"Polska jest w Tobie". Wyjątkowa akcja z udziałem młodych Polaków - pierwsza, ale nie ostatnia!

/ prezydent.pl

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z młodzieżą polonijną uczestniczącą w projekcie "Polska jest w Tobie". - Dziś współtworzymy Polskę, która jest Polską marzeń - mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni tym, którzy w młodych Polakach za wschodnią granicą "zaszczepili Polskę".

Celem projektu „Polska jest w Tobie” jest zapoznanie młodzieży polonijnej z polskimi tradycjami i zwyczajami. To pierwsza edycja tego projektu.

Prezydent zawracając się do młodzieży, do "naszych młodych rodaków", podkreślił, że przyjechali oni do Polski, by przeżyć "wielką przygodę spotkania z ojczyzną" pradziadków, dziadków i rodziców.

"Wierzę w to głęboko, że ten pobyt w Polsce i mam nadzieje kiedyś następne, spowodują, że będziecie czuli, że ta ojczyzna jest także i tutaj"

- mówił.

Prezydent podkreślił, że on i Polacy w kraju są wdzięczni za to, że "ktoś w was tę Polskę zaszczepił". Wymienił w tym kontekście rodziny młodych ludzi i ich nauczycieli.

"Ta Polska jest w was"

- wskazał.

"Ona jest, jest ten wieki, tak ważny dla nas, fragment polskiej duszy, który może z czasem będzie jeszcze większy, będzie rósł. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było. Zależy mam żebyśmy byli razem, żebyśmy mieli to poczucie wspólnoty" 

- mówił.

Prezydent podkreślił, że sam czuje się komfortowo, bo urodził się w Polce, ale też dlatego, że dziś żyjemy i współtworzymy Polskę, która jest "Polską marzeń".

"Polską marzeń wielu pokoleń Polaków, którzy takiej Polski nie mieli, a czasem w ogóle jej nie mieli; kiedyś nie było jej na mapie, kiedy historycznie patrząc, była rozdarta przez zaborców, przez ponad 123 lata. Czy wtedy kiedy była rozdarta znów, w czasie II wojny światowej, czy wreszcie wtedy, kiedy po II wojnie światowej nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerena, nie była w pełni niepodległa"

- mówił.

Stwierdził, że obecnie, od 30-tu lat, Polska jest w "swojej pełni".

"Budujemy ją (Polskę) z pełna świadomością; jesteśmy to winni wszystkim pokoleniom Polaków, którzy walczyli o to, by ta Polska była na mapie, była Polską wolną, by była nie tylko w nas, ale była rzeczywiście. Oczywiście ona przetrwała i odrodziła się dlatego, że była w nas, że była w sercach"

- podkreślił przywołując walczących w powstaniach narodowych.

Akcja "Polska jest w Tobie" jest organizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Młodzież polskiego pochodzenia z Łotwy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji, oprócz intensywnej nauki języka polskiego, poznawania polskich miast i historii kraju ma kontakt z rówieśnikami z Polski. Akcja służy podtrzymywaniu więzi młodych ludzi z krajem ich przodków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuzi zmieniają strategię strajków. Front opozycji związkowej przeciw Macronowi

Emmanuel Macron / By OFFICIAL LEWEB PHOTOS - LEWEB 2014 - CONFERENCE - LEWEB TRENDS - IN CONVERSATION WITH EMMANUEL MACRON (FRENCH MINISTER FOR ECONOMY INDUSTRY AND DIGITAL AFFAIRS) - PULLMAN STAGE, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37991696

  

Francuskie związki zawodowe zmieniają strategię prowadzenia strajku przeciwko reformie emerytalnej. W piątek zablokowano wejście do Muzeum Luwru w Paryżu, a w Wersalu adwokaci zorganizowali flash mob w formie tanecznego pokazu.

Rano dziesiątki przeciwników rządowej reformy emerytalnej zablokowało wejście do Luwru, demonstranci manifestują przy szklanej piramidzie na dziedzińcu muzeum.

„W samym sercu Luwru przy piramidzie, miejscu, które (prezydent) Emmanuel Macron wybrał na swoje zaprzysiężenie, wznosi się przeciwko niemu front opozycji związkowej”

– napisali protestujący w komunikacie prasowym, podkreślając, że warunki pracy w muzeum pogarszają się z dnia na dzień, głównie z powodu ubożenia placówki i braku wsparcia państwa.

Szklana piramida na dziedzińcu Luwru ma znaczenie symboliczne dla Macrona, który po zwycięstwie w wyborach w 2017 roku przemawiał na tle muzeum przed tysiącami swoich zwolenników.

Z powodu blokady dyrekcja zdecydowała się zamknąć muzeum dla zwiedzających .

W podparyskim Wersalu związek zawodowy adwokatów zorganizował taneczny pokaz jako flash mob przeciwko reformie emerytalnej. Adwokaci manifestują pod pałacem ubrani w togi, czapki z czerwonymi grzebieniami i maski kurczaków.

W Caen na północy Francji adwokaci zorganizowali protest przed budynkiem sądu.

W piątek sytuacja w transporcie publicznym zdecydowanie się poprawiła. Po raz pierwszy od początku protestów, trwających od 5 grudnia, odsetek strajkujących pracowników państwowych kolei SNCF spadł do 4,6 proc, a strajkujących maszynistów nie przekroczył 20 proc. W piątek w regionie Ile-de-France i w Paryżu wprawdzie metro i kolejka RER nadal nie kursują według rozkładu, ale w godzinach szczytu w trasę wyjechało już dwie trzecie składów, a poza godzinami szczytu jedna trzecia. Kursuje też 80 proc. autobusów.

Szefowie związków zawodowych apelują o przyłączaniu się do strajku różnych grup społecznych i zawodowych. Centrale związkowe CGT oraz Force Ouvriere (FO) powtarzają, że nie wycofają się ze strajku, dopóki rząd całkowicie nie wycofa się z reformy emerytalnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts