Ukraiński parlament zmienił ordynację wyborczą

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dziś w drugim, ostatecznym czytaniu nowe prawo wyborcze, zgodnie z którym wybory parlamentarne w tym kraju będą odbywały się według ordynacji proporcjonalnej w systemie otwartych list.

Zmiany, które poparło w głosowaniu 230 deputowanych, wejdą w życie 1 grudnia 2023 roku i po raz pierwszy zostaną zastosowane w wyborach do parlamentu w roku 2024. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej, które zaplanowano na 21 lipca, odbędą się według dotychczasowych zasad.

W nowej ordynacji, która obejmuje również wybory prezydenckie i lokalne, dla wyborów parlamentarnych pozostawiono obowiązujący dotąd 5-procentowy próg wyborczy.

W ukraińskim parlamencie zasiada 450 posłów. Zgodnie z obowiązującą dziś ordynacją wyborczą 225 wybieranych jest z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a druga połowa wyłaniana jest w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Pierwsze czytanie projektu zatwierdzonych dziś zmian w ordynacji wyborczej odbyło się w listopadzie 2017 roku.

Zbliżające się wcześniejsze wybory parlamentarne rozpisał zaprzysiężony 20 maja prezydent Wołodymyr Zełenski. Dekret o rozwiązaniu Rady Najwyższej wydał on dzień po swojej inauguracji, 21 maja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl