Premier Morawiecki spotkał się z prezydent Słowacji

/ premier.gov.pl

  

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się ze składającą oficjalną wizytę w Warszawie prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą. Polski premier i słowacka prezydent rozmawiali w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, po spotkaniu wybrali się na krótki spacer.

Nowa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova złożyła pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Przed południem prezydent Słowacji spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na konferencji prasowej poinformowali, że wśród tematów rozmowy były m.in. kwestie bezpieczeństwa, w tym sytuacja na Ukrainie, współpraca w ramach Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Duda poinformował, że poruszyli też temat wymiaru sprawiedliwości w Polsce, w tym Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Po południu Czaputova rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim w Pałacu Na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Po spotkania premier i prezydent Słowacji krótko spacerowali w pobliżu Pałacu.

W marcu Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej byłego premiera Roberta Fico - Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD).

Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach. Czaputova objęła urząd 15 czerwca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wygrana torysów rozwiała wątpliwości wokół brexitu. Wielka Brytania wkrótce poza UE

/ / freeimage4life CC0 1.0

  

Faza po brexicie rozpocznie się 1 lutego 2020 roku, bo obecnie nie ma już wątpliwości, że brytyjski parlament zaakceptuje porozumienie premiera Borisa Johnsona dotyczące wystąpienia z Unii – powiedziała dziś  komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Premier Wielkiej Brytanii "Boris Johnson będzie dysponował znaczną większością (...) Logiczne wydaje się, że (umowa Johnsona z UE dotycząca brexitu -red.) zostanie zaakceptowana przez parlament, a zatem wyjście z Unii nastąpi 31 stycznia, co oznacza, że będziemy w fazie pobrexitowej od 1 lutego" - powiedział Breton na antenie francuskiego radia RTL. 

Negocjacje w sprawie brexitu już się zakończyły. Wkraczamy w fazę rozmów handlowych między Wielką Brytanią a UE

- oświadczył komisarz.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli samodzielnie rządzić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl