Latos ws. braku leków: "To nie jest problem tylko Polski, widzimy go w całej Europie"

  

W Sygnałach Dnia gość Katarzyny Gójskiej szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos podkreślił, iż na to, że ostatnio były problemy z lekami, rzeczywiście nałożyło się kilka spraw. "To nie jest problem tylko Polski, jest on widoczny w całej Europie" - mówił. Jak dodał, "co dwa miesiące jest tworzona lista leków, których brakuje w aptekach". Kryteria są bardzo ostre. Wystarczy, że w 5 proc. aptek nie ma danego leku, on trafia na listę antywywozową i jakakolwiek forma eksportu tego leku jest zabroniona.

Resort zdrowia napisał, że otrzymuje sygnały o tymczasowym wstrzymaniu w obrocie niektórych leków, a także o występujących lokalnie brakach ich dostępności.

Warto zauważyć, że problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale jest problemem globalnym i dotyczy także innych krajów europejskich

- zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia.

Resort zapewnił, że wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym (GIF) podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków.

Ponadto, aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy NFZ i GIF będą od poniedziałku (15 lipca) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również informowali o dostępności zamienników leków.

M.in. o tej kwestii mówił w Sygnałach Dnia gość Katarzyny Gójskiej szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos, który podkreślił, iż na to, że ostatnio były problemy z lekami, rzeczywiście nałożyło się kilka spraw.

To nie jest problem tylko Polski, jest on widoczny w całej Europie

- mówił.

Jak dodał, "co dwa miesiące jest tworzona lista leków, których brakuje w aptekach".

Kryteria są bardzo ostre. Wystarczy, że w 5 proc. aptek nie ma danego leku, on trafia na listę antywywozową i jakakolwiek forma eksportu tego leku jest zabroniona

- poinformował.

Pytany zaś o walkę z mafią lekową stwierdził, że "to cały czas jest pogoń za sprytnymi oszustami".

My jako rząd Prawa i Sprawiedliwości wykazaliśmy się dużą determinacją nakładając wysokie sankcje finansowe i wysokie sankcje karne

- zapewnił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto nowy szef Pentagonu. Kim jest Mark Esper?

Pentagon - zdjęcie ilustracyjne / David Mark; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Marka Espera na szefa Pentagonu. Desygnowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na ministra obrony Esper pełnił tę funkcję tymczasowo od czerwca.

Esper został w ubiegłym tygodniu przesłuchany i zarekomendowany przez senacką komisję sił zbrojnych. Od czerwca pełnił funkcję szefa Pentagonu tymczasowo.

Mark Esper pełnił wcześniej, od 2017 roku, funkcję sekretarza ds. sił lądowych w Pentagonie. Wcześniej był m.in. lobbystą wielkiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company.

W czerwcu poprzedni p.o. ministra obrony Patrick Shanahan oznajmił, że nie chce być brany pod uwagę jako szef tego resortu. Jego decyzja przedłużyła i tak już najdłuższy okres, w którym Pentagonem kieruje pełniący obowiązki.

Na czele Pentagonu Shanahan zastąpił Jamesa Mattisa, który w grudniu 2018 roku nieoczekiwanie podał się do dymisji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl