Prezydent Słowacji w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne / prezydent.pl

  

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła dziś przed południem wizytę w Polsce prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. To pierwsza oficjalna wizyta nowej prezydent Słowacji w Polsce.

Po ceremonii oficjalnego powitania prezydent Słowacji przez prezydenta Dudę, zaplanowano rozmowy "w cztery oczy" obojga prezydentów, po których do rozmów plenarnych pod przewodnictwem Dudy i Czaputovej zasiądą obie delegacje.

Po zakończeniu rozmów prezydenci Polski i Słowacji spotkają się z mediami. Po południu prezydent Słowacji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Prezydenci Andrzej Duda i Zuzana Czaputova rozmawiać będą przede wszystkim na tematy związane z polityką europejską i współczesnymi problemami Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej"

- poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Duda i Czaputowa omówią też tematy dotyczące relacji dwustronnych, współpracy na szczeblu regionalnym – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz wschodniej flanki NATO.

"Podobnie jak poprzednik prezydent Czaputovej – Andrej Kiska – nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych. To sygnał, że pani prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem" – zaznaczył prezydencki minister.

Podkreślił, że "zarówno dla Słowacji jak i dla Polski ważne jest, aby współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej".

"Dla prezydenta Andrzeja Dudy ważne będzie poznanie opinii i ocen prezydent Słowacji, co do dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak aby uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy. W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że "ważnym wątkiem rozmów głów państw będzie rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, która jest podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, które prezydenci chcą wspierać".

Podczas wizyty w Budapeszcie w czwartek nowa prezydent Słowacji zaapelowała do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) o ochronę praworządności, aby nie były one postrzegane jako państwa "osłabiające Unię Europejską". Czaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

"Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską"

– powiedziała słowacka prezydent. Zaznaczyła, że to, iż obecna sytuacja na Słowacji przedstawia się dobrze, jej kraj w znacznej mierze zawdzięcza integracji europejskiej, a nie powrotowi do "wyłącznej państwowości narodowej".

W marcu br. Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej byłego premiera Roberta Fico - Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD).

Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach. Czaputova objęła urząd 15 czerwca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek w powietrzu. Są ofiary śmiertelne

/ wikipedia.org/domena publiczna

  

Władze hiszpańskiej Majorki poinformowały, że co najmniej 5 osób zginęło w wyniku zderzenia śmigłowca z małym samolotem. Jedna z ofiar to osoba małoletnia.

Na miejscu wypadku są służby ratownicze.

Prywatna hiszpańska agencja prasowa Europa Press poinformowała, powołując się na anonimowego przedstawiciela lokalnych władz, że samolot spadł na pole uprawne.

Nie ma na razie bliższych szczegółów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl