Lisow i jego dzieci zostają w Polsce! Wójcik: "Sąd postąpił słusznie, to bardzo dobra decyzja"

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Sąd bardzo pieczołowicie podszedł do tej sprawy, postąpił słusznie, to bardzo dobra decyzja - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odnosząc się do orzeczenia stołecznego sądu, który nie zgodził się na ekstradycję do Szwecji Denisa Lisowa.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił żądanie szwedzkich organów wymiaru sprawiedliwości o wydanie Rosjanina Denisa Lisowa na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Rosjanin wiosną wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - tłumaczył polskim służbom, że wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsza opieka socjalna we wrześniu 2017 roku odebrała mu je i umieściła w muzułmańskiej, imigranckiej rodzinie zastępczej.

"Co do zasady ENA są wykonywane, to jest zgodne z prawem wspólnotowym, natomiast są wyjątkowe przypadki, w których państwo może odmówić wykonania"

- przypomniał wiceminister, odnosząc się w TVP Info do postanowienia SO.

Jak dodał, w przypadku Lisowa jako podstawę odmowy wydania do Szwecji wskazano na możliwość naruszenia praw człowieka, a także na kwestię rozbieżności prawnych między regulacjami polskimi i szwedzkimi - w Polsce bowiem porwania rodzicielskie nie są karane i nie są przestępstwem, a w Szwecji grozi za taki czyn do czterech lat pozbawienia wolności.

Jak zaznaczył wiceminister, sąd zwrócił także uwagę na kwestie tożsamości dziecka - "kluczową, fundamentalną sprawę".

"Dziecko ma określony język, kulturę, religię, dorasta w określonych wartościach, tradycji. Nie wolno łamać tożsamości dzieci. I tutaj sąd w moim przekonaniu zachował się prawidłowo. Bardzo dobre orzeczenie"

- podkreślił Wójcik.

Wiceminister sprawiedliwości dodał, iż cieszy się, że "żyjemy w Polsce, kraju bardzo praworządnym - u nas dobro dzieci jest najważniejsze".

"Co będzie dalej - zobaczymy, bo sprawa jest skomplikowana, tego nikt nie kwestionuje. Toczy się postępowanie dotyczące statusu uchodźcy, dziś jest rozstrzygnięta kwestia ENA, ale jest jeszcze kwestia dzieci. Na razie jest zarządzenie tymczasowe, warszawski sąd rodzinny zdecydował o tym, żeby dzieci pozostawały pod opieką ojca, tyle że pod nadzorem kuratora"

- przypomniał wiceminister. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zła restauracja nie otrzyma odszkodowania

zdjęcie ilustracyjne / suetot CC0

  

Amerykański portal turystyczny TripAdvisor wygrał dziś proces wytoczony mu w Barcelonie przez hiszpańskiego właściciela dwóch restauracji. Przedsiębiorca twierdził, że na portalu było zbyt dużo negatywnych opinii klientów o jego placówkach.

Sąd w Barcelonie orzekł, iż właściciel restauracji Marina Beach Club oraz Panorama w Walencji nie miał prawa żądać odszkodowania od władz portalu TripAdvisor, gdyż nie doszło do ingerencji administratorów w opinie zamieszczane na jego stronie o obu lokalach.

Sędzia zaznaczył, że nie doszło do złamania prawa, ponieważ „wszystkie filtry portalu działały poprawnie”. Oczyścił też amerykański portal z zarzutu o działanie w „złej wierze”.

W orzeczeniu sędzia wskazał, że restaurator miał możliwość zgłaszania poprawek dotyczących informacji o swoich placówkach. Wskazał, iż wycofanie opinii na ich temat byłoby działaniem na niekorzyść klientów.

Właściciel obu restauracji domagał się od portalu „odszkodowania za straty moralne” w wys. 660 tys. euro. Przedsiębiorca twierdził, że opinie internautów pojawiające się na portalu osłabiły wizerunek jego lokali.

W pozwie restaurator z Walencji oskarżył władze portalu o brak kontrolowania negatywnych komentarzy na temat swoich placówek gastronomicznych, a także o uniemożliwienie mu usunięcia swoich restauracji z grona lokali ocenianych przez użytkowników strony TripAdvisor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl