Jak to jest z pierwszą pomocą? Specjaliści apelują: Nie bójmy się jej udzielać

/ James Rein

  

Psycholog Małgorzata Ohme podkreśla, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, bo daje nam pewność, że kiedy dojdzie do tragedii, będziemy potrafili odpowiednio zareagować i odważnie przystąpić do działania. Zdaniem psycholog dzieci już w okresie wczesnoszkolnym powinny zdobywać wiedzę w tym zakresie. Pomaga w tym miedzy innymi akcja Mali Ratownicy, gdzie najmłodsi poprzez zabawę uczą się ratowania życia i odpowiedzialności za los drugiego człowieka.

Każdy z nas może się stać świadkiem wypadku lub nagłego zasłabnięcia, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie czynności życiowych lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia. Małgorzata Ohme podkreśla, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej to jedna z najważniejszych kompetencji, jakie zdobyła.

– Potrafię udzielać pierwszej pomocy, ponieważ nauczyłam się jej, będąc od paru lat ambasadorem akcji Mali Ratownicy. O ile pamiętam, na plaży we Władysławowie zostałam przeszkolona do tego, jak tej pomocy udzielać. Ta kompetencja jest niezwykle ważna i dzięki niej właściwie czuję się dzisiaj bezpieczniej sama ze sobą i bezpieczniej się czuję w kontekście własnych dzieci czy osób bliskich, z którymi gdzieś jestem

– mówi agencji Newseria Lifestyle Małgorzata Ohme, psycholog.

Zdaniem Małgorzaty Ohme najtrudniej jest przełamać strach przed błędami w udzielaniu pierwszej pomocy. Jednakże z drugiej strony nawet nie do końca prawidłowa resuscytacja daje większe szanse przeżycia poszkodowanego niż brak działania. Bierne czekanie nie daje żadnych szans. Psycholog podkreśla, że jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia, to ani przez chwilę nie zawahałaby się, by wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.

– Nigdy jeszcze, na szczęście, nie zostałam postawiona w takiej sytuacji, w której musiałam użyć tej wiedzy, ale jeśli taka sytuacja będzie, to mam nadzieję, że dam radę i że też będę jakąś superbohaterką

– mówi Małgorzata Ohme.

Psycholog podkreśla, że swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dzieli się ze swoimi dziećmi.

– Należy uczyć dziecka pierwszej pomocy im wcześniej, tym lepiej, tzn. już w takim momencie, w którym dziecko jest gotowe do tego, żeby przyswajać wiedzę. Tak, jak jest gotowe do tego, żeby uczyć się mówić, chodzić, biegać, uczyć angielskiego, to myślę, że fajnie byłoby w te wszystkie ważne dla nas rodziców kompetencje, w które chcemy wyposażyć dzieci, pierwsza pomoc była też taką rzeczą. Myślę, że absolutnie przedszkolaki mogą już w tym uczestniczyć, a na pewno dzieci wczesnoszkolne czy szkolne w ogóle

– mówi Małgorzata Ohme.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, newseria.pl


Wczytuję komentarze...

Prezydent znów nie ukrywa, co myśli o sędziowskiej kaście. "Poziom zakłamania mnie osłabia"

Andrzej Duda z wizytą u Krystyny Barchańskiej / Twitter.com/PL1918 (@PL1918) [screenshot]

  

Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny mówi wprost, co myśli o działaniach części środowiska sędziowskiego, która po wyroku TSUE szczególnie się uaktywniła. Po mocnych słowach, które padły kilka dni temu podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego, w sieci pojawiło się kolejne nagranie, na którym prezydent podsumował sędziowską kastę. - Poziom zakłamania i hipokryzji tego towarzystwa mnie osłabia - mówił Andrzej Duda.

Kilka dni temu media i opinie publiczną obiegły słowa Andrzeja Dudy, który mocno skomentował niedawne działania części sędziów. 

- Tam ten stary układ się bardzo dobrze trzyma, nie chce pozwolić sobie na to, by zabrać im przywileje i władzę nad ludźmi, do której doszli. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej i przede wszystkim dla polskich obywateli. I że to nie obywatel jest dla sądu, ale sąd jest dla obywatela. I że sędzia służy ludziom i Rzeczypospolitej

- mówił podczas środowego spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego prezydent.

[polecam:https://niezalezna.pl/301574-stary-uklad-trzyma-sie-bardzo-mocno-prezydent-szczerze-o-nadzwyczajnej-kascie]

Tym razem w sieci pojawiło się inne nagranie, na którym prezydent Duda w ostrych słowach wypowiada się o części środowiska sędziowskiego. 

Padły one podczas piątkowego spotkania Andrzeja Dudy z panią Krystyną Barchańską, matką zamordowanego w 1982 roku niespełna 17-letniego Emila Barchańskiego, który był najmłodszą ofiarą stanu wojennego.

[polecam:https://niezalezna.pl/301851-prezydent-zlozyl-niezwykla-wizyte]

Pani Krystyna wspominała słowa prezydenta na temat sędziów, które wypowiedział w środę w Nowym Mieście Lubawskim.

- (...) Ostatnie, bodajże wczorajsze [wystąpienie], kiedy pan mówił prawdę o naszych sędziach (...) w telewizji powtarzają w kółko już dwa dni, w związku z tym mam prawie wbite w pamięć (...) co pan powiedział, jak pan powiedział. Ta szalona pasja, tak się pan wkurzył, tak pan mówił to, co pan myśli, że ja byłam... no, nareszcie ktoś im wygarnął - mówiła Krystyna Barchańska.

Prezydent Duda odpowiedział krótko:

- Poziom zakłamania po prostu tego towarzystwa i jego hipokryzji mnie osłabia.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl