Festiwal "Solidarity of Arts" w założeniu ma promować kulturę wysoką wśród szerokiego grona odbiorców. W tegorocznej edycji wystąpią m.in. Tangerine Dream – niemiecka legenda muzyki elektronicznej, amerykańska artystka Holly Hendron oraz wielu wykonawców z Polski, jednak kontrowersje budzi udział rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot.

Rosjanki znane są z licznych skandali obyczajowych i publicznego obrażania symboli religijnych. Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach w Gdańsku dochodziło do kontrowersyjnych wypowiedzi, a także tzw. happeningów z udziałem polityków samorządowych, podczas których obrażano uczucia religijne Polaków. Czy tak też stanie się podczas festiwalu "Solidarity of Arts"? Wkrótce się przekonamy, ale nieobliczalne i nieszanujące wrażliwości osób wierzących feministki stać na wszystko.


Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 22-25 sierpnia, będzie „odwaga”. Rzeczywiście trzeba było dużej odwagi, żeby zaprosić tego typu grupę na festiwal mający  promować... kulturę wysoką.

W sieci przypomniano niektóre "wyczyny" rosyjskich feministek i zwracano uwagę na zaangażowanie władz miasta w ryzykowny projekt.