Które partie poprą von der Leyen?

  

Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedziały poparcie we wtorkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że wcześniej na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które „są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi”.

„W większości poglądów, można powiedzieć, byliśmy zgodni. Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma”

– zaznaczył.

Dodał, że dla EKR jest bardzo ważne, aby sprawy dotyczące praworządności „zostały przecięte”.

„Komisja Europejska kręci się wokół własnej osi, nie posuwając spraw do przodu, a przed UE ogromne wyzwania, które narosły w ostatnim okresie i nic nie wskakuje na to, aby był pomysł na ich rozwiązanie”

- powiedział, wskazując m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro.

Europoseł Jan Olbrycht (PO) zapowiedział, że polscy europosłowie Europejskiej Partii Ludowej poprą kandydaturę von der Leyen na szefową KE.

„Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę(, że) zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister (Ursulę von der Leyen) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej”

– powiedział Olbrycht dziennikarzom w Strasburgu.

Ocenił, że ma ona szansę uzyskać większość.

„Zakładamy, że ona to głosowanie wygra”

– podkreślił.

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział dziennikarzom, że jest za poparciem von der Leyen.

„Rozmawiałem wstępnie z kolegami z grupki SLD-owskiej i oni podzielają moje argumenty. Europejczycy nie oczekują teraz od nas kłótni między instytucjami unijnymi. (…) (Von der Leyen) robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna, jest doświadczona”

– powiedział dziennikarzom.

Dodał, że Niemka wysłała list do grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym zapowiada, że zamierza stanowczo opowiadać się m.in. za obroną rządów prawa w UE i popiera radykalne cele związane z walką ze zmianami klimatu.

„To jej stanowisko mi bardzo odpowiada. Myślę, że nasza grupa ją poprze”

– zaznaczył Cimoszewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tusk nie przekonał Johnsona

Boris Johnson / By EU2017EE Estonian Presidency - Boris Johnson, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62286829

  

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu. Johnson z kolei napisał w liście do parlamentarzystów, że zamierza powiedzieć UE, iż dalsze odkładanie brexitu nie jest rozwiązaniem.

"Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin" - napisał Tusk na Twitterze.

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu. Powiem UE to, co mówiłem brytyjskiej opinii publicznej przez 88 dni mojego urzędowania na stanowisku premiera - dalsze opóźnienie nie jest rozwiązaniem. Jest zupełnie możliwe, że nasi przyjaciele w Unii Europejskiej odrzucą żądanie parlamentu o dalsze opóźnienie (albo nie podejmą decyzji szybko)"

- napisał z kolei Johnson w liście, którego treść cytuje stacja Sky News.

W sobotę Izba Gmin przyjęła poprawkę odkładającą poparcie dla uzgodnionego w czwartek porozumienia z UE do czasu przyjęcia i wejścia w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem. W związku z tym Johnson powinien jeszcze w sobotę wysłać do Brukseli wniosek o przełożenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl