Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że wcześniej na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które „są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi”.

„W większości poglądów, można powiedzieć, byliśmy zgodni. Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma”

– zaznaczył.

Dodał, że dla EKR jest bardzo ważne, aby sprawy dotyczące praworządności „zostały przecięte”.

„Komisja Europejska kręci się wokół własnej osi, nie posuwając spraw do przodu, a przed UE ogromne wyzwania, które narosły w ostatnim okresie i nic nie wskakuje na to, aby był pomysł na ich rozwiązanie”

- powiedział, wskazując m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro.

Europoseł Jan Olbrycht (PO) zapowiedział, że polscy europosłowie Europejskiej Partii Ludowej poprą kandydaturę von der Leyen na szefową KE.

„Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę(, że) zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister (Ursulę von der Leyen) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej”

– powiedział Olbrycht dziennikarzom w Strasburgu.

Ocenił, że ma ona szansę uzyskać większość.

„Zakładamy, że ona to głosowanie wygra”

– podkreślił.

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział dziennikarzom, że jest za poparciem von der Leyen.

„Rozmawiałem wstępnie z kolegami z grupki SLD-owskiej i oni podzielają moje argumenty. Europejczycy nie oczekują teraz od nas kłótni między instytucjami unijnymi. (…) (Von der Leyen) robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna, jest doświadczona”

– powiedział dziennikarzom.

Dodał, że Niemka wysłała list do grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym zapowiada, że zamierza stanowczo opowiadać się m.in. za obroną rządów prawa w UE i popiera radykalne cele związane z walką ze zmianami klimatu.

„To jej stanowisko mi bardzo odpowiada. Myślę, że nasza grupa ją poprze”

– zaznaczył Cimoszewicz.