Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Pierwszy taki przeszczep w Małopolsce

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzili pierwszy w województwie małopolskim przeczep nerki od dawcy żywego. Młody pacjent i jego krewny czują się dobrze.

Zdjęcie ilustracyjne
pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od ubiegłego roku planował transplantacje nerek od dawców żywych. Na wstępnej liście w regionie jest 10 par.

10 lipca lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzili pierwszy w województwie małopolskim przeczep nerki od dawcy żywego.

„Wszystko się udało. Zarówno dawca jak i biorca czują się dobrze”

– powiedział w piątek prof. Piotr Richter, kierownik Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU. Prof. Richter kierował podczas operacji zespołem chirurgów, nefrologów, urologów, transplantologów i anestezjologów.

Przeszczepienia nerek wykonywane są przede wszystkim od dawców zmarłych. W Krakowie operacje takie przeprowadza Szpital Uniwersytecki i Szpital Jana Pawła II. W 2018 r. w Szpitalu Uniwersyteckim od dawców zmarłych przeszczepiono 28 nerek, a w Szpitalu Jana Pawła II - 46.

Jak udowodniono, nerki od dawców żywych funkcjonują dłużej niż te pobrane od dawców zmarłych, co wynika m.in. z krótkiego czasu niedokrwienia - nerka od dawcy żywego jest natychmiast wszczepiana, a od dawcy zmarłego przed wszczepieniem jest transportowana i przechowywana w stanie hipotermii.

Według danych "Poltransplantu" w 2018 r. w Polsce przeszczepiono 884 nerki od dawców zmarłych, a od dawców żywych - 40. Na przeszczep nerki oczekuje ponad 1,2 tys. Polaków. W krajach skandynawskich ok. 50 proc. narządów pochodzi od dawców żywych.

W grudniu 2017 r. Szpital Uniwersytecki w Krakowie uzyskał zgodę ministra zdrowia i zgodę centrum Organizacyjno-Koordynującego ds. Transplantacji „Poltransplant” na pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych. Na rozwój transplantologii, w tym wyposażenie w specjalistyczną aparaturę, ośrodek przeznaczył ponad 2 mln zł (ponad 1,7 mln dofinansowania z resortu zdrowia) w latach 2017-2018.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo