Zarzuty dla siedmiu osób w wątku pobocznym afery melioracyjnej. Chodzi o jedną z fundacji

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/AJEL

  

Zarzuty prania brudnych pieniędzy i oszustwa co do mienia znacznej wartości usłyszało siedem osób związanych z działalnością Fundacji All Sports Promotion, działającej w imieniu AZS Koszalin - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. To poboczny wątek w tzw. aferze melioracyjnej.

Siedem osób, zatrzymanych we wtorek i w środę, usłyszało zarzuty w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości finansowych w działalności Fundacji All Sports Promotion, działającej w imieniu AZS Koszalin S.A. Śledztwo prowadzi zachodniopomorska delegatura Prokuratury Krajowej.

- Wśród zatrzymanych jest prezes fundacji Łukasz B. (to dyrektor koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej i sędzia piłkarskiej ekstraklasy - PAP) oraz radca prawny i doradca podatkowy Michał D. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze

- poinformował w czwartkowym komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej. Według informacji PAP wśród zatrzymanych jest także były prezes Energi AZS Koszalin Wojciech K. oraz jego syn Artur K.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy. Sześciu z nich usłyszało też zarzuty popełnienia oszustwa co do mienia znacznej wartości.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 50 do 500 tysięcy złotych, zakazy opuszczania kraju, dozory policji połączone z zakazami kontaktowania się z określonymi osobami

 - czytamy w komunikacie. Prokurator zabezpieczył też nieruchomości o wartości 1,8 mln zł "na poczet grożących kar i obowiązku naprawienia szkody".

Fundacja All Sports Promotion, działająca w imieniu AZS Koszalin S.A. - jak ustalił prokurator - podpisywała w latach 2011-2013 umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi Police.

Część środków przekazywanych przez Zakłady Chemiczne w związku z zawieraniem umów reklamowych z fundacją - co ustalono w wyniku analizy dokumentów fundacji i innych podmiotów - nie trafiała do AZS Koszalin S.A.

- Środki te zostały przelane na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników. W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych

 - poinformowała PK.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia.

Wątek ten wyodrębniono z tzw. afery melioracyjnej, w której 3 lipca br. skierowano akt oskarżenia. Chodzi o nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Bloomberg złożył wniosek w Federalnej Komisji Wyborczej. Nie wiadomo czy wystartuje w wyborach

/ Michael Bloomberg / By Rubenstein - originally posted to Flickr as Mayor Michael Bloomberg, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74046390

  

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg złożył dziś wniosek w Federalnej Komisji Wyborczej, co pozwala mu na start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Nie ogłosił jednak, czy zamierza ubiegać się o fotel przywódcy państwa.

Zarejestrowanie się w komisji wyborczej pozwoli Bloombergowi na oficjalne utworzenie sztabu wyborczego, zbieranie funduszy i inwestowanie w swoją kampanię.

Jego zespół uważa, że były burmistrz nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Jak podaje agencja AP, oczekuje się, że oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane w najbliższych dniach.

Na początku listopada rzecznik Bloomberga Howard Wolfson powiedział, że były burmistrz rozważa start w wyborach, ponieważ obawia się, że żaden ze startujących Demokratów nie jest w stanie pokonać Donalda Trumpa.

Bloomberg jest założycielem i szefem agencji informacyjnej Bloomberg; był początkowo Demokratą, potem odszedł z Partii Demokratycznej i przystąpił do Republikanów, ubiegając się w 2001 roku o urząd burmistrza Nowego Jorku. Jednak został ponownie Demokratą; stał się też obiektem ataków ze strony Republikanów jako zwolennik ograniczenia dostępu do broni.

Bloomberg zaangażowany jest osobiście i finansowo w walkę z ociepleniem klimatycznym, jest też zwolennikiem ograniczenia dostępu do broni. Jego majątek wyceniany jest na 53,4 mld dol. Jest on ósmy na liście najbogatszych Amerykanów i w dużej mierze byłby w stanie sam sfinansować swoją kampanię wyborczą.

Michael Bloomberg wygrał trzykrotnie wybory na burmistrza Nowego Jorku. Otrzymał honorowe doktoraty kilku uczelni, w tym Uniwersytetu Harvarda. W 2014 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki i Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego za "nadzwyczajne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości i filantropii"; nie będąc obywatelem Wielkiej Brytanii Bloomberg nie może się jednak posługiwać tytułem "sir".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl