Uchylono decyzję ws. kolejnej nieruchomości

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydenta Warszawy ws. nieruchomości położonej przy ul. Bartoszewicza 1B i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez miasto - poinformował przewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Ponadto komisja przyznała 311 tys. zł odszkodowań mieszkańcom.

zdjęcie ilustracyjne
12019 \ CC0

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Sebastian Kaleta po niejawnym posiedzeniu komisji, podjęła ona decyzje ws. nieruchomości położonej przy ul. Bartoszewicza 1B w Warszawie. - Komisja orzekła: uchylić w całości decyzję prezydenta m.st. Warszawy z dnia 7 sierpnia 2015 roku, uchylić decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 16 listopada 2015 roku, uchylić decyzję prezydenta m.st. Warszawy z 22 października 2015 roku i decyzję z tego samego dnia, o innym numerze, komisja zdecydowała się uchylić - powiedział.

Podstawowe błędy, które komisja dostrzegła w prowadzonych przez prezydenta Warszawy postępowaniach - jak mówił przewodniczący - to m.in. nie ustalenie posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. - W sprawie doszło do przeniesienia roszczeń do nieruchomości warszawskiej. To przeniesienie było rażąco sprzeczne z interesem społecznym, nastąpiło za świadczenie wzajemnie rażąco niewspółmierne do wartości nieruchomości - powiedział Kaleta.

- Pani Maria Trzcińska nabyła prawa i roszczenia do udziału w 54 procentach przedwojennej nieruchomości objętej dekretem warszawskim przy ul. Bartoszewicza 1B na podstawie trzech umów za kwotę wielokrotnie niższą niż wartość prawa przyznanego jej decyzją reprywatyzacyjną - za kwotę 632 tysięcy złotych - relacjonował.

Dodał, że wartość nabytego udziału w nieruchomości wynosiła około 9 mln zł.

Poinformował też, że sprawa została przekazana miastu do ponownego rozpatrzenia.

Kaleta poinformował także, że komisja przyznała odszkodowanie w wysokości 21 tys. 738 zł i 72 gr córce zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej - Marii Brzeskiej, a także zadośćuczynienia w wysokości 290 tys. zł mieszkańcom m.in. ul. Jagiellońskiej 27 i ul. Noakowskiego 16. Łącznie - jak podsumował Kaleta - komisja przyznała we wtorek odszkodowania i zadośćuczynienia na kwotę 311 tys. 738 zł i 72 gr.

Ponadto komisja ukarała współpracownika Marka M. Kamila Kobylarza karą administracyjną pieniężną w wysokości 50 tys. zł. W ocenie komisji - o czym mówił Kaleta - naruszył on prawa lokatorów kamienicy przy ul. Dahlberga 5.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#komisja weryfikacyjna #nieruchomości

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo