Wszyscy znają jej "Augustowskie noce" i "Parasolki". Maria Koterbska kończy 95 lat

Maria Koterbska / fot. TVP/mat.pras.

  

95 lat skończy w sobotę dama polskiej piosenki, bielszczanka Maria Koterbska. Z tej okazji piosenkarkę odwiedził z bukietem róż prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski – poinformował w piątek rzecznik magistratu Tomasz Ficoń.

Prezydent, który odwiedził panią Marię wraz ze swoim poprzednikiem Jackiem Krywultem, życzył jubilatce przede wszystkim wiele zdrowia

 – powiedział Ficoń.

Maria Koterbska urodziła się w 1924 r. w Bielsku. Karierę rozpoczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze damy polskiej piosenki znajdowało się 1,5 tys. piosenek, w tym ok. 400 nagranych. Jej największe przeboje to m.in. "Karuzela", "Brzydula i rudzielec", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki". Teksty dla Marii Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.

Piosenkarka nigdy nie opuściła rodzinnego miasta, Bielska-Białej. Nadal mieszka z mężem w kamienicy, którą wybudował jej dziadek

 – dodał Tomasz Ficoń.

5 maja 1994 r. bielscy radni zdecydowali o wpisaniu Marii Koterbskiej do "Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej". W 1999 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przybywa wilków w Wigierskim Parku Narodowym

/ Image by WikiImages from

  

Przybyło wilków w Wigierskim Parku Narodowym. Choć ich liczba w ostatnich kilku latach mocno spadła - przyrodnicy mają nadzieję, iż tegoroczne narodziny ośmiu szczeniąt oznaczają szansę na odbudowę populacji tych drapieżników.

Od 2015 r. wilki występujące w Wigierskim Parku Narodowym nie rozmnażały się. Ich liczba spadła z kilkudziesięciu do mniej niż dziesięciu osobników. Według szacunków WPN ze stycznia tego roku, było tam jedynie sześć lub osiem osobników.

"Wiosną urodziło się osiem wilków w dwóch rodzinach, po cztery w każdej, ale nie wiemy, ile ich przeżyło, bo umieralność u młodych wilków jest duża" - powiedział Maciej Romański z Pracowni Naukowo-Edukacyjnej WPN. Dodał on, że te ponad półroczne wilki są już dość duże, ale jeszcze niesamodzielne. Młode wciąż nie towarzyszą rodzicom w wędrówkach po lesie, a większość czasu spędzają w kryjówkach.

Według Romańskiego dopiero zimą, gdy młode wilki wyjdą z rodzicami w teren, będzie je można policzyć. Jak dodał - bywa, że jedna wilcza rodzina jest "widoczna" dla pracowników parku, ale druga już nie. "Jeśli będzie mało śniegu, będziemy liczyć na to, co zarejestrują fotopułapki. Wówczas poznamy liczbę wilków, które przeżyły" - informuje Romański.

Według analiz pracowników WPN wśród wilków z Suwalszczyzny zapanowała epidemia. Część z nich zachorowała na świerzbowca - pasożyta powodującego utratę sierści i w konsekwencji wychłodzenie organizmu, nierzadko prowadzące do śmierci. Kilka wilków padło właśnie z tego powodu.

Kolejnym powodem spadku populacji wilka jest ingerencja człowieka. Od 2015 r. na terenie parku i w jego pobliżu znaleziono kilka martwych wilków, które wpadły we wnyki albo zostały zastrzelone.

Tymczasem, jak wynika z wielu badań i obserwacji, już sama obecność wilków w lesie sprzyja regeneracji zieleni. W okolicach odwiedzanych przez wilki zwierzęta kopytne są bardziej czujne i mniej czasu poświęcają m.in. na żerowanie. Dla młodych drzew oznacza to większą szansę na przetrwanie (gdyż w innym wypadku często zostają zgryzione).

"Wilk w naturalny sposób reguluje populacje innych zwierząt takich, jak sarny, jelenie, dziki i lisy. Wilk selekcjonuje zwierzęta słabe i chore" - dodał Romański.

W Polsce - według różnych źródeł – żyje od 1500 do 2500 wilków. Stada liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają ściśle określoną hierarchę wewnętrzną. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl