Belgia i Holandia z nowymi niszczycielami

/ flickr.com

  

Podczas uroczystości w Brukseli holenderska sekretarz obrony Barbara Visser, jej belgijski odpowiednik Didier Reynders oraz przedstawiciele konsorcjum stoczniowego Naval Group & Robotics podpisali kontrakt wart 2.2 mld euro dotyczący 12 niszczycieli min dla wojsk obu krajów.

Odpowiedzialnym za realizację kontraktu w ramach programu Common Replacement of Mine Counter Measure Capability jest konsorcjum Belgium Naval & Robotics, stworzone przez firmy Naval Group i ECA Robotics. Realizacja kontraktu ma potrwać dziesięć lat, z czego pierwsze trzy lata zostaną przeznaczone na projektowanie. Pierwszy z trałowców ma zostać dostarczony w roku 2023. Serwis maszyn ma być realizowany w Zeebrugge we współpracy z Flanders Ship Repair (FSR).

Niszczyciele min mają posiadać wyporność 2 800 ton.Nowe jednostki zastąpią w linii niszczyciele min typu Tripartite (na zdj.). Zostaną wyposażone m.in. w 24 łodzie autonomiczne Inspector 125 oraz w setkę dronów, służących m.in. do wyszukiwania i identyfikacji min. 

Pakiet ma obejmować bezzałogowe pojazdy A18-M, mogące operować bez przerwy przez 24 godziny i zdolne do realizacji misji na głębokości do 300 metrów. W zastawie znajdą się ponadto sonary do wykrywania i kwalifikacji min T18-M oraz roboty podwodne SEASCAN i KSTER-C służące do identyfikacji oraz eliminowania min.

Dzięki wspólnym zdolnościom dotyczącym zwalczania min, Belgia oraz Holandia potwierdzają wiodącą rolę na polu współpracy obronnej

— oznajmiła sekretarz obrony Holandii Barbara Visser.

Warto przypomnieć, że wspomniana kooperacja rozpoczęła się w 1948 r. i jest określana mianem BeNeSam (Belgisch-Nederlandse Samenwerking). Poza wspólnymi zakupami okrętów, w tym m.in. fregat typu Karel Doorman oraz planach zakupu czterech fregat typu M, marynarki wojenne Belgii i Holandii prowadzą wspólnie szkolenia jak i operacje a także współpracują na szczeblu sztabów.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Stanowiska w KRS obsadzone. Posłowie zdecydowali bezwzględną większością głosów

  

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie miało burzliwy przebieg i zostało powtórzone.

Do KRS izba wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy).

Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (199 głosy) oraz przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Witek.

"Jest prośba posłów PO, że nie działa (system do głosowania)" - powiedziała Witek. "Wyniki, wyniki" - skandowali posłowie opozycji. "Decyzją marszałka anuluję głosowanie" - powiedziała Witek.

Przeprowadzone zostało powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji.

"Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów"

- powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania".

Krajowa Rada Sądownictwa jest organem kolegialnym. Składa się z 25 członków. W jej skład wchodzą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, Minister Sprawiedliwości, czterech posłów, dwóch senatorów i 15 sędziów wybranych przez Sejm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl