Które partie poprą von der Leyen?

  

Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej zapowiedziały poparcie we wtorkowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość poinformowało, że nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że wcześniej na spotkaniu z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów von der Leyen poruszyła tematy, które „są zgodne z myśleniem Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu przyszłej Komisji Europejskiej i jej relacjach z państwami członkowskimi”.

„W większości poglądów, można powiedzieć, byliśmy zgodni. Jeśli jednak analizować, co mówiła z kolei na spotkaniach z innymi grupami, to są wyraźne sprzeczności pomiędzy tymi stanowiskami. Zobaczymy. Dziś wieczorem odbędziemy debatę i postanowimy. (…) Decyzji jeszcze nie ma”

– zaznaczył.

Dodał, że dla EKR jest bardzo ważne, aby sprawy dotyczące praworządności „zostały przecięte”.

„Komisja Europejska kręci się wokół własnej osi, nie posuwając spraw do przodu, a przed UE ogromne wyzwania, które narosły w ostatnim okresie i nic nie wskakuje na to, aby był pomysł na ich rozwiązanie”

- powiedział, wskazując m.in. kwestie migracji i problemy strefy euro.

Europoseł Jan Olbrycht (PO) zapowiedział, że polscy europosłowie Europejskiej Partii Ludowej poprą kandydaturę von der Leyen na szefową KE.

„Zachowujemy się lojalnie wobec całej frakcji, w interesie frakcji i w ogóle w interesie partii. (…) Jako delegacja polska, myślę(, że) zarówno PSL, jak i PO, będziemy jednoznacznie popierali panią minister (Ursulę von der Leyen) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej”

– powiedział Olbrycht dziennikarzom w Strasburgu.

Ocenił, że ma ona szansę uzyskać większość.

„Zakładamy, że ona to głosowanie wygra”

– podkreślił.

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz (SLD) powiedział dziennikarzom, że jest za poparciem von der Leyen.

„Rozmawiałem wstępnie z kolegami z grupki SLD-owskiej i oni podzielają moje argumenty. Europejczycy nie oczekują teraz od nas kłótni między instytucjami unijnymi. (…) (Von der Leyen) robi bardzo sensowne wrażenie, jest kompetentna, jest doświadczona”

– powiedział dziennikarzom.

Dodał, że Niemka wysłała list do grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym zapowiada, że zamierza stanowczo opowiadać się m.in. za obroną rządów prawa w UE i popiera radykalne cele związane z walką ze zmianami klimatu.

„To jej stanowisko mi bardzo odpowiada. Myślę, że nasza grupa ją poprze”

– zaznaczył Cimoszewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja: zatrzymano 418 podejrzanych

/ wwwslonpic

  

Turecka policja zatrzymała 418 osób w 29 prowincjach kraju w ramach śledztwa dotyczącego podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowało w poniedziałek na Twitterze tureckie MSW.

Wcześniej tego dnia resort przekazał, że w związku ze "śledztwami w sprawie terroryzmu" tureckie władze zastąpiły prokurdyjskich burmistrzów miast Diyarbakir, Van i Mardin na południowym wschodzie kraju, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Działania te najprawdopodobniej doprowadzą do wzrostu napięcia na południowym wschodzie Turcji, który uchodzi za bastion Kurdów - zauważa agencja Reutera.

Przed marcowymi wyborami samorządowymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że takie działania mogą być podejmowane wobec wybranych przedstawicieli lokalnych władz, jeśli okaże się, że mają oni powiązania z PKK - przekazał w oświadczeniu resort spraw wewnętrznych.

"Dla dobra śledztw, zostali oni czasowo usunięci ze stanowisk w ramach środków ostrożności"

- dodało MSW, odnosząc się do burmistrza Diyarbakiru - Selcuka Mizrakliego, burmistrza Mardinu - Ahmeta Turka i burmistrz Van - Bedii Ozgokce Ertan.

Troje lokalnych włodarzy zostało oskarżonych o różne przestępstwa, w tym przynależność do organizacji terrorystycznej i szerzenie propagandy tej organizacji.

Telewizja CNN Turk pokazała, jak policja odgradza siedzibę władz Diyarbakiru metalowymi barierkami; przed budynkiem rozmieszczono armatki wodne i samochody oddziałów prewencji.

Po udaremnionym przewrocie wojskowym w Turcji z lipca 2016 roku większość burmistrzów z ramienia prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) i jej regionalnego sojusznika została pozbawiona urzędu z powodu rzekomych powiązań z PKK. Pod zarząd komisaryczny przekazano wówczas 95 ze 106 gmin rządzonych przez HDP i partia ta liczyła na odzyskanie nad nimi kontroli. Tysiące członków HDP trafiło do więzienia.

Przed marcowymi wyborami szef tureckiego MSW Suleyman Soylu powiedział, że wobec 178 kandydatów toczą się śledztwa dotyczące ich rzekomych powiązań z PKK. Erdogan ostrzegał wówczas, że burmistrzowie z HDP mogą zostać ponownie usunięci, jeśli okaże się, że podobnie jaki ich poprzednicy, mają powiązania z bojownikami z PKK.

Erdogan często oskarża HDP o powiązania z PKK.

Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl