To już 10 lat od śmierci Zbigniewa Zapasiewicza. "Był kwintesencją aktorstwa i teatru"

/ HuBar [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Dzisiaj mija 10. rocznica śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, o którym mówiono, że był kwintesencją aktorstwa i teatru. W filmach Zanussiego wykreował bohatera symbolizującego uwikłania polskiego inteligenta - pisano o jednym z najwybitniejszych powojennych aktorów polskich.

"Tworzył wokół siebie przestrzeń niesamowitej refleksji, intelektu, a rozmowa z nim to była prawdziwa rozkosz"

– wspominał reżyser Krzysztof Zanussi, z którym Zapasiewicz przyjaźnił się blisko 40 lat. "To, że umiem poskładać trzy fakty do kupy, jeszcze nie znaczy, że jestem intelektualistą" - skromnie prostował aktor w rozmowie z "Przekrojem" w 1993 r.

"On był bardzo wyciszony, nie słyszało się o nim żadnych sensacji. Był po prostu godnym człowiekiem" - powiedziała Beata Tyszkiewicz. Michał Żebrowski twierdzi, że "był wielkim człowiekiem". "Aktor osobny. Nie chodzi o to, czy większy od innych, czy największy, ale o to, że był kwintesencją aktorstwa i teatru" - mawiał reżyser Jerzy Jarocki.

"Znałam go ponad 50 lat. Byłam asystentką Erwina Axera, a Zbyszek jego aktorem. Już wtedy wyróżniało go rzemiosło pokropione przez pana Boga talentem. Doskonale wiedział, w którym miejscu zrobić pauzę, machnąć ręką, zrobić krok do przodu. Najbardziej lubię te jego role, w których bez żadnych zewnętrznych atrybutów na oczach widzów przechodzi metamorfozę. Od czasu do czasu był bankieciarzem"

- wspominała reżyser Izabella Cywińska.

"Od strony czysto profesjonalnej, poza jak najwszechstronniejszym opanowaniem warsztatu, obowiązkiem aktora jest wyzbycie się kokieterii, wszelkiej skłonności do ekshibicjonizmu i obrona na scenie każdej postawy ludzkiej"

- wyjaśnił sam Zapasiewicz w wywiadzie dla "Teatru".

Zapasiewicz zagrał ponad 70 ról filmowych. Widzowie do dziś pamiętają jego kreacje m.in. w „Barwach ochronnych", "C.K. Dezerterach" i "Ziemi obiecanej".

Otaczała go sława estety i arystokraty ducha. Nie tylko studenci nazywali go Mistrzem.

Gdy nagle dopadły go dotkliwe bóle, pojechał do szpitala onkologicznego. "Niestety, już z niego nie wyszedł. We wtorkowy wieczór całą Polskę zmroziła wiadomość o jego nagłej śmierci. – To jest szok! Ogromna strata! – tylko tyle zdołał powiedzieć Andrzej Łapicki, gdy dowiedział się o śmierci swojego kolegi w kilka godzin po tym smutnym wydarzeniu" - napisał "Fakt". Jeszcze 28 czerwca Zapasiewicz grał w spektaklu "Słoneczni Chłopcy" w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze Powszechnym.

14 lipca 2009 r., po trzech dniach pobytu w szpitalu, 74-letni aktor zmarł na raka wątroby. W następnym sezonie miał otworzyć nową Scenę 200 Teatru Powszechnego rolą Hamma w "Końcówce" Becketta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Śmiertelne potrącenie staruszka koło Białegostoku, sprawca zbiegł

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Starszy mężczyzna zmarł wskutek potrącenia przez samochód w okolicy Niewodnicy Koryckiej koło Białegostoku, sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia - podała policja. Droga województwa nr 678 jest zablokowana, obowiązują objazdy przez Ignatki.

Ze wstępnych informacji policji wynika, że do wypadku doszło w piątek wieczorem, przed godziną 19.00, poza przejściem dla pieszych. Policja poinformowała, że pojazd, którym poruszał się sprawca, to srebrna toyota - być może na brytyjskich numerach rejestracyjnych.

Trwa poszukiwanie sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja apeluje do mieszkańców o zwrócenie uwagi na pojazdy, które mogłyby mieć uszkodzony przód i przekazanie informacji na numer 112.

Droga województwa nr 678 jest zablokowana, obowiązują objazdy przez Ignatki.

W komunikacie przesłanym przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego podano, że utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl