Zatrzymano kapitana irańskiego tankowca

/ Tonyevans gi [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Policja Gibraltaru zatrzymała kapitana oraz pierwszego oficera irańskiego tankowca Grace 1 - poinformował jej rzecznik. Zatrzymani są obywatelami Indii i podejrzewa się ich o naruszenie europejskich sankcji wobec Syrii.

Zatrzymani zostali przesłuchani. Na razie nie postawiono im zarzutów.

Funkcjonariusze przechwycili ponadto dokumenty i urządzenia elektroniczne znajdujące się na statku.

"Śledztwo wciąż trwa, a Grace 1 nadal jest zatrzymany" - poinformowała policja.

W ubiegłym tygodniu władze należącego do Wielkiej Brytanii Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec Grace 1, a następnie doprowadziły go do portu. Miało to służyć udaremnieniu dostarczenia ładunku ropy do rafinerii w syryjskim nadmorskim mieście Banijas. Rafineria ta jest własnością podmiotu objętego sankcjami UE nałożonymi na Syrię.

W piątek Sąd Najwyższy Gibraltaru przedłużył zatrzymanie tankowca o 14 dni.

Jednak zdaniem Teheranu do zatrzymania tankowca doszło wbrew prawu. Irańskie władze domagają się uwolnienia jednostki. Wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapewnił w niedzielę, że statek nie płynął do Syrii, a szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa "tworzy niebezpieczny precedens". Przedstawiciele irańskich władz grozili też odwetem za zatrzymanie statku.

Według irańskiej dyplomacji do zatrzymania Grace 1 doszło na wodach międzynarodowych i wbrew prawu. Z kolei rząd Gibraltaru podkreśla, że miało to miejsce na "brytyjskich wodach terytorialnych". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Dopiero co weszli do Sejmu, a już osłabią klub PO? "Decyzje jeszcze przed nami"

/ Platforma Obywatelska RP [CC0]

  

- Partia Zieloni nie podjęła jeszcze decyzji, czy jej posłowie będą we wspólnym klubie Koalicji Obywatelskiej - powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz. Nowoczesna i Inicjatywa Polska nie mają takich wątpliwości. Na razie...

Koalicję Obywatelską, która uzyskała drugi wynik w wyborach parlamentarnych i ma 134 mandaty, tworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

Nie jest jednak do końca przesądzone, czy posłowie wszystkich tych ugrupowań znajdą się we wspólnym klubie KO, który ma powstać w nowej, IX kadencji Sejmu.

Zwłaszcza Zieloni, którzy wprowadzili trzech posłów (Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko), nie podjęli jeszcze decyzji, czy znajdą się we wspólnym klubie, czy utworzą własne koło parlamentarne.

"Decyzje jeszcze przed nami, będziemy na ten temat rozmawiać. Rozważymy różne opcje" - powiedziała Małgorzata Tracz. "Wiadomo, że własne koło sprzyjałoby budowaniu własnej rozpoznawalności, ale musimy też postawić na skuteczność. Klub ma w Sejmie większe możliwości" - dodała.

Decyzje w sprawie formy organizacyjnej, w jakiej Zieloni będą występować w Sejmie, ma podjąć Rada Krajowa partii, zaplanowana na 26 i 27 października. "Jesteśmy partią, gdzie dużo się dyskutuje. A to nie jest decyzja wyłącznie trojga posłów, tylko chcemy, żeby to była decyzja przedyskutowana przez Radę Krajową" - powiedziała Tracz.

Takich wątpliwości jak Zieloni nie mają przedstawiciele innych ugrupowań, tworzących razem z PO Koalicję Obywatelską.

"Taka była umowa koalicyjna, że wchodzimy do tego samego klubu" - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Przyznała zarazem, że to Platforma jest największą częścią klubu, więc "wydaje się naturalne, że powinna mieć swojego przewodniczącego".

We wspólnym klubie Koalicji Obywatelskiej znajdą się też przedstawiciele Inicjatywy Polska. "Tak, planujemy być w klubie Koalicji Obywatelskiej" - potwierdziła liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka.

Politycy PO nie wykluczają, że do pierwszego spotkania wszystkich posłów Koalicji Obywatelskiej dojdzie przy okazji zapowiedzianej na 24 października uroczystości wręczenia nowo wybranym parlamentarzystom zaświadczeń o wyborze. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna,pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl