Apache nad Bemowem Piskim. Ćwiczenia Brytyjczyków z Batalionej Grupy NATO

Zdjęcie ilustracyjne / By Julian Herzog, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56706036

  

Brytyjczycy wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim na Mazurach ćwiczyli w czwartek po południu na dwóch śmigłowcach AH-64 (apache). Brytyjczycy na co dzień - w Batalionowej Grupie Bojowej -zajmują się rozpoznaniem.

Otwarte dla mediów ćwiczenia przeprowadził 3. Pułk Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (3rd Regiment, Army Air Corps); brały w nich udział dwa śmigłowce AH-64 (apache). Żołnierze prowadzili ćwiczenia "Live Firing" - polegały one na pokazie możliwości ogniowych tego rodzaju śmigłowców. Przedstawiciel 3 Pułku Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii Andrew Steward ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że "dla młodszych stażem żołnierzy była to dobra okazja do poznania wyposażenia tego sprzętu".

Pierwsza tura ćwiczeń została wykonana późnym popołudniem nad poligonem w Bemowie Piskim, druga tura zaplanowana jest przed północą. Ma to pozwolić na obserwację pokazów w różnych warunkach oświetleniowych.

W ćwiczeniach z wykorzystaniem śmigłowców apache - poza Brytyjczykami - brali udział: Chorwaci, Amerykanie, Polacy i Rumuni oraz Estończycy.

Andrew Steward powiedział, że żołnierze brytyjscy, którzy wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej zajmują się w niej rozpoznaniem.

- Po rozpoznaniu sytuacji przekazujemy zdobyte informacje siłom pancernym i wojskom amerykańskim, które podejmują się kontaktu z przeciwnikiem

 - wyjaśnił Steward.

Batalionowa Grupa Bojowa rozmieszczona w Polsce jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. To właśnie na mocy poczynionych wtedy ustaleń w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Batalionowa Grupa Bojowa stacjonująca w Polsce, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy ok. 1300 żołnierzy, a państwami kontrybuującymi są Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Na co dzień grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód sformowaną w Elblągu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bloomberg złożył wniosek w Federalnej Komisji Wyborczej. Nie wiadomo czy wystartuje w wyborach

/ Michael Bloomberg / By Rubenstein - originally posted to Flickr as Mayor Michael Bloomberg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74046390

  

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg złożył dziś wniosek w Federalnej Komisji Wyborczej, co pozwala mu na start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Nie ogłosił jednak, czy zamierza ubiegać się o fotel przywódcy państwa.

Zarejestrowanie się w komisji wyborczej pozwoli Bloombergowi na oficjalne utworzenie sztabu wyborczego, zbieranie funduszy i inwestowanie w swoją kampanię.

Jego zespół uważa, że były burmistrz nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Jak podaje agencja AP, oczekuje się, że oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane w najbliższych dniach.

Na początku listopada rzecznik Bloomberga Howard Wolfson powiedział, że były burmistrz rozważa start w wyborach, ponieważ obawia się, że żaden ze startujących Demokratów nie jest w stanie pokonać Donalda Trumpa.

Bloomberg jest założycielem i szefem agencji informacyjnej Bloomberg; był początkowo Demokratą, potem odszedł z Partii Demokratycznej i przystąpił do Republikanów, ubiegając się w 2001 roku o urząd burmistrza Nowego Jorku. Jednak został ponownie Demokratą; stał się też obiektem ataków ze strony Republikanów jako zwolennik ograniczenia dostępu do broni.

Bloomberg zaangażowany jest osobiście i finansowo w walkę z ociepleniem klimatycznym, jest też zwolennikiem ograniczenia dostępu do broni. Jego majątek wyceniany jest na 53,4 mld dol. Jest on ósmy na liście najbogatszych Amerykanów i w dużej mierze byłby w stanie sam sfinansować swoją kampanię wyborczą.

Michael Bloomberg wygrał trzykrotnie wybory na burmistrza Nowego Jorku. Otrzymał honorowe doktoraty kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Harvarda. W 2014 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki i Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego za "nadzwyczajne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości i filantropii"; nie będąc obywatelem Wielkiej Brytanii Bloomberg nie może się jednak posługiwać tytułem "sir".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl