To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze. 

– powiedział Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Na pięciu stanowiskach stereoskopowych można podziwiać historię miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokazywane są unikatowe fotografie Opola z okresu przedwojennego, czasów PRL oraz historyczne kadry z kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Widzowie mogą zobaczyć m.in. zdjęcia z początku XX w. pochodzące z Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien): mieszkańców miasta, kościoły i panoramy. Dodatkowo w tym roku planowane jest udostępnienie on-line wersji cyfrowej obecnych i zeszłorocznych wystaw, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej do 5 sierpnia.