Sakiewicz o zachowaniu PO ws. #BezPITDlaMłodych: Platforma jest ofiarą gwałtu. Głosowali wbrew swojej woli

Tomasz Sakiewicz / tvp.info/screenshot

  

W dzisiejszym programie Michała Rachonia "Minęła 20" w TVP Info goście rozmawiali m.in. na temat głosów oburzenia niektórych polityków Platformy Obywatelskiej w związku z likwidacją podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia mimo, że parlamentarzyści tej partii głosowali za przyjęciem ustawy wprowadzającej korzystne dla młodych Polaków zmiany podatkowe. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz podkreślił, że politycy PO ze względów taktycznych nie mogą powiedzieć, co myślą na ten temat. - Platforma jest ofiarą gwałtu, jakiego dokonał na niej PiS. Głosowali wbrew swojej woli - powiedział Sakiewicz w dzisiejszym programie Minęła 20.

Tydzień temu sejm uchwalił ustawę wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, jednak wśród polityków PO pojawiają się głosy krytyki wobec ustawy za którą w większości glosowali. 

Michał Rachoń wskazał, że Platformie Obywatelskiej nie podoba się program obniżenia podatków dla młodych Polaków, chociaż "twierdzą że generalnie są za obniżaniem podatków". Przypomniał w tym kontekście wypowiedź Donalda Tuska, który przed laty zakomunikował, że jeżeli jakiś minister z jego rządu będzie chciał podwyższenia podatków, to on go z rządu wyrzuci. - Teraz twierdzą, że to jest niezgodne z konstytucją - mówił Rachoń.

"Platforma jest ofiarą gwałtu, jakiego dokonał na niej PiS. Głosowali wbrew swojej woli. Muszę przyznać, że tutaj, jak tego słuchaliśmy, to było nam trudno od śmiechu się powstrzymać"

- żartował naczelny "Gazety Polskiej" i Gazety Polskiej Codziennie".

"Najbardziej przerażające jest to, że oni nie mogą powiedzieć, co myślą na ten temat. Oni przede wszystkim nie byliby w stanie obniżyć podatków, bo był tak dziurawy system podatkowy, że te podatki musiałyby rosnąć, czyli wyciąganoby od tych najsłabszych, od tych najmniej zarabiających. Od emerytów, od rodzin wielodzietnych, bo trudno sobie wyobrazić jakiś mechanizm ucieczki od podatku emeryta, czy rodziny, która pięcioro dzieci wychowuje"

- ocenił dziennikarz.

Jest taka scena na "Vabank" [film z 1981 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego - red.], kiedy jeden pan, który chciał oszukać system podatkowy umawia się z Kramerem i Kramer go okrada, bo okazuje się lepszym oszustem. Wówczas ten [który chciał oszukać fiskusa – red.] mówi – ale moje pieniądze!

- mówił Tomasz Sakiewicz, dodając, że słyszy właśnie teraz taki straszliwy krzyk.

Te pieniądze miały być inaczej zagospodarowane i tu nagle okazuje się, że te pieniądze idą w „straszne miejsca”. Idą do rodzin wielodzietnych, do emerytów, do młodych ludzi.To są te "ich pieniądze".

- podkreślił redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Tomasz Sakiewicz wskazał także, że istotą dobrego systemu podatkowego jest uwolnienie pieniądza, "żeby szybciej krążył i żeby krążył wewnątrz tego systemu".

"Niebezpieczna sytuacja jest wtedy, kiedy pieniądz spowalnia. Nie sama wysokość podatku, tylko taki podatek, który wstrzymuje ruch tego pieniądza. I po drugie, kiedy ten pieniądz wypływa za granicę. Kiedy on szybko krąży, to wielokrotnie zostanie opodatkowany i wtedy tych pieniędzy jest coraz więcej"

- ocenił i dodał, że "jeżeli nie będzie spowolnienia gospodarczego, to te podatki wrócą za chwilę do skarbu państwa".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wlk. Brytania złożyła skargę na Iran

zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Blondinrikard Fröberg/CC BY-SA 2.0

  

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl