Chcemy zdrowia, ruszmy się! Z badań wynika, że Polacy czas wolny spędzają... na kanapach

/ Alehandra13

  

Raz w miesiącu aktywność fizyczną podejmuje 64 proc. Polaków – wynika z badania MultiSport Index 2019. Jesteśmy nadal jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej. Prawie połowa z nas spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin dziennie. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia uznaje brak ruchu za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie.

Z badania MultiSport Index 2019 wynika, że w niewielkim stopniu poprawił się poziom podejmowanej przez Polaków przynajmniej raz w miesiącu aktywności fizycznej. Ponad 21 mln osób w wieku 15+ deklaruje, że ćwiczy raz w miesiącu. Systematycznie rośnie też odsetek osób podejmujących częstszą aktywność – już nieco ponad połowa Polaków ćwiczy raz w tygodniu lub częściej, a niemal 20 proc. – nawet pięć razy w tygodniu.

– Światowa Organizacja Zdrowia osobom powyżej 18 roku życia zaleca aktywność fizyczną na poziomie 150 minut umiarkowanej i 75 minut intensywnej aktywności tygodniowo – przypomina dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Te minimalne zalecenia dotyczące aktywności spełnia co najwyżej około 33 proc. Polaków powyżej 15 roku życia.

– Najbardziej aktywni są reprezentanci młodego pokolenia, osoby w przedziale wiekowym 15–24 lat (80 proc.), również uczący się, wśród nich obserwujemy aktywność fizyczną na poziomie 90 proc., oraz osoby z wyższym wykształceniem, które deklarują aktywność fizyczna na poziomie 78 proc. Badanie ujawniło również, że osoby z wyższymi dochodami, przekraczającymi 5 tys. zł na miesiąc, podejmują aktywność fizyczną w ponad 83 proc.

– wymienia dr Janusz Dobosz.

W zakresie aktywności fizycznej największa polaryzacja występuje między mieszkańcami dużych miast powyżej 100 tysięcy ludności a mieszkańcami wsi, gdzie wskaźnik jest najniższy. W statystykach najlepiej wypada Warszawa, gdzie za aktywnych uznaje się aż trzy czwarte mieszkańców.

– Spośród województw wyróżniają się również wielkopolskie i małopolskie, gdzie aktywność rejestrowana jest na poziomie 69 proc. respondentów

– zaznacza Dobosz.

Polacy najchętniej i najczęściej jeżdżą na rowerze (31 proc.) i biegają (28 proc.). W pierwszej piątce najbardziej popularnych aktywności znajdują się także  spacery (24 proc.), trening na siłowni czy pływanie (po ok. 17 proc.).

– Do aktywności fizycznej motywuje nas chęć bycia zdrowszym [43 proc. – red.]. Nasza świadomość jest coraz większa i wszyscy coraz lepiej rozumiemy, że ćwiczenia mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Godzina siedzenia skraca życie o 21 minut, to aż 10 minut więcej niż jeden wypalony papieros. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że brak ruchu to czwarty wiodący czynnik śmiertelności na świecie

– przypomina Adam Radzki, członek Zarządu Benefit Systems, twórcy karty MultiSport.

Pod względem aktywności fizycznej Polska wciąż plasuje się poniżej europejskiej średniej, która według Eurobarometru 2017 wynosi 71 proc. Wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca, wyprzedzając Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię (średnio 51 proc. aktywnych osób). Do liderów – krajów skandynawskich i Holandii (94 proc.) – sporo nam jednak brakuje.

– Badanie ujawniło, że 36 proc. Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, wliczając w to jazdę na rowerze czy nawet spacery. Dotyczy to głównie osób w wieku 55+. Wyniki wyraźnie pokazują nam, że zapał do ćwiczeń maleje wraz z wiekiem. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować witalność

– dodaje Janusz Dobosz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, newseria.pl


Wczytuję komentarze...

Lichocka rezygnuje z prac w podkomisji ds. współpracy z NATO. „Propagandysta Moskwy szefem? To żart”

/ Joanna Lichocka / TVP Info/print screen, #Jedziemy/ Maciej Lasek/ fot. Marcin Pegaz/ Gazeta Polska

  

Zrezygnowałam z prac w podkomisji ds. współpracy międzynarodowej i kontaktów z NATO - poinformowała w rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Powodem decyzji jest wybór przewodniczącego podkomisji - na stanowisko wybrano Macieja Laska (PO).

Komisja Obrony Narodowej powołała pięć podkomisji stałych: 1) ds. budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP, 2) ds. struktury Sił Zbrojnych RP, 3) ds. współpracy z zagranicą i NATO, 4) ds. społecznych w wojsku, 5) ds. polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Jak poinformowała nas poseł Lichocka, „dziś komisja obrony narodowej przyjęła rezygnację”.

Polityk opisała również kulisy rekomendowania Laska na przewodniczącego podkomisji.

Na poprzednim, jawnym posiedzeniu komisji obrony, powołano pięć podkomisji. Jest parytet w parlamencie. Części podkomisji przewodzą posłowie większości, części posłowie opozycji. Zapisałam się do podkomisji współpracy z NATO. Na posiedzeniu komisji okazało się, że przewodniczenie tej podkomisji przypadło opozycji. Platforma Obywatelska zgłosiła wówczas Macieja Laska. Ponadto zgłosił się Grzegorz Braun. Nie zagłosowałam przeciw panu Laskowi, ponieważ szanuję parytety, umowy między klubami. Rozumiałam, że opozycja, w drodze negocjacji, „otrzymała” tę podkomisję. Wstrzymałam się od głosu

- mówiła poseł Lichocka.

Nie wyobrażam sobie ani minuty pracy w podkomisji, kierowanej przez pana Laska. Uważam, że Platforma Obywatelska, wysuwając go na szefa tej podkomisji, złamała zasadę przyzwoitości. Zaskoczeni tą kandydaturą, zgodziliśmy się” - tłumaczyła.

Podkreśliła, że „ani przez sekundę nie chce pracować w podkomisji, kierowanej przez pana Laska”.

Nie można propagandysty Moskwy, człowieka, który kłamał ws. katastrofy smoleńskiej, który opowiadał kłamliwą wersję zdarzeń, zgodną z linią Kremla, rekomendować na przewodniczenie podkomisji ds. współpracy z NATO

- puntkowała w rozmowie z niezalezna.pl.

Gdy podczas wyborów przewodniczących poszczególnych podkomisji została zgłoszona kandydatura posła KO Macieja Laska, jedynie Grzegorz Braun zgłosił swoją kontrkandydaturę. Maciej Lasek został wybrany 5 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 4 wstrzymujących się. Za kandydaturą Brauna głosował wyłącznie on sam. Podkomisja liczy 14 członków, w tym PiS – 7, KO – 4, Lewica – 1, PSL – 1 i Konfederacja – 1.

Przypomnijmy, że Michał Lasek Od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. Pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej.

[polecam:https://niezalezna.pl/267039-stenogramy-zdrady-porazajace-zapisy-posiedzen-komisji-millera-tak-nas-oklamywano]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts