 2015 roku, uchylić decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 22 października 2015 roku i decyzję z tego samego dnia, o innym numerze, komisja zdecydowała się uchylić - powiedział.

Podstawowe błędy, które komisja dostrzegła w prowadzonych przez prezydenta Warszawy postępowaniach - jak mówił przewodniczący - to m.in. nie ustalenie posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. - W sprawie doszło do przeniesienia roszczeń do nieruchomości warszawskiej. To przeniesienie było rażąco sprzeczne z interesem społecznym, nastąpiło za świadczenie wzajemnie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości - powiedział Kaleta.

- Pani Maria Trzcińska nabyła prawa i roszczenia do udziału w 54 procentach przedwojennej nieruchomości objętej dekretem warszawskim przy ul. Bartoszewicza 1B na podstawie trzech umów za kwotę wielokrotnie niższą niż wartość prawa przyznanego jej decyzją reprywatyzacyjną - za kwotę 632 tysięcy złotych - relacjonował.

Dodał, że wartość nabytego udziału w nieruchomości wynosiła około 9 mln zł.

Poinformował też, że sprawa została przekazana miastu do ponownego rozpatrzenia.

Kaleta poinformował także, że komisja przyznała odszkodowanie w wysokości 21 tys. 738 zł i 72 gr córce zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej - Marii Brzeskiej, a także zadośćuczynienia w wysokości 290 tys. zł mieszkańcom m.in. ul. Jagiellońskiej 27 i ul. Noakowskiego 16. Łącznie - jak podsumował Kaleta - komisja przyznała we wtorek odszkodowania i zadośćuczynienia na kwotę 311 tys. 738 zł i 72 gr.

Ponadto komisja ukarała współpracownika Marka M. Kamila Kobylarza karą administracyjną pieniężną w wysokości 50 tys. zł. W ocenie komisji - o czym mówił Kaleta - naruszył on prawa lokatorów kamienicy przy ul. Dahlberga 5.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#komisja weryfikacyjna #nieruchomości

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo