Stan wyjątkowy w Luizjanie przed nadejściem huraganu

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Prezydent USA Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy w Luizjanie w związku ze zbliżaniem się do jej wybrzeży burzy tropikalnej Barry - przekazał Biały Dom. Dziś wieczorem lub w sobotę rano burza ma stać się huraganem - podało Narodowe Centrum ds. Huraganów.

Położony w Luizjanie Nowy Orlean, który w 2005 roku został praktycznie zatopiony podczas huraganu Katrina, szykuje się na ulewne deszcze - pisze AFP. Dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego zostaną uruchomione pieniądze i inne środki federalne, które stan może wykorzystać w radzeniu sobie z żywiołem i jego następstwami - zwraca uwagę Reuters.

O wsparcie do prezydenta zwrócił się gubernator Luizjany John Bel Edwards.

"Dziękuję prezydentowi Trumpowi za szybką odpowiedź na moją prośbę (...) Doceniamy wsparcie Białego Domu i naszych partnerów federalnych, aby kontynuować walkę z powodziami"

- napisał na Twitterze gubernator.

Edwards sam wcześniej ogłosił stan wyjątkowy; wydano też nakaz ewakuacji z niektórych terenów tego południowego stanu.

Nowy Orlean wciąż nie zapomniał o potężnym huraganie Katrina, który pod koniec sierpnia 2005 roku nawiedził południe Stanów Zjednoczonych. Podczas huraganu piątej kategorii w pięciostopniowej skali wały przeciwpowodziowe zapadły się pod ciężarem wody, zalewając 80 proc. miasta. W sumie w wyniku katastrofy zginęło ponad 1800 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jourova w Polsce - o praworządności i reformie sądów. Fogiel: "Liczę, że wykaże się większym zrozumieniem"

Radosław Fogiel / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova przyjechała dziś do Polski, by rozmawiać o reformie sądownictwa. Z jej wizytą wiązane są duże nadzieje: - Liczę, że wykaże się większym zrozumieniem istoty reformy sądownictwa w dialogu ze stroną polską - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas dzisiejszej wizyty w Warszawie spotka się m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim oraz I prezes Sądu Najwyższego Małgorzątą Gersdorf. Rozmowy mają dotyczyć reform sądownictwa w Polsce i praworządności.

Wicerzecznik PiS został zapytany w TVN24, czy wizyta Jourovej może zbudować pole kompromisu.

- Liczę, że może zbudować pole kompromisu, raczej w ten sposób, że komisarz Jourova w rozmowie, w dialogu, być może wykaże się większym zrozumieniem, co do istoty reformy i druga sprawa - jednak przyjmie argumenty strony polskiej, że system sądownictwa nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej

 - odpowiedział Fogiel.

Dopytywany, co się stanie, jeśli komisarz nie przyjmie argumentów obozu rządzącego, polityk PiS odpowiedział, że jeśli nie przyjmie, to PiS będzie się starał dalej prowadzić dialog i tłumaczyć swoje racje. Fogiel pytany, czy PiS jest ws. reformy sądownictwa gotowy na "krok w tył", powiedział, że w "polityce nigdy nie mówi się nigdy". Podkreślił przy tym, że PiS jest zdecydowany przeprowadzić reformę w wymiarze sprawiedliwości.


W piątek Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Jeśli Trybunał go uzna, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona.

Również w piątek Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia Sądu Najwyższego. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów Sądu Najwyższego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts