Plany Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej / muzeum1939.pl

  

Celem muzeum jest odważne prezentowanie głosu Polski o jej doświadczeniu w czasie II wojny światowej, ukazywanie tego doświadczenia na tle innych państw – mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki w Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Nawrocki podczas posiedzenia senackiej Komisja Kultury i Środków Przekazu zaprezentował film nt. planów Muzeum na Westerplatte i przedstawił dokument programowy, który sporządził w 2017 r., obejmując stanowisko w MIIWŚ.

Założeniem jego działań jest

odważne prezentowanie głosu Polski o jej doświadczeniu w czasie II wojny światowej, (...) ukazywanie tego doświadczenia na tle innych państw, z jej ofiarami ludzkimi i zniszczeniami jako zatrważającą ceną konfliktu, którą przyszło ponieść Polakom, ale też z wyraźnym podkreśleniem podejmowanych w latach 1939-45 zbiorowych i indywidualnych przejawów odwagi i bohaterstwa jako dominujących przejawów niezłomności i walki o niepodległe Państwo Polskie.

Nawrocki podkreślił, że to zobowiązanie było konsekwentnie wypełniane przez ostatnie dwa i pół roku na wszystkich polach aktywności państwowej instytucji kultury, jaką jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przypomniał, że w pierwszym roku swojej działalności

przystąpił do porządkowania struktury Muzeum, które było niegotowe do przyjmowania nawet kilku tysięcy gości dziennie, zarówno pod względem zasobów ludzkich, jaki regulaminów zwiedzania, bezpieczeństwa samego Muzeum.

Nawrocki wyjaśnił, że w ciągu kilku miesięcy scalono strukturę dwóch połączonych decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeów pod względem formalno-prawnym oraz organizacyjnym, wprowadzono właściwe praktyki zarządcze, nowy regulamin oraz strukturę organizacyjną. Powołano szereg nowych działów odpowiadających przede wszystkim za obsługę zwiedzających, dokumentację filmową wydarzenia kulturalne, konserwację obiektów wraz z nową pracownią konserwacji otwartą w roku 2018. Ponadto w pierwszym roku w celu podniesienia efektywności finansowej i komercyjnej Muzeum uruchomiono część apartamentową, uruchomiono hotel, księgarnię, sklep muzealny, a także bar gastronomiczny, czyli wszystkie rzeczy, które są potrzebne do obsługi.

Przypomniał, że w 2018 r. zainaugurowano w Muzeum działalność kina studyjnego i grupy teatralnej. Według Nawrockiego jest to jedyna grupa teatralna w polskich muzeach.

Poprzez sztukę nie tylko w Polsce, ale i w Europie opowiadamy historię, polskie doświadczenie w czasie II wojny światowej. Ta grupa skupia kilkudziesięciu młodych aktorów.

– mówił.

Nawrocki przypomniał, że zgodnie z założeniami programowymi przedstawionymi MKiDN wprowadzono też 26 zmian na wystawie głównej. Wprowadzanie zmian zostało zawieszone w początku roku 2019 w związku z toczącym się postępowaniem sądowym z powództwa poprzedniej dyrekcji Muzeum.

Wśród wątków, które przez poprzednią dyrekcję zostały całkowicie pominięte wymienił

operację antypolskiej NKWD z lat 1937-38, niemieckie represje wobec Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, rozszerzono perspektywę relacji polsko-żydowskich o ofiarę rodziny Ulmów. Nasi zwiedzający mogą się dowiedzieć, że Polacy tracili życie za ukrywanie ludności żydowskiej. Wprowadziliśmy na wystawie św. Ojca Maksymiliana Kolbe, który według badań (...) jest jednym z bardzo ważnych symboli dla Polaków - symboli II wojny światowej i polskich postaw w czasie tej wojny.

 – dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Dziś można uderzyć w "Gazetę Polską", a jutro - w inne media? Gosiewska komentuje blokadę Empiku

/ Zdjęcie ilustracyjne / foto w tle: Jan Środa/Gazeta Polska

  

- To jest ograniczanie wolności słowa. (...) Dziś można uderzyć w "Gazetę Polską", ale to może być podstawą do działań wobec innych mediów. Dziennikarze powinni być w takich kwestiach bardzo solidarni i wzajemnie się wspierać, niezależnie od wytycznych redakcji, w których pracują - tak sprawę blokady Empiku wobec "Gazety Polskiej" skomentowała poseł PiS, Małgorzata Gosiewska, w rozmowie z Dorotą Kania w Polskim Radiu 24.

W Empiku nie będzie można kupić wydania „Gazety Polskiej” z naklejką? Taką informację podała na Twitterze rzeczniczka Empiku, Monika Marianowicz. Do sprawy odniosło się już Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP), które uznało działania Empiku za naruszenia zasady wolności słowa. 

[polecam:https://niezalezna.pl/281025-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-reaguje-na-blokade-w-empiku-to-niedopuszczalna-praktyka]

- To jest ograniczanie wolności słowa. Ja mam nadzieję, że tak samo ocenią to dziennikarze innych gazet, innych stacji radiowych i telewizyjnych, że zadziała tutaj solidarność dziennikarska. Dziś można uderzyć w "Gazetę Polską", ale to może podstawą do działań wobec innych mediów. Dziennikarze powinni być w takich kwestiach bardzo solidarni i wzajemnie się wspierać, niezależnie od wytycznych redakcji, w których pracują

- tak sprawę blokady Empiku wobec "GP" oceniła w rozmowie z Dorotą Kania w Polskim Radiu 24 poseł Małgorzata Gosiewska.

Parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości była w programie Doroty Kani pytana także o komentarze wielu polityków opozycji, którzy chcą przypisać partii rządzącej polityczną odpowiedzialność za to, co w minioną sobotę działo się w Białymstoku. Z drugiej strony, były poseł, Janusz Palikot, zamieścił na Twitterze wpis o następującej treści:

"Robić Marsze Równości non stop. I dać się pobić. Stać i czekać, aż cię zjedzą biciem. Zero reakcji. Milczenie. Być pobitym w milczeniu. To da zwycięstwo".

Zdaniem Gosiewskiej, dochodzi do próby destabilizacji sytuacji w kraju oraz do próby przedstawienia Polski jako kraju zacofanego, nacjonalistycznego, brutalnego wobec pewnych środowisk. Jest jednocześnie zdania, że w związku z manifestacjami i marszami równości, mamy do czynienia z postępującym procesem, "kiedy mniejszość próbuje narzucać większości swoją moralność, swoje postawy, swoje widzenie świata".

- Tego typu działania, marsze i manifestacje w gruncie rzeczy szkodzą samym tym środowiskom. Znam wielu przedstawicieli tego środowiska, którzy nie zgadzają się z takimi manifestacjami, bo też uważają, że im to szkodzi. Obawiam się, że eskalacja takich działań będzie prowokowała kontrreakcję i do tego to zmierza. Apele Palikota bardzo jasno pokazują, czego spodziewają się i oczekują niektórzy "politycy". Nie ma akceptacji dla takich form uprawiania polityki

- podkreśliła poseł PiS.

Jak zauważa Gosiewska, nie przyniosły efektów realizowane przez niemal cały czas trwania rządów PiS akcje i prowokacje tzw. ulicznej opozycji.

- Dlatego teraz idzie się inną drogą - próbuje się wywołać konflikt przez kwestie światopoglądowe, moralne, po to, żeby doprowadzić za wszelka cenę do destabilizacji sytuacji w kraju, oczernić ugrupowanie rządzące, spłycić w odbiorze społecznym reformy, które prowadzimy, wprowadzić chaos w kraju. A kraj przecież się rozwija, mamy wzrost gospodarczy, spada bezrobocie, przeciętnej polskiej rodzinie żyje się o wiele lepiej, niż kilka lat temu. Wszystko w Polsce dzieje się prawidłowo. Policja reaguje właściwie, manifestacje mają prawo się odbywać, są chronione przez służby państwa polskiego

- zaznaczyła parlamentarzystka.

- To jest to, czym posługuje się tzw. totalna opozycja. Nie mają programu pozytywnego, nie mają co zaproponować Polakom, nie mają przygotowanych projektów ustaw, więc proponują chaos. My mówimy "nie" - dyskutujmy, rozmawiajmy o programach, pomyślmy razem o przyszłości Polski, a nie o jej destabilizacji

- dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polskie Radio 24, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl