Mosbacher gratuluje Polakom. "Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem"

Georgette Mosbacher / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2% PKB lub więcej na obronność. Gratulacje! Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO - napisała dzisiaj na Twitterze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślał dotrzymywanie przez Polskę zobowiązań wydatkowych wobec NATO.

- W 2019 r. Stany Zjednoczone wydadzą 3.42% PKB na obronność - to 22% całego budżetu NATO! Polska jest jednym z 7 krajów, które w 2019 r. wydadzą 2% PKB lub więcej na obronność. Gratulacje! Od dawna powtarzam, że Polska jest liderem w NATO

- napisała dzisiaj na Twitterze Georgette Mosbacher. 

Państwa członkowskie NATO w 2014 r. podczas szczytu w walijskim Newport zadeklarowały, że będą dążyły do wydawania na obronność rocznie 2 proc. swojego PKB. Donald Trump wielokrotnie piętnował kraje "oszczędzające" na wydatkach na obronność i przypominał sojusznicze zobowiązania. Wielokrotnie w tym kontekście chwalił Polskę i jej wydatki na obronność.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, w weekend w Katowicach podkreślił, że realizowany obecnie plan modernizacji technicznej armii zakłada wydanie do 2026 r. rekordowej kwoty 185 mld zł.

- Pracujemy nad planem 15-letnim, na to pozwalają uwarunkowania NATO. Zależy mi na tym, żeby perspektywa planowania była jeszcze dłuższa

 – mówił Błaszczak.

Przypomniał, że od przyszłego roku do 2030 r. Polska będzie stopniowo zwiększać procent udziału w finansowaniu obronności do 2,5 proc. PKB. Ocenił, że finansowanie na odpowiednim poziomie to fundament realizowanej od 2015 r. naprawy sytuacji w armii i jej rozwoju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Włochy: Koronawirus zabił kolejną osobę

/ Leo2014

  

We Włoszech zmarła czwarta osoba zarażona koronawirusem - podały w poniedziałek media za służbami medycznymi. Ofiara śmiertelna to 84-letni mężczyzna z Bergamo w Lombardii na północy kraju.

W całych Włoszech stwierdzono już prawie 200 przypadków zachorowań. W samej Lombardii zachorowało jak dotąd 165 osób.

Szef władz regionu Lombardia Attilio Fontana powiedział telewizji RAI, że nie wiadomo, dlaczego właśnie w tej części kraju jest najwięcej zachorowań.

"Nikt nie rozumie, dlaczego ma to miejsce w tym rejonie. Odkąd odkryliśmy pierwszy przypadek nie popełniono błędów"

- oświadczył Fontana. Przyznał, że "dziwne" wydaje mu się tak szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts