Fotoplastikon i historia Opola

  

Przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu uruchomiono fotoplastikon, w którym bezpłatnie można obejrzeć unikalne zdjęcia miasta, wykonywane od początków ubiegłego wieku. Drewniana budka, w której można obejrzeć zdjęcia w 2D i 3D jest stylizowana na obiekt z pierwszej połowy ubiegłego wieku.

To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze. 

– powiedział Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Na pięciu stanowiskach stereoskopowych można podziwiać historię miasta w formacie 3D i 2D. W mobilnym fotoplastykonie pokazywane są unikatowe fotografie Opola z okresu przedwojennego, czasów PRL oraz historyczne kadry z kultowego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Widzowie mogą zobaczyć m.in. zdjęcia z początku XX w. pochodzące z Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk (niem. Landesbildstelle Oberschlesien): mieszkańców miasta, kościoły i panoramy. Dodatkowo w tym roku planowane jest udostępnienie on-line wersji cyfrowej obecnych i zeszłorocznych wystaw, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastykonie przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu przy ul. Zamkowej do 5 sierpnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Specjalne wydanie "W punkt" - już w niedzielę!

zdjęcie ilustracyjne, / Telewizja Republika/printscreen

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na specjalne wydanie programu "W punkt". Kiedy wybory prezydenckie? Co wiemy już o chorobie Covid 19? Jak leczą ją Włosi? Które leki są najbardziej skuteczne? Czy ocieplenie spowolni epidemię? Katarzyna Gójska i jej goście spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Gośćmi specjalnego wydania programu W Punkt będą:

  • Prof Przemysław Czarnek konstytucjonalista i poseł PiS 
  • Prof Grzegorz Gielerak dyr Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
  • Dr Tomasz Kutycki z polskiej misji medycznej w Lombardii.

"W punkt" godzina 9.06 w Telewizji Republika. Zapraszamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts