Koniec spekulacji! Politycy PSL: "sprawa rozmów z PO jest zamknięta"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Czas dyskusji minął - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, czy będzie prowadzić jeszcze jakieś rozmowy z liderem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. - Startujemy z najbliższymi sojusznikami jako Koalicja Polska - dodał. W podobnym tonie wypowiedział się poseł PSL, Marek Sawicki, który stwierdził, że "sprawa rozmów z PO jest zamknięta". Sawicki odpowiedział również marszałkowi woj. mazowieckiego, Adamowi Struzikowi.

"W piątek daliśmy oświadczenie, starujemy jako Polskie Stronnictwo Ludowe, budujemy Koalicję Polską"

- tak Kosiniak-Kamysz odpowiedział na pytanie, czy będzie prowadzić jeszcze jakieś rozmowy w sprawie koalicji wyborczej z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

"Czas dyskusji minął"

- dodał.

Szef PSL zaznaczył, że już prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami Koalicji Polskiej.

Nie chciał komentować słów marszałka województwa mazowieckiego i wiceprezesa PSL Adama Struzika, który dziś odniósł się na Twitterze do zbliżających się wyborów parlamentarnych i sytuacji opozycji. 

Podobne stanowisko jak prezes zaprezentował były minister rolnictwa Marek Sawicki.

"Sprawę (rozmów z PO) uważamy za zamkniętą. Marszałek Struzik może pisać, ale to są jego osobiste oceny. Decyzję w piątek podjęliśmy i w tej chwili rozmawiamy już z partnerami z Koalicji Polskiej

 - podkreślił.

Sawicki przypomniał, że 2007 roku PiS w sondażach też prowadził, a opozycja wtedy poszła na trzech listach i "PiS nie doszedł do władzy".

Ciągle zapominamy o tym, że w elektoracie trzeba łowić na kilka sieci, a nie na jedną. Jak się łowi na kilka sieci w różnych miejscach jest szansa, że w tych wszystkich sieciach coś będzie. Ale jeśli jedną wielką sieć rozłożymy w miejscu, gdzie nie ma ryb to co z tego, że ona będzie wielka, jak może się na koniec okazać, że jest mniej pełna niż druga sieć

 - mówił.

Podkreślił, że z PO ludowcy chcą się porozumieć w sprawie wspólnych kandydatów do Senatu, nie chcą też prowadzić wojny w ramach kampanii. Przyznał, że PSL w kampanii "nie będzie miał łatwo ani od jednych, ani od drugich". 

Decyzja PSL powoduje, że Platforma musi podjąć decyzję, czy wziąć na listy pozostałych partnerów z Koalicji Europejskiej, czyli SLD i Zielonych, czy też nie. Politycy PO w nieformalnych rozmowach w kuluarach Forum Programowego wypowiadali się raczej - w przypadku ostatecznego rozbratu z PSL - za startem wyłącznie w formule Koalicji Obywatelskiej. Największym problemem dla niektórych z nich jest SLD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska za większym budżetem UE

/ https://twitter.com/MSZ_RP

  

- Jesteśmy za silną Unią Europejską i większym budżetem - przekonywał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Holandii Stefem Blokiem w Hadze. Minister podkreślił, że Polska nie zgodzi się "na swoich barkach" nieść ciężaru transformacji energetycznej.

Czaputowicz wymienił wśród tematów rozmów z Blokiem relacje dwustronne, politykę wobec Rosji, relacje z USA i Chinami oraz bieżącą agendę unijną, w tym nowy skład Komisji Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji pytany o negocjacje budżetowe w UE odpowiedział, że Holandia dąży do ograniczenia swojego wkładu do budżetu UE, natomiast Polska opowiada się za ambitnym budżetem.

"Jesteśmy za silną Unią Europejską, rosnącą rolą w świecie i także większym budżetem. W szczególności przywiązujemy większa wagę do tych tradycyjnych polityk, z których Polska korzysta, ale tez korzystają i skorzystały z tego też państwa Europy Zachodniej na skutek otwarcia polskiego rynku"

- powiedział Jacek Czaputowicz.

"Te negocjacje będą trudne, będą trwały, ale nie jest tak, że jakaś strona np. Holandia Polsce może narzucić te ograniczenia, tu musi być znaleziony konsensus"

- dodał.

Dopytywany o fundusz transformacji energetycznej związany z przyjętym przez KE Europejskim Zielonym Ładem powiedział, że wskazał na inny punkt startu Polski. Zdaniem Czaputowicza Polska dokonała już znacznego wysiłku w zakresie transformacji energetycznej, ale organizacje międzynarodowe powinny również wziąć za to odpowiedzialność.

"Cieszymy się ze wskazania poważnych kwot budżetowych, które mogłyby być później skierowane na polepszenie sytuacji, jeśli chodzi o rozwój energetyki. Polska nie zgodzi się na to, żeby na swoich barkach nosiła te ciężary, jeśli chodzi o dostosowanie polskiego systemu energetycznego"

- dodał.

Szef MSZ odnosił się także do kwestii reform instytucjonalnych UE i opowiedział się za zwiększeniem roli szefów MSZ państw członkowskich.

"Z Holandią podzielamy główne kierunki i główną ocenę środowiska międzynarodowego"

- mówił.

Dodał, że zarówno Polska, jak i Holandia opowiadają się m.in. za silnymi stosunkami transatlantyckimi oraz silnym NATO.

Czaputowicz pytany o sytuację polskich pracowników w Holandii odpowiedział, że resort monitoruje przestrzeganie prawa miejscowego i prawa UE i chce, żeby pracownicy polscy byli traktowani tak jak inni pracownicy krajów UE.

"Cieszymy się, że Holandia jest otwarta na polskich pracowników"

- mówił.

Dopytywany o kwestię praworządności, którą poruszył podczas Konferencji Utrechckiej szef MSZ Holandii, Czaputowicz odparł, że informował Bloka o polskim stanowisku w tej sprawie, a polski system sądownictwa nie różni się od tych z Europy Zachodniej. Ocenił również, że kwestia ta budzi szczególne zainteresowanie krajów Beneluksu ze względu na m.in. ich politykę wewnętrzną.

"Łatwiej jest wskazać te zagrożenie i ułomności na zewnątrz, niż w samych tych państwach"

- mówił.

Minister Czaputowicz zapalił znicze na grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, na cmentarzu w Hoek van Holland oraz wziął udział Konferencji Utrechckiej. Spotkał się także z szefem MSZ Holandii oraz z proboszczem kościoła pw. św. Jana Pawła II w Hadze ks. Sławomirem Trypuciem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl