Policja zatrzymała kapitana tankowca

Policja Gibraltaru zatrzymała kapitana oraz pierwszego oficera irańskiego tankowca Grace 1 - poinformował dzisiaj jej rzecznik. Zatrzymani są obywatelami Indii i podejrzewa się ich o naruszenie europejskich sankcji wobec Syrii.

Zdjęcie ilustracyjne
By kkic - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2111744

Zatrzymani zostali przesłuchani; na razie nie postawiono im zarzutów.

Funkcjonariusze przechwycili ponadto dokumenty i urządzenia elektroniczne znajdujące się na statku.

"Śledztwo wciąż trwa, a Grace 1 nadal jest zatrzymany" - poinformowała policja.

W ubiegłym tygodniu władze należącego do Wielkiej Brytanii Gibraltaru zatrzymały irański tankowiec Grace 1, a następnie doprowadziły go do portu. Miało to służyć udaremnieniu dostarczenia ładunku ropy do rafinerii w syryjskim nadmorskim mieście Banijas. Rafineria ta jest własnością podmiotu objętego sankcjami UE nałożonymi na Syrię.

W piątek Sąd Najwyższy Gibraltaru przedłużył zatrzymanie tankowca o 14 dni.

Jednak zdaniem Teheranu do zatrzymania tankowca doszło wbrew prawu; irańskie władze domagają się uwolnienia jednostki. Wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi zapewnił w niedzielę, że statek nie płynął do Syrii, a szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa "tworzy niebezpieczny precedens". Przedstawiciele irańskich władz grozili też odwetem za zatrzymanie statku.

Według irańskiej dyplomacji do zatrzymania Grace 1 doszło na wodach międzynarodowych i wbrew prawu. Z kolei rząd Gibraltaru podkreśla, że miało to miejsce na "brytyjskich wodach terytorialnych".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Gibraltar #tankowiec #Grace 1

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo