Nieznany poza Polską Pilecki ożywa na kartach książki Fairweathera

Jack Fairweather / fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

  

Przez ostatnie lata coś mnie zmuszało, by podążać drogą Witolda Pileckiego. Jako reportera wojennego ciągnęło mnie do relacjonowania spraw najtrudniejszych i nie znalazłem bardziej ekstremalnej historii niż misja Pileckiego w Auschwitz. Pilecki umarł, myśląc że nie zdołał przekazać swoich wiadomości. Chcę, żeby ta książka pomogła usłyszeć jego głos – mówi Jack Fairweather, autor „The Volunteer”.

W czerwcu w USA i Wielkiej Brytanii miała miejsce światowa premiera nowej anglojęzycznej biografii Witolda Pileckiego „The Volunteer” („Wolontariusz”), autorstwa znanego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera.

Podjąłem próbę zrozumienia, co wyróżniało tego Polaka i co sprawiło, że zaryzykował wszystko, by nieść pomoc bliźnim. Jak zwykły człowiek znalazł moralną siłę, by rozpracować i ujawnić największe niemieckie zbrodnie, gdy inni odwracali wzrok?

- mówił podczas promocji Jack Fairweather.

Publikacja zebrała w zagranicznej prasie świetne recenzje.

Książka Fairweathera przypomina nam o potencjale szlachetności ludzkiej duszy w czasach niewyobrażalnych zagrożeń

– pisze brytyjski historyk Andrew Roberts, autor bestsellera „Churchill. Walking with Destiny”. Z kolei Mark Bowden, autor „Helikoptera w ogniu” zauważa, że to „niezwykła historia, w którą wprost nie można by uwierzyć, gdyby nie była oparta na gruntownych badaniach i opowiedziana w tak przejrzysty sposób. Kluczem do sukcesu tej książki są wciągająca narracja, niezwykłe spojrzenie na Holocaust »od środka« i ukazanie świadectwa najlepszych pierwiastków ludzkiego ducha”.

Współgospodarzem światowej premiery „The Volunteer” był Instytut Pileckiego, który tym razem zaprosił autora do Polski. W czwartek w warszawskim Domu Spotkań z Historią Jack Fairweather opowiadał o pracy nad książką. W spotkaniu uczestniczył syn Rotmistrza Andrzej Pilecki, krewni - m.in. Andrzej Marek Ostrowski i Edward Adam Radwański z żoną oraz potomkowie współpracowników Witolda Pileckiego, świadkowie historii Fairweather po raz pierwszy zetknął się z historią Pileckiego w trakcie pracy reportera wojennego w Afganistanie.

Było to dla mnie ogromne zaskoczenie, ponieważ nie sądziłem, że możliwe jest stawianie oporu w obozie koncentracyjnym. Do tego momentu Auschwitz jawiło mi się wyłącznie jako symbol ostatecznego cierpienia

– wspominał Fairweather.

Podczas prezentacji (takiej, jaką kieruje do anglojęzycznych czytelników) zwrócił szczególną uwagę na powody stworzenia przez Pileckiego ruchu oporu w Auschwitz. Opowiadał, że Pilecki od samego początku miał świadomość, że Auschwitz to holokaust, dlatego już w pierwszym meldunku z 1940 roku apelował, żeby zbombardować obóz, kosztem życia swojego i wówczas tam przebywających. „Prośba została dobrze rozważona” – pisał rotmistrz. Pierwsze informacje o zbrodniach, dostarczone z narażeniem życia do polskiego rządu na uchodźstwie w Londynie, nie wywołały jednak żadnego odzewu. Wystosowany do Brytyjczyków apel o zbombardowanie Auschwitz również trafił w próżnię.Fairweather wyznał, dlaczego postać Witolda Pileckiego jest tak fascynująca.

W akcie dobrowolnego pójścia na misję do KL Auschwitz Pilecki postawił się w sytuacji, w jakiej nie był żaden inny człowiek. On znalazł się tam z wyboru. Dlaczego ten akt jest tak ważny? On nam przypomina, że przejęcie się cierpieniem osób, które nie należą do naszej rodziny czy przyjaciół, jest wyborem. Jak pokazują raporty Pileckiego, dla wielu ludzi naturalną reakcją nie jest niesienie pomocy innym, zwłaszcza gdy oni sami znajdują się w trudnej sytuacji. Ale tylko dlatego, że to nie jest naturalna reakcja, nie zwalnia nas to z podejmowania działań. Niemcy liczyli, że świat odwróci wzrok od Auschwitz. Pilecki prosi nas, byśmy bez względu na to, o jak straszną rzecz chodzi, nie przestawali próbować zrozumieć cierpienia innych

– podsumował autor książki.

Jack Fairweather - absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, korespondent Washington Post i Daily Telegraph, szef biura prasowego tej gazety na Bagdad i Zatokę Perską. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową British Press Award (brytyjski odpowiednik Nagrody Pulitzera). Obecnie mieszka w Vermoncie (USA), gdzie pisze książki historyczne i wychowuje trzy córki. Autor „The War of Choice” i „The Good War”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska chce zlikwidować CBA. Goście #Jedziemy: Gawłowski jest specjalistą w tej sprawie

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno zostać zlikwidowane, a jego kompetencje przejęte przez policję i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – stwierdzili politycy związani z Platformą Obywatelską – Koalicją Obywatelską podczas Forum Programowego pod koniec ubiegłego tygodnia w Warszawie. Jak w #Jedziemy goście Michała Rachonia komentowali tę kwestię? – Do pełni szczęścia taki program likwidacji CBA powinien ogłosić pan Stanisław Gawłowski – powiedział Adrian Stankowski. Gawłowski, który od jakiegoś czasu występuje jako Stanisław G. oskarżony o przyjęcie co najmniej 733 tys. zł łapówek, nakłaniania do wręczenia łapówki, prania pieniędzy, ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.

Gdy Platforma Obywatelska rządziła, Centralne Biuro Antykorupcyjne jej nie przeszkadzało.
Podczas ośmiu lat nie zrestrukturyzowano Biura. Odkąd władze w Polsce przejęła Zjednoczona Prawica, a polskie służby zaczęły działać, jak należy, politycy dzisiejszej opozycji co jakiś czas apelują o likwidację m.in. właśnie CBA.

[polecam:https://niezalezna.pl/280237-cba-sola-w-oku-politykow-platformy-obywatelskiej-likwidacja-sluzby-priorytetem-po-ko]

Pod koniec zeszłego tygodnia w Warszawie odbyło się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej.
Doszło tam do debaty z udziałem byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w latach 2008–2013 gen. Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa Służby Wywiadu Wojskowego (SWW) gen. Radosława Kujawy oraz wieloletniego doradcy sejmowej komisji ds. służb specjalnych Piotra Niemczyka.

"Zarówno Bondaryk, jak i Niemczyk uważają, że likwidacja CBA przejdzie bezproblemowo, jeśli jej kompetencje przejmie policja i w pewnym zakresie ABW" – opisywał debatę „Dziennik Gazeta Prawna”.

[polecam:https://niezalezna.pl/280112-byli-szefowie-sluzb-za-likwidacja-cba-po-dojsciu-po-do-wladzy-ma-przejsc-bezproblemowo]

Kononowicz powiedział, że wszystko zlikwidujemy. Ale to zmierza do tego, żeby zlikwidować służbę, która zajmuje się korupcją. Obowiązki te miałaby przejąć policja. To spowoduje, że możliwości ścigania spadną o 95 proc.

– zaznaczył Jacek Wrona, były oficer CBŚ st

Do pełni szczęścia taki program likwidacji CBA powinien ogłosić pan Stanisław Gawłowski – powiedział Adrian Stankowski.

– Miał panel podczas forum, lecz nie wiem czemu akurat nie ten – dodał Michał Rachoń.

– Właśnie ten powinien mieć, jest specjalistą w tej sprawie – żartował Stankowski.


Warto przypomnieć, co podawała ostatnio Prokuratura Krajowa, "zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tys. zł oraz nieruchomości w Chorwacji". Ponadto zarzuty dotyczą nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej.


Wrona dodał, że likwidacja CBA cofnie nas o 20-30 lat. „Realnie walka z korupcją będzie fikcyjna” – stwierdził.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl