Prezydent Słowacji w Polsce

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła dziś przed południem wizytę w Polsce prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. To pierwsza oficjalna wizyta nowej prezydent Słowacji w Polsce.

Zdjęcie ilustracyjne
prezydent.pl

Po ceremonii oficjalnego powitania prezydent Słowacji przez prezydenta Dudę, zaplanowano rozmowy "w cztery oczy" obojga prezydentów, po których do rozmów plenarnych pod przewodnictwem Dudy i Czaputovej zasiądą obie delegacje.

Po zakończeniu rozmów prezydenci Polski i Słowacji spotkają się z mediami. Po południu prezydent Słowacji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Prezydenci Andrzej Duda i Zuzana Czaputova rozmawiać będą przede wszystkim na tematy związane z polityką europejską i współczesnymi problemami Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej"

- poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Duda i Czaputowa omówią też tematy dotyczące relacji dwustronnych, współpracy na szczeblu regionalnym – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz wschodniej flanki NATO.

"Podobnie jak poprzednik prezydent Czaputovej – Andrej Kiska – nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych. To sygnał, że pani prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem" – zaznaczył prezydencki minister.

Podkreślił, że "zarówno dla Słowacji jak i dla Polski ważne jest, aby współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej".

"Dla prezydenta Andrzeja Dudy ważne będzie poznanie opinii i ocen prezydent Słowacji, co do dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak aby uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy. W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że "ważnym wątkiem rozmów głów państw będzie rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, która jest podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, które prezydenci chcą wspierać".

Podczas wizyty w Budapeszcie w czwartek nowa prezydent Słowacji zaapelowała do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) o ochronę praworządności, aby nie były one postrzegane jako państwa "osłabiające Unię Europejską". Czaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

"Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską"

– powiedziała słowacka prezydent. Zaznaczyła, że to, iż obecna sytuacja na Słowacji przedstawia się dobrze, jej kraj w znacznej mierze zawdzięcza integracji europejskiej, a nie powrotowi do "wyłącznej państwowości narodowej".

W marcu br. Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej byłego premiera Roberta Fico - Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD).

Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach. Czaputova objęła urząd 15 czerwca.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska #Słowacja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo