Ukraiński parlament zmienił ordynację wyborczą

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dziś w drugim, ostatecznym czytaniu nowe prawo wyborcze, zgodnie z którym wybory parlamentarne w tym kraju będą odbywały się według ordynacji proporcjonalnej w systemie otwartych list.

Zmiany, które poparło w głosowaniu 230 deputowanych, wejdą w życie 1 grudnia 2023 roku i po raz pierwszy zostaną zastosowane w wyborach do parlamentu w roku 2024. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej, które zaplanowano na 21 lipca, odbędą się według dotychczasowych zasad.

W nowej ordynacji, która obejmuje również wybory prezydenckie i lokalne, dla wyborów parlamentarnych pozostawiono obowiązujący dotąd 5-procentowy próg wyborczy.

W ukraińskim parlamencie zasiada 450 posłów. Zgodnie z obowiązującą dziś ordynacją wyborczą 225 wybieranych jest z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a druga połowa wyłaniana jest w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Pierwsze czytanie projektu zatwierdzonych dziś zmian w ordynacji wyborczej odbyło się w listopadzie 2017 roku.

Zbliżające się wcześniejsze wybory parlamentarne rozpisał zaprzysiężony 20 maja prezydent Wołodymyr Zełenski. Dekret o rozwiązaniu Rady Najwyższej wydał on dzień po swojej inauguracji, 21 maja.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PSL miota się ws. LGBT. „My jednak to przemyśleliśmy i może pan nas znowu przytuli”

#Jedziemy / tvp.info/screenshot

  

Wczoraj rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak w jednej z audycji radiowych  stwierdził, że Ludowcy  nie są jednoznacznie przeciw tzw. związkom partnerskim. Po doświadczeniach PSL-u z kampanii do Parlamentu Europejskiego wypowiedź Stefaniaka była trochę zaskakująca, bo ostatnio prominentni działacze tej partii, z Kosiniakiem-Kamyszem na czele, zapewniali, że żadnych światopoglądowych wątków w ich kampanii sejmowej nie będzie. - Jest ogromne ryzyko, że się w ogóle nie dostaną do sejmu. I dlatego mówią do pana Schetyny - my jednak to LGBT przemyśleliśmy i może pan nas znowu przytuli - mówił Rafał Otoka-Frąckiewicz w dzisiejszym #Jedziemy.

Gośćmi dzisiejszego #Jedziemy byli: Jacek Liziniewicz - publicysta "Gazety Polskiej", Sławomir Świerzyński - muzyk i komentator oraz dziennikarz Rafał Otoka-Frąckiewicz.

"PSL uznał, że popełnił błąd, że w sprawie ideologii LGBT wszystko poszło nie tak, że wyborcom się to nie podobało. Dowiadujemy się jednak, że PSL przeszedł ewolucję i że dziś PSL Kosiniaka-Kamysza to jest już inny PSL. Co się wydarzyło?"

- pytał Michał Rachoń swoich gości.

Rafał Otoka-Frąckiewicz podkreślił, że dla Ludowców obecna kampania jest walką o życie. Mówił, że kiedy obecnie rozmawia się z ludźmi z PSL-u można odnieść wrażenie, że jest część, która chce wrócić do rozmów koalicyjnych z PiS-em - "Z drugiej strony jest to ekipa, która ciągle nie zrozumiała, że została wykiszkowana przez pana Schetynę" - mówił dziennikarz.

"Oni nie zauważyli tego, że Schetyna nie chciał mieć z nimi nigdy koalicji. Podrzucał im jakieś tematy, w które łatwo ich wkręcić. To widać było po tej wypowiedzi [rzecznika PSL -red.].
Schetyna wykonuje teraz bardzo ciekawy ruch i trzeba to obserwować, bo on wyrzucił LGBT de facto za burtę i będzie obserwował co się z tym LGBT dzieje. Zostawił Nowacką, zostawił Rabieja - to prawda - ale wyciszył ten temat"

 - wskazał publicysta.

"Poza koalicją z PO nie ma dla nich życia. Jest ogromne ryzyko, że się w ogóle nie dostaną do sejmu. I dlatego mówią do pana Schetyny - my jednak to LGBT przemyśleliśmy i może pan nas znowu przytuli, ale już chyba nie chce"

- ocenił Otoka-Frąckiewicz.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl