O zamieszaniu przedwyborczym w szeregach opozycji. „Poważna polityka wymaga powagi”

  

W programie "Polityczna kawa" Tomasza Sakiewicza rozmawiano o zamieszaniu przedwyborczym na opozycji. Ryszard Czarnecki (PiS): "Poważna polityka wymaga powagi. Totalna opozycja nie jest poważna i na to pracuje. Jestem państwowcem i uważam, żeby opozycja była poważna i merytoryczna. Ta opozycja jest do bólu przewidywalna - jak my w prawo, to oni w lewo".

Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało, że nie będzie tworzyć koalicji z Platformą Obywatelską i lewicą. Decyzję ogłosił w miniony piątek Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Sławomir Neumann pytany wówczas o to, czy ludowcy w ten sposób targują się jeszcze np. o liczbę miejsc na listach, odpowiedział:

"Mówimy jasno i mówiliśmy to wielokrotnie, że są rzeczy ważniejsze, niż partykularne partyjne interesy. Platforma Obywatelska pokazała w dwóch kolejnych kampaniach, że potrafi ze swoich partyjnych interesów mocno ustąpić. A ta oferta, o której sam prezes Kosiniak-Kamysz mówił, że jest atrakcyjna, nie była jakąś ofertą, która miałaby PSL w jakikolwiek sposób niedowartościować. Ewentualna decyzja PSL o samodzielnym starcie jest zaś obarczona wielkimi skutkami w przyszłości. Może oznaczać brak PSL w przyszłym Sejmie. A jednocześnie prezent dla PiS. Liczymy więc, że przemyślenie jeszcze nastąpi".

M.in. o tym właśnie zamieszaniu przedwyborczym w gronie opozycji mówili dzisiaj na antenie "Politycznej kawy" goście Tomasza Sakiewicza. 

Jak wykazywała Agnieszka Ścigaj (Kukiz,15), "dla nas nie ma pierwszoplanowego znaczenia obalanie rządu, jak dla totalnej opozycji".

My często nie możemy się odnaleźć w takiego typu rozmowach. Naszym celem są rozwiązania systemowe. Nie interesuje nas pokonanie PiS-u i "niech się dzieje, co chce". Chcemy, żeby PiS nie mógł samodzielnie rządzić i żeby nasi posłowie mogli negocjować konkretne ustalenia prawne

- mówiła, dodając że "pokazaliśmy obywatelom, że jesteśmy w stanie pisać dobre projekty bez subwencji".

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego zaś "poważna polityka wymaga powagi".

Totalna opozycja nie jest poważna i na to pracuje. Jestem państwowcem i uważam, że opozycja musi być poważna i merytoryczna. Ta opozycja jest do bólu przewidywalna - jak my w prawo, to oni w lewo. Są nieprawdopodobni, mają odruch Pawłowa - jak rząd, czy PiS cokolwiek zaproponuje, są przeciw

- mówił.

Adam Borowski (przewodniczący warszawskiego klubu Gazety Polskiej) podkreślił, że "PSL zaszachował Schetynę", zaś "PSL nie chce pójść do wyborów z SLD, ale jego wyborcy głosują na PiS".

Przed dyskusją wyemitowano zwiastun najnowszego filmu polskiej produkcji "Legiony". Opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent Izraela przemawiał w Bundestagu. Mówił o śmierci w krematoriach Żydów, Sinti, Roma i Polaków

/ twitter.com / @PresidentRuvi

  

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin wezwał w środę w Bundestagu do wspólnej walki z antysemityzmem i nienawiścią. Polityk przemawiał w niemieckim parlamencie podczas ceremonii poświęconej pamięci ofiar Holokaustu.

Rasizm, nacjonalizm i przyzwolenie na wojnę nie mogą się powtórzyć

- wzywał izraelski przywódca.

Zastrzegł, że obecna sytuacja w Europie nie przypomina lat 30. ubiegłego wieku. Nie jesteśmy w przededniu nowego Szoah - podkreślił. Ocenił jednak, że "duchy przeszłości nawiedzają Europę", a "antysemityzm jest (obecny) w całej Europie: od lewicy do prawicy".

Riwlin podkreślił, że pamięć o Szoah jest konieczna, by historia się nie powtórzyła.

Pamiętamy, bo rozumiemy, że kiedy się nie pamięta, historia się powtarza. Nie tylko Żydzi, a z nimi Sinti i Roma, Polacy i tysiące innych ludzi, zostali spaleni w krematoriach Auschwitz. Godność człowieka, wolność, solidarność międzyludzka - to wszystko zostało spalone w krematoriach Auschwitz. To jest główna nauka (...) z Szoah: że Szoah może się zdarzyć

 - przekonywał, dodając, że "odpowiedzialność, która (w związku z tym) spoczywa na barkach Niemiec, jest ogromna".

Walka z antysemityzmem musi być - zdaniem prezydenta Izraela - prowadzona w sposób wytrwały z pokolenia na pokolenie.

Nie możemy poddawać. Niemcy nie mogą tu zawieść. Stoję tutaj, aby powiedzieć że państwo Izrael i Niemcy są prawdziwymi partnerami. Razem, z naszymi wartościami, sprzeciwiamy się (antysemityzmowi)

- powiedział.

Przemawiający na tej samej uroczystości prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier oznajmił, że Szoah jest częścią niemieckiej historii i tożsamości. "Nie zapomnimy i stoimy po stronie Izraela" - zapewnił.

Zwracając się do prezydenta Riwlina, Steinmeier podziękował za "dłoń wyciągniętą w geście pojednania". "Przepełnia mnie to pokorą. Dziękuję w imieniu mojego kraju" - oświadczył i zadeklarował, że traktuje wspólne obchody jako zobowiązanie.

Zaznaczył, że ślady niemieckich zbrodni są rozsiane na terenach podbitych przez III Rzeszę na Wschodzie, "w miejscach, których nazw nikt nie zna", wśród których wymienił Ponary, Mały Trościeniec, Mizocz. W tym kontekście Steinmeier mówił o konieczności podkreślania historycznej odpowiedzialności Niemiec wobec sąsiadów.

Ci, którzy to zrobili, to byli Niemcy

- oświadczył.

Jak powiedział Steinmeier, złe duchy przeszłości pokazują dzisiaj znów swoje oblicze. "Prezentują nacjonalistyczne i autorytarne wizje, jako odpowiedź na wyzwania naszych czasów. Obawiam się, że nie byliśmy na to przygotowani. Ale dokładnie to jest dla nas sprawdzianem, i ten test musimy zdać. Jesteśmy to winni historii, ofiarom i ocalałym" - skonstatował.

Z kolei przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble podkreślał konieczność mówienia o Auschwitz.

Nie ma czegoś takiego jak uzdrawiające milczenie. Musimy mówić o Auschwitz. O czymś, na co nie ma słów

 - oznajmił.

Ceremonia w Bundestagu odbyła się w związku z obchodzonym na świecie 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości w parlamencie wzięła też udział kanclerz RFN Angela Merkel.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts