Szwecja dołączy do programu Tempest

/ flickr.com

  

Jak podają brytyjskie media, Szwecja zdecydowała się dołączyć do realizowanego przez Wielką Brytanię programu myśliwca Tempest. Tym samym będzie to pierwszy partner zagraniczny w programie samolotu szóstej generacji.

Decyzja o zaangażowaniu szwedzkiego rządu i koncernu Saab w program Tempest ma zostać ogłoszona podczas międzynarodowych pokazów lotnictwa wojskowego na terenie bazy RAF Fairford, które rozpoczną się 19 lipca. Innymi krajami mogącymi być zainteresowane zaangażowaniem w program Tempest są Japonia oraz Stany Zjednoczone.

W ramach programu Tempest obecnie współpracują BAE Systems Plc, Rolls Royce Holdings Plc, MBDA UK Ltd oraz bryryjsko-włoska firma Leonardo SpA. Testowy lot opracowanej maszyny ma odbyć się w 2025r. Wejście do służby planowane jest dziesięć lat później. 

Konstrukcja myśliwca szóstej generacji ma być stworzona w układzie delta. Napęd jednostki stanowić ma para silników trójprzepływowych, nad którymi pracuje Rolls-Royce. Wśród rozwiązań technologicznych, jakie są planowane należy wymienić : laser lotniczy, możliwości przenoszenia i sterowania rojami bezzałogowców oraz dysponowanie wirtualnym kokpitem.

Po raz pierwszy projekt nowego myśliwca ukazał światło dzienne podczas ubiegłorocznej edycji targów Farnborough w Wielkiej Brytanii. Rząd Wielkiej Brytanii do roku 2025 zdecydował się przeznaczyć 2 mld funtów na cele związane z fazą badawczo-rozwojową myśliwca szóstej generacji. W przyszłości samoloty Tempest mają zastąpić w brytyjskich Królewskich Siłach Powietrznych myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Stanowiska w KRS obsadzone. Posłowie zdecydowali bezwzględną większością głosów

  

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg i zostało powtórzone.

Do KRS izba wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy).

Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (199 głosy) oraz przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Witek.

"Jest prośba posłów PO, że nie działa (system do głosowania)" - powiedziała Witek. "Wyniki, wyniki" - skandowali posłowie opozycji. "Decyzją marszałka anuluję głosowanie" - powiedziała Witek.

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

"Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów"

- powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania".

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, czterech posłów, dwóch senatorów i 15 sędziów wybranych przez Sejm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl