Kościół pozytywnie oceniany przez Polaków. Wiemy też, kim są najwięksi krytycy. I wszystko jasne...

CBOS przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków jak oceniają działanie Kościoła Katolickiego w Polsce. W lipcu działalność Kościoła pozytywnie ocenia 48 procent badanych. Z badania wynika również, że najgłośniej krytykują Kościół te osoby, które... nie uczestniczą w praktykach religijnych.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Mimo trwającej nagonki na Kościół Katolicki w Polsce - za sprawą publikacji medialnych czy różnego rodzaju "dzieł artystycznych", w tym filmów - Polacy pozytywnie oceniają działalność Kościoła. 48 procent badanych przez CBOS uważa, że Kościół Katolicki w Polsce działa w sposób prawidłowy.

CBOS poszedł krok dalej - zbadano, jak poszczególne środowiska oceniają rolę Kościoła. Wyniki są jednoznaczne...

Pozytywnie o Kościele częściej niż przeciętnie wypowiadają się ludzie bardziej zaangażowani w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczący w nich kilkakrotnie w tygodniu. Są to także deklarujący prawicowe poglądy polityczne i zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS. Częściej są to również starsi respondenci (mający 55 lat i więcej), w wielu przypadkach mieszkający na wsi.

Z tego samego badania wynika, że Kościół krytykują ci, którzy... nie uczestniczą w praktykach religijnych lub robią to sporadycznie. Są to w większości osoby identyfikujące się z lewicą lub politycznym centrum. Dane statystyczne wskazują, że przeważają wśród nich mieszkańcy średnich i największych miast, w wieku 25-44 lat. Wyraźną przewagę ocen złych nad dobrymi obserwujemy ponadto w elektoratach: Wiosny, Platformy Obywatelskiej i PSL.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kościół katolicki

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo