Miał być krach, jest wzrost. Minister Banaś w #Jedziemy: Polska zyskała ponad 100 mld zł

  

Gościem programu Michała Rachonia #Jedziemy był minister finansów Marian Banaś minister finansów. - Przez trzy ostatnie lata naszych rządów budżet państwa zyskał ponad 100 mld zł. - wyliczał. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy jest rządem wiarygodnym, skutecznym w działaniu i pokazują to liczby, które nie kłamią (...) Wszyscy pamiętamy wypowiedź poprzedniego ministra, że pieniędzy nie ma i nie będzie. Te pieniądze są i będą - dodał.

Kiedy przyglądamy się dyskusji trwającej w rozpoczynającej się kampanii wyborczej, narzuca się pytanie: opozycja mówi, że grozi nam krach finansowy i dlatego trzeba podwyższyć wiek emerytalny, trzeba zreformować 500 plus, a są i tacy, którzy twierdzą, że opozycja nie powinna wygrywać wyborów, bo ten krach jej spadnie na głowę. Jednocześnie słyszymy o obniżaniu podatków, zerowym podatku dla młodych ludzi i, że stan budżetu jest lepszy niż kiedy zatroskana opozycja rządziła Polską. 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy jest rządem wiarygodnym, skutecznym w działaniu i pokazują to liczby, które nie kłamią. Przypomnę tylko, że w 2015 roku luka podatkowa (pieniądze, które nie trafiły do budżetu z tyt. podatków) była na poziomie 9 proc., wzrosła na przestrzeni ośmiu lat (2009-2015) prawie 26 proc. W kwotach to jest prawie 262 mld zł

- wyliczał minister finansów przypominając, że właśnie dlatego została powołana komisja ds. VAT, by ustalić, kto jest odpowiedzialny za tę lukę. 

Rocznie na program 500 plus wydajemy kilkadziesiąt miliardów.

W 2015 r., kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy przejmował władzę, kwota VAT-u była na poziomie 123 mld, zaś w 2018 r. wzrosła do 175 mld. Prawie 50 mld zł z VAT osiągnęliśmy dochodów, nie mówiąc o CIT, PIT. Generalnie za trzy, prawie cztery ostatnie lata naszych rządów budżet państwa zyskał ponad 100 mld zł. 

- mówił.

To oznacza, że ci, którzy rządzili w czasie, kiedy w Polsce nie było programu 500 plus, kiedy był podwyższony wiek emerytalny, nasze państwo miało mniej pieniędzy o kilkukrotną wartość programu 500 plus. Polacy mogliby to 500 plus dostać dwa, trzy razy, gdyby wtedy pieniędzy nie zabrakło.

Świadczą o tym same liczny. Stąd została powołana komisja ds. VAT. Wszyscy pamiętamy wypowiedź poprzedniego ministra, że pieniędzy nie ma i nie będzie. Te pieniądze są i będą. Mamy wzrost gospodarczy największy w Europie, bo na poziomie 5,1 PKB, prognozy na ten rok są 4,2 a już wiemy, że komisja podniosła je do 4,4. Czyli gospodarka się rozwija, zarządzamy sprawnie

- przypomniał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów za tydzień zajmie się projektem obniżającym stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc.

Obniżenie stawki z 18 na 17 to jest też wielkie przedsięwzięcie naszego rządu, zachęcające do tworzenia tutaj biznesu w Polsce, pozostawania w Polsce. To będą też znaczne oszczędności - doskonale wiemy, że w tej pierwszej stawce podatkowej 18 płacimy podatki. Jeden procent to jest też znaczna kwota dla każdego obywatela, który będzie mógł te pieniądze wydać na rynek. A wiemy, że konsumpcja jest jednym z elementów bardzo ważnych, który nakręca gospodarkę. I powoduje, że mamy coraz większą produkcję, a przez to później lepszą sprzedaż i z tego tytułu podatki trafiają też do budżetu państwa

 - powiedział Banaś.

Minister tłumaczył, że rząd jest w stanie zmniejszać podatki, "z prostej przyczyny". "Coraz więcej podmiotów pojawia się na naszym rynku. Płacą podatki w postaci VAT, dochodowego, w CIT. W ten sposób zwiększamy nasze dochody. I dajemy pewność na rynku, że zmniejszając lukę VAT-owską, walcząc skutecznie z mafiami paliwowymi, ale nie tylko, dajemy gwarancje naszym uczciwym przedsiębiorcom, że mogą się czuć spokojnie na rynku" - tłumaczył Banaś.

Szef resortu finansów przypomniał, że mamy deficyt budżetowy jeden z najmniejszych, w 2018 na poziomie 0,4 proc. w stosunku do PKB. "Mamy zmniejszone zadłużenie właściwie z 54 proc. w stosunku do PKB w 2015 roku, które zostało zmniejszone w tej chili do prawie 48 proc. To są liczby, które nie kłamią, a mówią, w jaki sposób rząd PiS sprawuje władzę" - powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


117 nowych przypadków koronawirusa w Chinach

/ pixabay.com/F8_f16

  

W ciągu poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych koronawirusa wykryto u kolejnych 117 osób, z czego 78 to przypadki bezobjawowe – przekazała dzisiaj państwowa komisja zdrowia. Wśród 39 nowych pacjentów z objawami jeden zakaził się w Chinach.

W odróżnieniu od wielu innych państw, w ChRL osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie są zaliczane do „potwierdzonych przypadków” Covid-19, a ich łącznej liczby nie ujawniono. Badania sugerują, że koronawirus jest bardzo zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów.

Od początku pandemii koronawirusa, która wybuchła pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach, w kraju zmarło według oficjalnych danych ponad 3,3 tys. zakażonych osób. Chińskie władze ogłosiły, że szczyt zachorowań w kraju minął, ale narastają obawy o możliwość wystąpienia tam drugiej fali epidemii.

Do poniedziałku odnotowano łącznie 951 „potwierdzonych przypadków” zakażeń przywleczonych z zagranicy. Jedyny w kraju nowy „potwierdzony przypadek” infekcji lokalnej zgłoszono w niedzielę w prowincji Guangdong na południu kraju - przekazała komisja w dobowym sprawozdaniu.

Z powodu pandemii chińskie władze zakazały tymczasowo wjazdu na terytorium kraju cudzoziemcom na podstawie wiz wydanych przed 27 marca, za wyjątkiem dyplomatów, wizyt oficjalnych i członków załóg międzynarodowych rejsów. Zagranicznym dyplomatom odradzono przyjazdy. Przywódca ChRL Xi Jinping przestrzegał, że zapobieganie infekcjom przywleczonym może być priorytetem władz przez „długi czas”.

Według informacji chińskiego MSZ nawet przed wprowadzeniem zakazu wjazdu dla większości cudzoziemców, w 90 proc. przypadków infekcji przywleczonych zakażenia wykrywano u powracających do kraju obywateli ChRL.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts