Silne trzęsienie ziemi na Filipinach

/ Google

  

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 nawiedziło wczoraj nad ranem północne Filipiny - podała amerykańska służba geologiczna USGS. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na wyspie Mindanao, w odległości 5 km od miasta Cantilan, stolicy prowincji Surigao del Sur.

Hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 12 km. Jak dotąd nie ma informacji o ewentualnych ofiarach bądź znaczących stratach materialnych.

USGS, które ma swą siedzibę na Hawajach, raczej nie spodziewa się tsunami w następstwie tego trzęsienia.

Cantilan znajduje się na północnym wschodzie wyspy Mindanao, zamieszkuje go 30 tys. mieszkańców. Mindanao to druga co do wielkości wyspa Filipin, położona w południowej części archipelagu. Na wyspie jest usytuowany najwyższy szczyt Filipin - wulkan Apo (2965 m nad poziomem morza).

Filipiny znajdują się na terenie aktywnym sejsmicznie. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 20 trzęsień ziemi; większość z nich nie powoduje jednak wielkich zniszczeń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Nowa siła w walce z koronawirusem. Będzie więcej szpitali zakaźnych jednoimiennych

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Mamy informację, że jednoimienne szpitale wypełniają się już pacjentami zakażonymi koronawirusem, dlatego uruchamiamy następne - poinformował dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska poinformował na konferencji prasowej, iż do resortu zdrowia trafiają informacje, że jednoimienne szpitale wypełniają się już pacjentami.

- Dlatego uruchamiamy następne szpitale, tzw. drugiego rzutu, które także staną się szpitalami jednoimiennymi

 - powiedział.

- Myślę, że tych miejsc będziemy potrzebowali coraz więcej, bo te przypadki zakażeń koronawirusem przybywają i będą przybywać

- dodał wiceminister.

Pytany, który kolejny szpital w Warszawie ulegnie przekształceniu odparł: "jeden szpital jest już przygotowany, ale nie mogę powiedzieć konkretnie". Zaznaczył jednocześnie, że na Mazowszu jest najwięcej zakażeń w kraju, "więc tego potencjału medycznego powinno być tu jak najwięcej".

Kraska poinformował, że uruchomione zostały izolatoria, czyli miejsca, w których mogą przebywać pacjenci z wykrytym koronawirusem, ale nie mający objawów lub ze skąpymi objawami, aby nie narażać swoich współdomowników na zarażenie. Kraska podał, że w Warszawie, gdzie ma powstać dużo takich miejsc, podpisywane są ostatnie umowy na ich utworzenie. Dodał, że "część pacjentów z jednoimiennego warszawskiego szpitala na Wołoskiej trafi do izolatoriów, bo nie wszyscy muszą być hospitalizowani".

- Ale jeżeli będzie taka potrzeba, to w tym tygodniu powstanie nowy szpital

- podkreślił.

- W tej chwili w całym kraju działa 19, a być może już nawet 20 szpitali jednoimiennych. Myślę, że powstanie drugie tyle

- zapowiedział wiceminister. Zadeklarował, że "na pewno te szpitale będą dostępne".

- Także przez ten weekend straż pożarna praktycznie przed wszystkimi szpitalami w Polsce rozstawi namioty, które będą służyły do wykonywania triażu, czyli do wstępnej segregacji pacjentów

 - powiedział Kraska. Dodał, że ma to na celu "wyłapywanie osób, u których jest duże ryzyko zakażenia koronawirusem, aby ci pacjenci nie trafiali do szpitali, ale by na tym wstępnym etapie był u nich pobrany wymaz i by zostali skierowani do izolatoriów".

Dotychczas w Polsce łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła do 3503, z czego 73 osoby zmarły

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts