Rząd w Canberze szuka następców Tigerów

/ flickr.com

  

Australijski rząd wystosował prośbę o informację (Request For Information, RFI) dotyczącą zakupu 29 nowych śmigłowców bojowych, mających w przyszłości zastąpić obecnie eksploatowane helikoptery uderzeniowe Eurocopter Tiger.

W ramach programu Land 4503 realizowanego przez australijską agencję rządową ds. zakupu sprzętu wojskowego CASG (Capability Acquisition and Sustainment Group) planowany jest zakup 29 śmigłowców bojowych. Wstępna zdolność operacyjna pierwszej eskadry, liczącej 12 jednostek, ma zostać osiągnięta w roku 2026. Pełną zdolność operacyjną wszystkie śmigłowce mają osiągnąć do roku 2028. Pięć z tych egzemplarzy ma zostać przeznaczona do celów szkoleniowych.

Wśród wymagań stawianych przez CASG należy wymienić m.in. możliwość transportu za pomocą samolotów C-17A Globemaster III. Kolejną kwestią jest możliwość współpracy z bezzałogowcami General Atomics MQ-9 Reaper oraz operowanie z wielozadaniowych okrętów desantowych.

W ramach kontraktu z roku 2001 roku wojska lądowe Australii otrzymały 22 śmigłowców Eurocopter Tiger w wersji helikoptera rozpoznawczego ARH (Armed Reconnaissance Helicopter). Warto jednak podkreślić że ostatni z śmigłowców został dostarczony w roku 2011.  Maszyny te dysponują silnikiem o mocy 1000 kW. Na ich uzbrojenie składają się kierowane pociski AGM-114K/M Hellfire II oraz niekierowane kal. 70 mm
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Narko-biznes matki i synów

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Na trzy miesiące do aresztu trafiła 56-letnia kobieta z Piotrkowa Trybunalskiego, a także jej dwóch synów w wieku 25 i 38 lat oraz 48-latka z Łodzi, zaopatrująca ich w substancje psychoaktywne, które piotrkowianie wprowadzali do obrotu.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim, badający środowisko zajmujące się obrotem środkami narkotycznymi, w trakcie działań natknęli się na trop rodziny zajmującej się przestępczym procederem. Jak podała Dagmara Mościńska z piotrkowskiej komendy, wczesnym rankiem 4 grudnia funkcjonariusze weszli do mieszkania zajmowanego przez 56-latkę i jej dwóch synów w wieku 25 i 38 lat.

W trakcie przeszukiwania pomieszczenia policjanci zauważyli, że członkowie rodziny podawali sobie ukradkiem saszetkę, a potem jeden z nich schował ją w łóżku. Mężczyzna nakrył się kołdrą i udawał chorego. Po sprawdzeniu ukrywanej saszetki okazało się, że zawiera ona 38 tzw. dilerek z suszem. Łączna ilość niebezpiecznych substancji to blisko 15 gramów; zostały one przekazane do dalszych badań. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli także kilka tysięcy złotych, pochodzących z przestępstwa.

Kobieta i jej dwaj synowie trafili do policyjnej celi, natomiast policjanci przez całą noc ustalali, gdzie piotrkowska rodzina zaopatrywała się w niebezpieczne substancje.

Już następnego dnia w Łodzi zatrzymali 48-letnią kobietę, u której w mieszkaniu zabezpieczono blisko 850 gramów nowych substancji psychoaktywnych, 2 wagi elektroniczne, łyżkę do odmierzania porcji. Podejrzanym udowodniono wprowadzenie do obrotu blisko 3 kilogramów niebezpiecznych substancji.

Według Mościńskiej, każdy z czworga podejrzanych usłyszał zarzuty uczestnictwa w obrocie znaczną ilością nowych substancji psychoaktywnych, za co grozi kara do 12 lat więzienia. 56-letniej kobiecie i jej 25-letniemu synowi prokurator przedstawił też zarzut udzielania innym osobom - w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - nowych substancji psychoaktywnych, co zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Decyzją sądu czworo podejrzanych spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl