USA zaostrzają przepisy wobec imigrantów

/ Flickr/ Descrier/CC BY 2.0

  

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła, że o azyl w USA nie będą mogli ubiegać się migranci, którzy nie złożyli wcześniej wniosku o to w "bezpiecznym" kraju trzecim. Nowy plan ma ograniczyć migrację z Ameryki Środkowej, budzi jednak kontrowersje w USA.

Zgodnie z nowym prawem cudzoziemiec, który "wkracza lub próbuje wkroczyć do USA przez południową granicę" i nie złożył wniosku o azyl w kraju trzecim, nie kwalifikuje się do przyznania mu azylu.

Przepis wejdzie w życie jutro Dotyczy również dzieci, które przekroczyły granicę samodzielnie. Migranci przybywający do USA będą też musieli we wstępnych rozmowach udowodnić, że mają uzasadnione obawy przed powrotem do swego kraju.

Są jednak pewne wyjątki, w których można ubiegać się o azyl

- odnotowuje agencja AP.

Dotyczy to osób, które padły ofiarą handlu ludźmi, złożyły w kraju trzecim odpowiedni wniosek, ale nie przyznano im azylu, lub gdy kraj, przez który dotarli do USA, nie podpisał międzynarodowych traktatów w sprawie migracji.

Amerykańska administracja broni nowego prawa, utrzymując, że wprowadza ono "kolejne restrykcje i limity". W ocenie AP krok Trumpa "ma zasadniczo na celu zakończenie ochrony azylowej na południowej granicy", gdzie kierują się tysiące migrantów z Ameryki Środkowej. Agencja uważa, że to istotny zwrot w polityce migracyjnej USA.

Prokurator generalny USA William Barr mówił w poniedziałek, że Stany Zjednoczone to "hojne państwo, ale jest całkowicie przytłoczone" obciążeniami związanymi z zatrzymywaniem migrantów na granicy z Meksykiem. Nowe prawo - jak powiedział - ma utrudniać próby wykorzystywania przez migrantów systemu azylowego w celu uzyskania zezwolenia na wjazd do USA.

AP uważa, że nowa polityka migracyjna "prawie na pewno będzie musiała zmierzyć się z prawnymi wyzwaniami", przypomina też, że amerykańskie prawo zezwala uchodźcom na staranie się o azyl. Zaznacza ponadto, że zapisy regulujące, który kraj uznaje się za "bezpieczny", są "mało precyzyjne".

Przedstawiciele administracji Trumpa argumentują, że wstępne badanie azylowe przechodzi większość migrantów i jedynie niewielka część z nich otrzymuje azyl. Nowe prawo ma niwelować tę lukę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podsumowanie pierwszego tygodnia po wyborach - w niedzielę w "Politycznej kawie"

zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

Afera Amber Gold, co dalej z brexitem i podsumowanie pierwszego politycznego tygodnia po wyborach - to wszystko w "Politycznej Kawie" Tomasza Sakiewicza. Niedziela, godzina 12.00, Telewizja Republika.

W niedzielnym programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna Kawa” (godz.12.00) gośćmi będą: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl