Świat kryptologów, łamania szyfrów i tajnej komunikacji

Ułożenie wirników Enigmy

  

Science Museum w Londynie pokazuje na swojej najnowszej wystawie „Ściśle tajne: od szyfrów po zabezpieczenia cybernetyczne” świat tajnej komunikacji. Od okopów pierwszej wojny światowej, odręcznie pisanych szyfrowanych dokumentów, przez kody Enigmy, aż po pliki i cyfrowe zabezpieczenia czasów współczesnych.

Pokazana jest ewolucja gadżetów i urządzeń używanych do ukrywania ważnych wiadomości czy rozszyfrowywania tajemnic. Wystawa wprowadza w szczegóły niegdyś ściśle tajnych prac prowadzonych w celu obrony przed atakami terrorystycznymi, walki z przestępczością zorganizowaną, czy wyzwania z utrzymaniem bezpieczeństwa cyfrowego w XXI wieku. Obejrzeć można m.in. bezpieczny telefon używany przez brytyjskich premierów czy dysk twardy z danymi zdobyty przez Edwarda Snowdena. Dużą część wystawy zajmuje szpiegostwo z okresu zimnej wojny z lat 60. XX wieku.

Ekspozycja prezentuje też, ciekawą z polskiego punktu widzenia, historię Alana Turinga i zespołu łamaczy kodeksów Bletchley Park. W tej części znalazły się dwa eksponaty związane z Polską: kopia maszyny szyfrującej Enigma używanej przez polskich kryptologów we Francji oraz list głównego brytyjskiego kryptografa Dilly'ego Knoxa, napisany po spotkaniu w Pyrach pod Warszawą, w 1939 roku, kiedy Polacy przekazali całą swoją pracę – sposób łamania Enigmy oraz schematy urządzeń do tego potrzebnych – francuskim i brytyjskim sojusznikom.

 

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: sciencemuseum.org.uk
Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstał hotel dla dzikich zapylaczy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Hotel dla dzikich zapylaczy, w którym znajdą schronienie np. pszczoły murarki, biedronki czy trzmiele, otwarto we wtorek w Płocku (Mazowieckie). Obiekt powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Wraz ze strefą roślin kosztował ok. 10 tys. zł.

Hotel w kształcie niewielkich boksów przesłoniętych siatką, gdzie m.in. wśród wydrążonych drewnianych otoczaków, gałązek i szyszek owady zapylające będą mogły spędzić najbliższą zimę, a następnie zagnieździć się na stałe, stanął w brzozowym lasku parku jednego z osiedli mieszkaniowych na peryferiach Płocka.

„Rzecz mała, a cieszy. Ciekawy, fajny pomysł. W tym projekcie ważna jest zarówno dbałość o środowisko, jak i edukacja”

– powiedział o hotelu dla dzikich zapylaczy podczas konferencji prasowej prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Jak podkreślił, jeżeli pomysł na tego typu ostoję dla owadów zapylających sprawdzi się, to niewykluczone, że podobne obiekty powstaną także w innych dzielnicach Płocka.

Hotel dla dzikich zapylaczy „wybudowali” pracownicy płockiego Zakładu Usług Miejskich „Muniserwis” i uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Technicznych. Wokół obiektu stworzono strefę roślin nektarodajnych.

„Mamy nadzieję, że miejsce to zasiedlą biedronki, trzmiele czy pszczoły murarki. Każda z przegród tego domku jest dedykowana innym owadom. Tutaj będą one mogły przezimować”

– powiedziała dyrektor wydziału kształtowania środowiska płockiego Urzędu Miasta Maja Syska-Żelechowska.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że obecność niezwykle pożytecznych owadów zapylających w naszym najbliższym otoczeniu świadczy o tym, iż żyjemy w czystym, ekologicznym środowisku. Zaznaczyła przy tym, iż hotel dla dzikich zapylaczy ma być też zachętą dla mieszkańców Płocka do realizacji podobnych projektów, np. w swoich przydomowych ogródkach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl