Zniszczyły ją "kamizelki", znów działa

/ Jef-Infojef [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W Paryżu otwarto ponownie słynną restaurację Le Fouquet, którą w marcu zniszczyli uczestnicy protestów "żółtych kamizelek". Na uroczyste sobotnie otwarcie zaproszono tylko najbardziej lojalnych, stałych klientów.

Le Fouquet to jedna z najbardziej ekskluzywnych restauracji w Paryżu. Od 1990 r. znajduje się na liście francuskich dóbr historycznych.

16 marca bistro zostało zdewastowane i częściowo spalone. Barriere Group, firma, do której należy Le Fouquet, nie poinformowała o tym jakie poniosła straty, ani jak kosztowny był remont.

Dla szerokiej publiczności restauracja zostanie otwarta w niedzielę 14 lipca, kiedy to zaoferuje specjalny świąteczny brunch za 120 euro, a w salonie na pierwszym piętrze najlepsze miejsca, z jakich można będzie oglądać paradę z okazji Dnia Bastylii - pisze "Le Figaro".

Le Fouquet zasłynął z tego, że od 1976 r. przygotowuje uroczystą kolację z okazji przyznania najbardziej prestiżowych francuskich nagród filmowych - Cezarów. Tam też, w 2007 r., świętował wygrane wybory były prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Cotygodniowe sobotnie protesty "żółtych kamizelek", które rozpoczęły się w listopadzie 2018 r., często przeradzały się w zamieszki, zwłaszcza w Paryżu. Tłum dewastował przy tym to, co protestującym kojarzyło się z wysokim statusem społecznym - siedziby banków, luksusowe sklepy i restauracje.

Podczas szczególnie gwałtownych zamieszek w marcu demonstranci nie tylko niszczyli w Paryżu luksusowe sklepy, ale wzniecali też pożary. Wtedy właśnie podpalono restaurację Le Fouquet.

Ruch "żółtych kamizelek", który protestuje przeciw reformom społecznym i gospodarczym prezydenta Francji, na pewien czas zaszkodził bardzo notowaniom Emmanuela Macrona. Jednak ostatnio marsze "żółtych kamizelek" są coraz mniej liczne, a na początku lipca poparcie dla prezydenta i dla premiera Edouarda Philippe'a zaczęło rosnąć - napisał prawicowy "Le Figaro".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Emilewicz: poszerzymy pulę wyborców

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Poznań to trudny teren dla Zjednoczonej Prawicy - nasza lista ma szanse poszerzyć pulę wyborców tego obozu – zapewniła w poniedziałek w stolicy Wielkopolski Jadwiga Emilewicz. Minister przedsiębiorczości i technologii jest liderką poznańskiej listy PiS w wyborach do Sejmu.

W poniedziałek w Poznaniu zaprezentowali się liderzy wielkopolskich list PiS oraz kandydaci do Senatu. Podczas konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w najbliższych dniach przedstawi swoją "piątkę dla Poznania".

"Poznań to bardzo trudny teren dla obozu Zjednoczonej Prawicy, ale ja lubię wyzwania. Będę przekonywać do siebie wyborców bezpośrednim kontaktem, bezpośrednimi rozmowami, ale także dobrym programem, pokazaniem tego, że jestem skuteczna i wiarygodna. Wszystko to, co zapowiedziałam jako minister, udało mi się zrealizować, albo są to projekty na ostatniej sejmowej prostej"

– powiedziała.

Emilewicz stwierdziła, że poznańska lista PiS do Sejmu jest "bardzo mocna". Znaleźli się na niej m.in. wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, posłowie Tadeusz Dziuba i Bartłomiej Wróblewski.

"Mamy na liście osoby, które są znane poznaniakom od wielu lat; osoby z historią samorządową i poselską. Mamy przedsiębiorców, przedstawicieli świata akademickiego, samorządowców - pełny przekrój aktywnych społecznie i politycznie poznaniaków. Każdy z nich dał się poznać i ma swoich wyborców. Myślę, że będziemy trafiać do różnych grup docelowych i postaramy się poszerzyć tę pulę wyborców, która zazwyczaj głosowała na obóz Zjednoczonej Prawicy"

– powiedziała.

Emilewicz zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach będzie chciała rozmawiać z wyborcami m.in. o poprawie jakości życia w Poznaniu i powiecie.

"Tę poprawę jakości życia rozumiem jako tworzenie nowych, atrakcyjnych, wysokopłatnych miejsc pracy, aby absolwenci tych jednych z najlepszych uczelni w Polsce nie chcieli z Poznania wyjeżdżać. To także poprawa powietrza, którym chcemy oddychać pełną piersią w Poznaniu i powiecie poznańskim"

– mówiła.

"Chcemy przekonywać do naszego programu, chcemy rozmawiać z wyborcami, ułożyć jeszcze lepszy program dla Polski na najbliższe cztery lata. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są podstawowe problemy rozwojowe w tym przedsiębiorczym sercu Polski. W tym miejscu, gdzie Polakom nie żyje się wcale źle, ale gdzie, wydaje się, ciągle nie wykorzystaliśmy w pełni potencjału. To jest nasze zadanie i wspólnie będziemy pracować na ten cel"

- dodała Emilewicz.

W Kaliszu listę PiS otwierają posłowie Jan Dziedziczak, Tomasz Ławniczak i Jan Mosiński.

"Nawet najwięksi krytycy Prawa i Sprawiedliwości nie są w stanie polemizować z tym, że jesteśmy pierwszym ugrupowaniem po 1989 roku, który dotrzymuje tego, co zapowiada. Przedstawiamy ambitny program, jaki będzie w Polsce realizowany, potem konsekwentnie go realizujemy. Opozycja nie mówi nic o programie. Listy opozycji są skrajnie niekonsekwentne, bo co wspólnego mają ze sobą takie osoby, jak Barbara Nowacka i Paweł Kowal. Jaką Polskę oni chcą razem budować? Dotychczasowa droga życiowa i poglądy osób, które są na listach totalnej opozycji wzajemnie się wykluczają"

- powiedział Dziedziczak.

Jego zdaniem, najbliższe wybory będą referendum, w którym Polacy zdecydują, czy chcą dalszej realizacji obietnic, ambitnego rozwoju gospodarczego i wsparcia społecznego, czy wybiorą "krok w ciemność".

W Koninie liderem jest wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, a za nim są posłowie Witold Czarnecki i Zbigniew Dolata. W Pile "jedynkę" otrzymał b. burmistrz Trzcianki i b. poseł Krzysztof Czarnecki, a kolejne miejsca zajmują posłowie: Marta Kubiak i Grzegorz Piechowiak. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl