"To kolejna porcja dobrych wiadomości". Emilewicz: Prognozy KE potwierdzają wiarygodność naszych działań

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz skomentowała podwyższenie przez Komisję Europejską prognozy wzrostu PKB dla Polski na 2019 rok z 4,2 proc. do 4,4 proc. - Komisja Europejska doceniła rosnącą rolę inwestycji sektora prywatnego we wzroście polskiego PKB - stwierdziła. - To kolejna porcja dobrych wiadomości - dodała.

Jadwiga Emilewicz
Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

KE podniosła w środę prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Jeśli najnowsze prognozy się potwierdzą Polska, wraz z Węgrami (również wzrost o 4,4 proc. PKB w tym roku), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE.

Z opublikowanych w środę letnich prognoz gospodarczych wynika, że na pierwszym miejscu ma być Malta ze wzrostem 5,3 proc. Średnia dla całej UE ma wynieść 1,4 proc. w tym i 1,6 proc. w przyszłym roku. Komisja prognozuje też, że inflacja w Polsce wzrośnie z 1,2 proc. w 2018 r. do 2,1 proc. w 2019 r., a następnie do 2,7 proc. w 2020 r. Szybki wzrost płac będzie miał szczególnie silny wpływ na ceny usług.

KE utrzymała również prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2020 r. Jak przewiduje, w przyszłym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,6 proc.

"To kolejna porcja dobrych wiadomości. Opublikowane prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej potwierdzają naszą wiarę w polską gospodarkę i wiarygodność naszych działań prorozwojowych"

- oceniła szefowa MPiT.

Minister Emilewicz podkreśliła, że Komisja kolejny raz podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla naszego kraju. "Rewizja w górę z 4,2 proc. do 4,4 proc. oczekiwanego tempa wzrostu PKB Polski w 2019 r. stawia nas na 2. pozycji w całej Unii Europejskiej, zaraz za Maltą" - stwierdziła. Dodała, że wcześniej swoje szacunki podniosły OECD oraz MFW, a także agencje ratingowe.

"Konsensus wzrostu gospodarczego w okolicach 4,5 proc. to niezwykle dobry wynik na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej"

- wskazała.

Według Emilewicz KE "doceniła rosnącą rolę inwestycji sektora prywatnego we wzroście PKB, a także wyraźny wzrost inwestycji, które dodatkowo wspierane są bardzo dobrą alokacją funduszy unijnych".

Dodała, że bardzo dobra kondycja krajowego rynku pracy wspiera wydatki konsumpcyjne, także pod wpływem wzrostu dochodów dyspozycyjnych gospodarstw domowych.

"W ocenie ekspertów Komisji Europejskiej możliwy jest jeszcze wyższy przyrost naszego PKB, głównie za sprawą eksportu netto oraz dynamiki prywatnych inwestycji"

- podkreśliła. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jadwiga Emilewicz #KE #PKB #wzrost

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo