Kuriozalna ekspertyza w sprawie reparacji. "Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję"

Angela Merkel, kanclerz Niemiec / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

"Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję, chcą rozbić naszą solidarność" - tak raport prawników Bundestagu ws. niemieckich reparacji wojennych ocenił przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk. Niemiecka ekspertyza kwestionuje żądania reparacji ze strony Polski, natomiast uznaje żądania greckie.

Prawnicy Bundestagu w ekspertyzie sporządzonej na wniosek posłów Lewicy zakwestionowali żądania reparacji ze strony Polski. Za uzasadnione uznali natomiast roszczenia Grecji. Jak czytamy w 15-stronicowym dokumencie, nie można znaleźć "żadnej przekonującej argumentacji prawnej" na rzecz odszkodowań, o których mówi Warszawa. W odróżnieniu od Grecji, PRL miała zrezygnować z reparacji w 1953 r. i 1970 r. i jest to nadal "prawnie wiążące". Polska uznaje jednak, że był to krok wymuszony przez ZSRR, a tym samym pozbawiony mocy prawnej.

"Stanowisko niemieckiego rządu jest uzasadnione z punktu widzenia prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne"

– piszą prawnicy Bundestagu w ekspertyzie, o której sporządzenie zwrócili się posłowie partii Lewica i do której dotarła agencja dpa.

W kwietniu grecki parlament zobowiązał swój rząd do podjęcia działań dyplomatycznych i prawnych zmierzających do uzyskania od RFN reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu II wojny światowej. Według komisji ekspertów, w grę wchodzi co najmniej 290 mld euro.

W sprawie Polski eksperci Bundestagu uznają, że fakt rezygnacji przez PRL z reparacji w 1953 i 1970 roku jest nadal "prawnie wiążący".

Poseł Arkadiusz Mularczyk ocenił, że "Niemcy próbują wbić klin między Polskę i Grecję".

"Ta ekspertyza dzieli ofiary drugiej wojny światowej. Rzeczpospolita Polska i Grecja poniosły wielkie straty, ale straty polskie były znacznie większe. Trudno je dokładnie określić, ale ja bym ocenił, że były wielokrotnie większe, niż straty greckie"

- podkreślił poseł.

Według niego, różnicowanie Polski i Grecji przez ekspertów Bundestagu może być podyktowane względami politycznymi, po to, żeby "rozbić solidarność Polski i Grecji".

"Niewątpliwie połączenie sił obu krajów byłoby dla Niemiec bardzo niebezpieczne"

- ocenił polityk PiS. Przypomniał, że zarówno w Polsce, jak i w Grecji, Niemcy dopuścili się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, co - zgodnie z prawem międzynarodowym - nie ulega przedawnieniu.

Mularczyk podkreślił także, że nie można się zgodzić z opinią prawników Bundestagu, którzy utrzymują, że ze strony Polski nastąpiło jakiekolwiek zrzeczenie się reparacji od Niemiec.

"Nie ma takiego dokumentu, na podstawie których Polska zrzekła by się reparacji. Taki dokument nie został nigdy dołączony do jakiegokolwiek systemu prawnego - krajowego, państwowego, czy też zagranicznego"

- powiedział poseł.

Jego zdaniem, Niemcy powołują się w tej sprawie "na ogólną wiedzę, która mogłaby wydawać się realna, ale taką nie jest, ponieważ nigdy nie została w sposób rzetelny zweryfikowana".

"Niemcy nie mają w swoich archiwach żadnego dokumentu, na podstawie którego mogliby twierdzić, że Polska zrzekła się reparacji, a więc argument ekspertów Bundestagu jest w mojej ocenie zupełnie nierzetelny"

- powiedział szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji.

Pytany, jak jego zdaniem państwo polskie powinno zareagować na ekspertyzę Bundestagu, oraz czy Polska powinna nawiązać współpracę z Grecją w sprawie reparacji, Mularczyk powiedział, że "byłoby wskazane połączenie sił i umiędzynarodowienie tej tematyki". Zwrócił jednak uwagę, że Grecja od około dwudziestu lat podejmuje sprawę reparacji wojennych także na szczeblu parlamentarnym, bilateralnymi i międzynarodowym, a w Polska formalnie zajęła się tym dopiero półtora roku temu.

Poseł PiS uznał, że ewentualne zainicjowanie stałej współpracy polsko-greckiej w sprawie reparacji mogłoby nastąpić w nowej kadencji polskiego parlamentu, czyli po jesiennych wyborach.

"Potrzebna jest tutaj dłuższa współpraca, także na polu międzynarodowym. Potrzebne są też dalsze prace parlamentarnego zespołu ws. reparacji"

- zaznaczył.

Poseł Mularczyk przypomniał, że według raportu z 1947 roku odszkodowanie od Niemiec dla Polski za drugą wojnę światową mogłoby wynieść ok. 850 miliardów dolarów. Dodał, że prace nad nowym raportem wciąż trwają.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus wykryty u 11 żołnierzy. Blisko 8 tys. innych poddano kwarantannie

/ geralt

  

Do poniedziałku zakażenie koronawirusem wykryto w Korei Południowej u 11 żołnierzy, a ok. 7,9 tys. innych zostało poddanych kwarantannie, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa w koszarach – poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony.

Osiem przypadków groźnego wirusa odnotowano w wojskach lądowych oraz po jednym: w marynarce wojennej, siłach powietrznych i korpusie piechoty morskiej – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na resort obrony.

Zakażeni żołnierze są wśród 763 zainfekowanych koronawirusem w Korei Płd. Większość przypadków łączonych jest z nabożeństwami jednego z ruchów religijnych w mieście Daegu w środkowej części kraju lub ze szpitalem w pobliskim mieście Czeongdo. Siedmioro spośród zakażonych cywilów zmarło. Od niedzieli w kraju obowiązuje najwyższy alert epidemiologiczny.

Władze badają pracowników wojska, którzy przebywali w dotkniętych wirusem regionach lub mieli kontakt z kimś zakażonym. Obecnie w izolacji w swoich bazach przebywa ok. 7,9 tys. żołnierzy – podał Yonhap. Pierwszy przypadek zakażenia wśród personelu sił zbrojnych wykryto w piątek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts