Liberałowie stawiają warunki von der Leyen. Chcą "dokręcenia śruby" ws. praworządności

Ursula von der Leyen / flickr.com/Dirk Vorderstraße/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski zdecyduje, czy Ursula von der Leyen zostanie szefową Komisji Europejskiej. W chwili obecnej trwa liczenie "szabel" i przekonywanie kolejnych frakcji do oddania głosu na kandydatkę. Parlamentarna matematyka będzie w głosowaniu bardzo istotna. Liberałowie już stawiają kandydatce twarde warunki - w centrum kwestia praworządności i mocne stanowisko Margrethe Vestager w KE.

Trwają rozmowy Ursuli von der Leyen z przedstawicielami frakcji w Parlamencie Europejskim. Kandydatka na szefową KE wyłoniona podczas szczytu Rady Europejskiej musi zdobyć poparcie co najmniej 376 europosłów, aby objąć stanowisko w Berlaymont. Przegłosowanie jej kandydatury wcale nie jest takie oczywiste - pewne poparcie deklaruje Europejska Partia Ludowa, kandydatkę poprze pewnie także frakcja EKR, jednak pozostałe duże grupy nie są jednoznacznie przekonane do Ursuli von der Leyen.

Dzisiaj swoje warunki przedstawili kandydatce liberałowie z Renew Europe, od których uzależniają swoje poparcie. Szef frakcji, Dacian Ciolos, zamieścił na Twitterze list otwarty, w którym przedstawia postulaty frakcji.

- Po pierwsze, rządy prawa są podstawą stabilności i dobrobytu UE. Dlatego też domagamy się bardzo jasnych i jednoznacznych zobowiązań co do wprowadzenia europejskiego mechanizmu rządów prawa, aby zapewnić poszanowanie naszych podstawowych wartości we wszystkich państwach członkowskich

- czytamy w liście.

Taki mechanizm - jak informują - "musi obejmować system sankcji, oparty na niezależnych ekspertach i przeglądzie (stanu praworządności) we wszystkich państwach członkowskich". Przedstawiciele grupy podkreślają w liście, że te kwestie dotyczące rządów prawa dla nich "nie podlegają negocjacjom".

Liberałowie mocno podkreślają także kwestie obsady stanowisk wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej. Od zakończenia szczytu RE mówi się, że stanowiska te obejmie Frans Timmermans z frakcji socjalistów jako pierwszy wiceprzewodniczący oraz przedstawicielka Renew Europe - Margrethe Vestager.

Frakcja liberałów domaga się, by Vestager była wiceprzewodniczącą na tych samych zasadach, co Timmermans.

"Oczekujemy, że nie będzie zróżnicowania statusu między Fransem Timmermansem a Margrethe Vestager. Dla jasności, Vestager powinna być [jako wiceprzewodnicząca] na tym samym poziomie jak Timmermans, z silną polityczną odpowiedzialnością i mocą decyzyjną"

- pisze Ciolos.

 Liberałowie oczekują również zaangażowania von der Leyen w projekt europejskiej konferencji na temat przyszłości Europy, który ma dotyczyć większego zaangażowania obywateli Unii Europejskiej w procesy decyzyjne i zwiększenia demokratyzacji wyboru najważniejszych unijnych urzędników. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pożar w Mysłowicach. 6 osób w szpitalu

/ pixabay.com/arembowski

  

Sześć osób trafiło minionej nocy do szpitala z objawami podtrucia dymem w wyniku pożaru w mieszkaniu w Mysłowicach, z budynku ewakuowano 12 osób, w tym czworo dzieci – podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) podało w poniedziałek rano, że do pożaru doszło przed północą w mieszkaniu na pierwszym piętrze dwukondygnacyjnego budynku przy ul. Oświęcimskiej. Działania strażaków zakończyły się 40 minut po północy.

Na czas akcji gaszenia pożaru ewakuowano 12 osób. Wśród nich było czworo dzieci.

"W wyniku zdarzenia sześć osób przewieziono do szpitala z podejrzeniem podtrucia dymem" – poinformowało WCZK

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts