To ma być "równowaga sił"? W europarlamencie znów pominięto środek i wschód Europy

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/GAZETA POLSKA

  

Pięcioro Niemców, w tym aż czworo z EPL, czworo Francuzów, troje Belgów, po dwoje Włochów, Hiszpanów i Brytyjczyków będzie kierowało komisjami europarlamentu. Z Europy Środkowo-Wschodniej na takie stanowisko wybrana została tylko jedna osoba, z Rumunii. Tak wygląda równowaga sił w Parlamencie Europejskim.

Wybory na stanowiska przewodniczących 20 komisji i dwóch podkomisji, które obywały się wczoraj po południu, opierały się na proporcjonalnym podziale przy wykorzystaniu metody d’Hondta. W uproszczeniu - im większa frakcja czy delegacja, tym więcej mogła dostać.

Z tego powodu Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która skupia najliczniejszą, 182-osobową grupę eurodeputowanych, przypadło osiem miejsc dla przewodniczących. Czterech z nich to europosłowie z Niemiec, którzy stanowią największą grupę narodowościową w chadecji (w EPL jest 29 Niemców). Polacy, których jest 17, stanowią jednak drugą najliczniejszą grupę we frakcji i nie otrzymali żadnego przewodnictwa komisji.

Jedyną komisją, która nie wybrała kierownictwa, jest komisja zatrudnienia i spraw społecznych. Eurodeputowani odrzucili wczoraj kandydaturę byłej premier Beaty Szydło (PiS).

Co ciekawe, spora w tym zasługa... europosła Wiosny Roberta Biedronia, który wezwał socjalistów do tego, by głosowali przeciwko byłej premier.

Swoim "wyczynem" Biedroń szczycił się na Twitterze.

Polscy europosłowie zajęli za to inne stanowiska. Reprezentanci PiS zostali wiceszefami komisji spraw zagranicznych (Witold Waszczykowski), przemysłu i energii (Zdzisław Krasnodębski) oraz komisji petycji (Ryszard Czarnecki). Z kolei europosłowie PO zostali wiceszefami komisji ds. budżetu (Janusz Lewandowski), rynku wewnętrznego (Róża Thun), a Krzysztof Hetman z PSL został wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego. Lider Wiosny Robert Biedroń zdobył stanowisko wiceprzewodniczącego komisji ds. równouprawnienia i praw kobiet.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Główny inspektor sanitarny: Koronawirus nie zabija ludzi, którzy nie mają innych obciążeń zdrowotnych

/ geralt

  

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas stwierdził, że z dotychczasowych obserwacji wynika, iż koronawirus nie jest śmiertelny dla ludzi, którzy nie mają obciążeń immunologicznych, albo związanych z wiekiem czy innymi współistniejącymi chorobami. Jak dodał, rokowania na wyzdrowienia są bardzo duże i większość pacjentów zdrowieje. "Dobrym przykładem są ci pacjenci, którzy byli lub dalej są leczeni w Europie" - wskazał.

[polecam:https://niezalezna.pl/312339-koronawirus-grozniejszy-niz-grypa]

Pytany w dzisiejszym wydaniu "Polska Times" czy powinniśmy bać się tej choroby, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas powiedział iż "powinniśmy się bać wszystkich wirusów, ponieważ one generalnie są groźne".

"Przede wszystkim powinniśmy się bać tych wirusów, na które nie ma szczepień. Ale powinniśmy też uważać na te, na które możemy się zaszczepić. W wielu przypadkach to od nas zależy, czy będziemy zdrowi, czy nie. W tej chwili na przykład trwa sezon grypowy. Mamy ogromna liczbę zachorowań, która z dnia na dzień wzrasta. Nie musielibyśmy chorować, gdybyśmy się zaszczepili"

- przypomniał.

[polecam:https://niezalezna.pl/312361-koronawirus-atakuje-w-kolejnych-krajach-pierwsze-przypadki-w-bahrajnie-i-kuwejcie]

Na uwagę, że na koronawirusa nie ma szczepionki, potwierdził, że tak jest i dodał, że nie ma też specjalnych, specyficznych leków. "Leczy się go więc wyłącznie objawowo" - powiedział. Szef GIS jedocześnie poinformował, że Polska jest przygotowana na tę chorobę.

"Mamy szpitale, respiratory, znakomicie wykształconych lekarzy. Wszystko zależy oczywiście od skali zagrożenia"

- zastrzegł. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts