Zakończyło się poznańskie święto animacji. Znamy laureatów festiwalu

Grand Prix przyznano za francuską animację "Je sors acheter de cigarettes". / fot. mat.pras.

  

Francuski reżyser Osman Cerfon zdobył główną nagrodę 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator - Złotego Pegaza i 45 tys. zł. Grand Prix przyznano za produkcję "Je sors acheter de cigarettes".

Kwalifikujący do Oscara festiwal to jedno z największych w Europie wydarzeń poświęconych animacji. Animator rozpoczął się w Poznaniu w miniony piątek. W ciągu tygodnia widzowie mogli obejrzeć ponad 300 filmów animowanych z całego świata.

W czwartek wieczorem ogłoszono werdykty 12. MFFA Animator. Jury międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody francuskiej produkcji "za unikalne użycie animacji w celu ujawnienia ran rodziny, ukrytych w codziennym życiu".

Srebrnym Pegazem i 25 tys. zł nagrodzono rosyjski film "Piat minut do moria" Natalii Mirzoyan. Brązowego Pegaza i 15 tys. zł przyznano Martinie Scarpelli za produkcję "Egg". Film ten zdobył również nagrodę publiczności. Kryształowego Pegaza - Nagrodę za Całokształt Twórczości - przyznano szwajcarskiemu reżyserowi Georgesowi Schwizgebelowi.

Za najlepszy film muzyczny uznano niemiecki "Machtspiel" w reżyserii Iriny Rubiny. Nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki przyznano Siqi Song za chiński film "Sister". Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne uhonorowano film "Rok" Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.

Jury międzynarodowego konkursu filmów pełnometrażowych przyznało główną nagrodę w wysokości 45 tys. złotych Anji Kofmel. Jurorzy docenili międzynarodową produkcję jej reżyserii "Chris the Swiss" za to, że "bezkompromisowo i uczciwie dąży do ukazania prawdy, opowiada osobistą historię, która staje się świadectwem naszych czasów, mistrzowsko łączy animację z dokumentem". Nagroda publiczności za najlepszy film pełnometrażowy trafiła do Milorada Krstića za węgierski obraz "Ruben Brandt, kolekcjoner". Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL został Piotr Dumała za "Ostatnią wieczerzę".

W piątek w Kinie Muza odbędą się pokazy zwycięskich produkcji. Dzień później w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się pokaz filmów Animator Jutra.

Widzowie zobaczą obrazy stworzone przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci

– poinformowała rzeczniczka festiwalu Olga Sokal.

Na tegoroczny festiwal Animator złożyło się 300 pokazów filmowych i ponad 120 wydarzeń specjalnych. W festiwalowych wydarzeniach wzięło udział w sumie ponad 16 tys. osób. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był brytyjski animator Tim Allen, który pracował m.in. przy "Gnijącej Pannie Młodej" Tima Burtona, "Baranku Shaunie" i "Wyspie psów" Wesa Andersona.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lis odpowie za swoje słowa pod adresem Pieli? Może w przyszłości... Dzisiejsze przesłuchania odroczono

/ fot. Aleksander Mimier

  

Pani talenty są na miarę nazistowskiej propagandy. Talentu niewiele, ale gorliwość w służbie partii odpowiednia - napisał Tomasz Lis pod animacją Barbary Pieli. Ta pozwała dziennikarza, oczekując przeprosin na Twitterze i kwoty w wysokości tysiąca złotych. Dziś w sprawie mieli być przesłuchani świadkowie, m.in. Jerzy Owsiak czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Sprawę odroczono, jednak poinformowano o tym tylko jedną stronę sporu.

12 kwietnia 2019 roku Barbara Piela udostępniła w mediach społecznościowych animację „Kosmiczne Siły Obrony Demokracji”. Film w krótkim okresie czasu zyskał sporą popularność.

Na wpis Pieli zareagował dziennikarz Tomasz Lis. „Pani talenty są na miarę nazistowskiej propagandy. Talentu niewiele, ale gorliwość w służbie partii odpowiednia” - napisał publicysta.

Z uwagi na duży zasięg Tomasza Lisa na Twitterze, jego komentarz wywołał falę nienawiści, skierowanej głównie wobec autorki animacji. Ta zdecydowała się wnieść akt oskarżenia wobec Lisa.

Sąd Okręgowy w Warszawie IV Wydział Cywilny - rozprawa odbędzie się w dniu 27 stycznia 2020r. o godz. 10:30 w przy al. "Solidarności" 127 , 00-898 Warszawa w sali 219, w sprawie z powództwa Barbary Pieli przeciwko Tomaszowi Lisowi o ochronę dóbr osobistych (przeprosiny na portalu Twitter) i o zapłatę (1 tys. zł)

- informowała wczoraj w mediach społecznościowych Piela. Wśród świadków ze strony pozwanego znaleźli się m.in. Sławomir Broniarz, Hanna Gronkiewicz-Waltz czy Jerzy Owsiak.

Dziś sędzia na sali rozpraw poinformowała o odroczonej rozprawie na wniosek obu stron. Niestety tylko strona pozwanego (Tomasza Lisa) została wcześniej powiadomiona o ww. decyzji. Przesłuchanie świadków przełożono na 29 kwietnia 2020 roku na godz. 10:00. Te odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Warszawie - sala 363.

Nieświadomi odroczonego przesłuchania, udaliśmy się na miejsce. Tam zastaliśmy jedynie Barbarę Pielę oraz jej pełnomocnika. Oto, co usłyszeliśmy od animatorki:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts