"Polska jest w Tobie". Wyjątkowa akcja z udziałem młodych Polaków - pierwsza, ale nie ostatnia!

/ prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą polonijną uczestniczącą w projekcie "Polska jest w Tobie". - Dziś współtworzymy Polskę, która jest Polską marzeń - mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni tym, którzy w młodych Polakach za wschodnią granicą "zaszczepili Polskę".

Celem projektu „Polska jest w Tobie” jest zapoznanie młodzieży polonijnej z polskimi tradycjami i zwyczajami. To pierwsza edycja tego projektu.

Prezydent zawracając się do młodzieży, do "naszych młodych rodaków", podkreślił, że przyjechali oni do Polski, by przeżyć "wielką przygodę spotkania z ojczyzną" pradziadków, dziadków i rodziców.

"Wierzę w to głęboko, że ten pobyt w Polsce i mam nadzieje kiedyś następne, spowodują, że będziecie czuli, że ta ojczyzna jest także i tutaj"

- mówił.

Prezydent podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni za to, że "ktoś w was tę Polskę zaszczepił". Wymienił w tym kontekście rodziny młodych ludzi i ich nauczycieli.

"Ta Polska jest w was"

- wskazał.

"Ona jest, jest ten wieki, tak ważny dla nas, fragment polskiej duszy, który może z czasem będzie jeszcze większy, będzie rósł. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Zależy mam żebyśmy byli razem, żebyśmy mieli to poczucie wspólnoty" 

- mówił.

Prezydent podkreślił, że sam czuje się komfortowo, bo urodził się w Polce, ale też dlatego, że dziś żyjemy i współtworzymy Polskę, która jest "Polską marzeń".

"Polską marzeń wielu pokoleń Polaków, którzy takiej Polski nie mieli, a czasem w ogóle jej nie mieli; kiedyś nie było jej na mapie, kiedy historycznie patrząc, była rozdarta przez zaborców, przez ponad 123 lata. Czy wtedy kiedy była rozdarta znów, w czasie II wojny światowej, czy wreszcie wtedy, kiedy po II wojnie światowej nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerena, nie była w pełni niepodległa"

- mówił.

Stwierdził, że obecnie, od 30-tu lat, Polska jest w "swojej pełni".

"Budujemy ją (Polskę) z pełna świadomością; jesteśmy to winni wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o to, by ta Polska była na mapie, była Polską wolną, by była nie tylko w nas, ale była rzeczywiście. Oczywiście ona przetrwała i odrodziła się dlatego, że była w nas, że była w sercach"

- podkreślił przywołując walczących w powstaniach narodowych.

Akcja "Polska jest w Tobie" jest organizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Młodzież polskiego pochodzenia z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji, oprócz intensywnej nauki języka polskiego, poznawania polskich miast i historii kraju ma kontakt z rówieśnikami z Polski. Akcja służy podtrzymywaniu więzi młodych ludzi z krajem ich przodków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zakażeni w domu opieki dla osób starszych

/ RGY23

  

53 pensjonariuszy i 12 pracowników domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie zostało zakażonych koronawirusem – poinformowała naczelna lekarz Węgier Cecilia Mueller na konferencji prasowej online.

Mueller powiedziała, że chodzi o największy dom opieki w Budapeszcie. „W chwili obecnej według najnowszych danych u 53 pensjonariuszy i 12 pracowników stwierdzono wynik pozytywny (testu na obecność koronawirusa)” – oświadczyła.

Zaznaczyła, że nie ma jeszcze wszystkich wyników testów przeprowadzonych w tej instytucji. Dodała, że pracownicy domów opieki powinni w miarę możliwości jak najrzadziej korzystać z komunikacji publicznej.

Wcześniej we wtorek Mueller powiedziała, że stwierdzono zakażenia w dwóch domach opieki w Budapeszcie znajdujących się w gestii samorządu.

Potwierdziła też, że poddano kwarantannie oddział internistyczny jednego ze szpitali w Budzie ze względu na przypadki zakażenia koronawirusem. Nie podała szczegółów. Wcześniej portal Index.hu pisał, że w ciągu ostatniego tygodnia u co najmniej pięciu pracowników oddziału oraz u kilku pacjentów stwierdzono zakażenie koronawirusem.

„Musimy się liczyć z tym, że mogą być oddziały, w przypadku których tymczasowo zarządzamy kwarantannę epidemiczną, bo bezwzględnie wymaga tego bezpieczna opieka nad chorymi”

– dodała Mueller.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 817 przypadków zarażenia koronawirusem. 47 osób zmarło, a 71 uznano za wyleczone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts