Liberałowie stawiają warunki von der Leyen. Chcą "dokręcenia śruby" ws. praworządności

Ursula von der Leyen / flickr.com/Dirk Vorderstraße/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski zdecyduje, czy Ursula von der Leyen zostanie szefową Komisji Europejskiej. W chwili obecnej trwa liczenie "szabel" i przekonywanie kolejnych frakcji do oddania głosu na kandydatkę. Parlamentarna matematyka będzie w głosowaniu bardzo istotna. Liberałowie już stawiają kandydatce twarde warunki - w centrum kwestia praworządności i mocne stanowisko Margrethe Vestager w KE.

Trwają rozmowy Ursuli von der Leyen z przedstawicielami frakcji w Parlamencie Europejskim. Kandydatka na szefową KE wyłoniona podczas szczytu Rady Europejskiej musi zdobyć poparcie co najmniej 376 europosłów, aby objąć stanowisko w Berlaymont. Przegłosowanie jej kandydatury wcale nie jest takie oczywiste - pewne poparcie deklaruje Europejska Partia Ludowa, kandydatkę poprze pewnie także frakcja EKR, jednak pozostałe duże grupy nie są jednoznacznie przekonane do Ursuli von der Leyen.

Dzisiaj swoje warunki przedstawili kandydatce liberałowie z Renew Europe, od których uzależniają swoje poparcie. Szef frakcji, Dacian Ciolos, zamieścił na Twitterze list otwarty, w którym przedstawia postulaty frakcji.

- Po pierwsze, rządy prawa są podstawą stabilności i dobrobytu UE. Dlatego też domagamy się bardzo jasnych i jednoznacznych zobowiązań co do wprowadzenia europejskiego mechanizmu rządów prawa, aby zapewnić poszanowanie naszych podstawowych wartości we wszystkich państwach członkowskich

- czytamy w liście.

Taki mechanizm - jak informują - "musi obejmować system sankcji, oparty na niezależnych ekspertach i przeglądzie (stanu praworządności) we wszystkich państwach członkowskich". Przedstawiciele grupy podkreślają w liście, że te kwestie dotyczące rządów prawa dla nich "nie podlegają negocjacjom".

Liberałowie mocno podkreślają także kwestie obsady stanowisk wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej. Od zakończenia szczytu RE mówi się, że stanowiska te obejmie Frans Timmermans z frakcji socjalistów jako pierwszy wiceprzewodniczący oraz przedstawicielka Renew Europe - Margrethe Vestager.

Frakcja liberałów domaga się, by Vestager była wiceprzewodniczącą na tych samych zasadach, co Timmermans.

"Oczekujemy, że nie będzie zróżnicowania statusu między Fransem Timmermansem a Margrethe Vestager. Dla jasności, Vestager powinna być [jako wiceprzewodnicząca] na tym samym poziomie jak Timmermans, z silną polityczną odpowiedzialnością i mocą decyzyjną"

- pisze Ciolos.

 Liberałowie oczekują również zaangażowania von der Leyen w projekt europejskiej konferencji na temat przyszłości Europy, który ma dotyczyć większego zaangażowania obywateli Unii Europejskiej w procesy decyzyjne i zwiększenia demokratyzacji wyboru najważniejszych unijnych urzędników. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podpalił znajomego - usłyszał zarzut

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/policja.pl

  

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 28-latkowi, który w Sadlinkach (Pomorskie) podpalił znajomego i uciekł. 54-letni pokrzywdzony zmarł. Wcześniej mężczyźni pili razem alkohol na skwerze w centrum miejscowości, w okolicach dworca PKP.

O postawieniu 28-latkowi zarzutu dokonania zabójstwa poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wyjaśniła, że podejrzanemu może grozić minimalnie 8 lat więzienia, a maksymalnie nawet dożywocie. Rzecznik dodała, że w trakcie przesłuchania w Prokuraturze Rejonowej w Kwidzynie, mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. "Wyjaśnił, że był pijany i nie panował nad sobą. Był zły na pokrzywdzonego" – poinformowała Wawryniuk.

Incydent, w efekcie którego 54-latek stracił życie, miał miejsce w niedzielę w miejscowości Sadlinki niedaleko Kwidzyna (Pomorskie). Wawryniuk poinformowała, że ofiara i zabójca pili razem alkohol na skwerze w okolicach dworca PKP.

"Mężczyźni przysnęli siedząc na porzuconych tam fotelach. W pewnym momencie 28-latek obudził się i widząc, że pokrzywdzony jeszcze śpi, zaczął bawić się zapalniczką. Później podpalił jego bluzę i obserwował rozwój ognia"

– podała w komunikacie rzecznik.

Dodała, że gdy płomienie znacznie się rozwinęły, podpalacz uciekł, a po jakimś czasie zadzwonił na numer ratunkowy. Załoga karetki pogotowia, która przybyła na miejsce, stwierdziła śmierć pokrzywdzonego.

Wawryniuk poinformowała, że ze wstępnej opinii biegłego, który zbadał ciało ofiary, wynika, iż przyczyną śmierci 54-latka były "doznane obrażenia termiczne".

Rzecznik wyjaśniła, że 28-latek został zatrzymany przez policję w poniedziałek i tego samego dnia doprowadzono go do kwidzyńskiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Na wtorek prokuratura zaplanowała wizję lokalną na miejscu zabójstwa. Tego samego dnia prokuratorzy podejmą decyzję o środkach zapobiegawczych wobec 28-latka: niewykluczone, że skierują do sądu wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl