Sekretne życie jeży

/ Alexas_Fotos

  

W kulturze od starożytności po dzień dzisiejszy rozpowszechnił się obraz jeża niosącego jabłko nabite na kolce. Nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością, jeże są zwierzętami owadożernymi lubią także pokarm roślinny - jagody, orzeszki buka, czy grzyby, nie jedzą jednak jabłek.

Jeże dziennie pokonują nawet trzy kilometry, aby zdobyć pokarm. Przemieszczają się z prędkością nawet 9 km/h. Jedzą głównie ślimaki, dżdżownice, szarańcze, węże, czy jaszczurki. Rzadziej do ich żołądka trafiają mniejsze gryzonie i jajka ptaków (jedynie jeśli jest już pęknięte, same nie są w stanie przegryźć się przez skorupkę).

Oprócz wyśmienitego słuchu i węchu ma również łatwość uczenia się nowych zachowań i nawyków. Nie lubi wody, ale w potrzebie bardzo dobrze pływa i śmiało pokonuje różnego rodzaju przeszkody terenowe, wspinając się na nie. Ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł smaku, jest wybredny, ponieważ jeżeli zje lub powącha coś niedobrego, natychmiast opluwa swoje kolce białą pianą ze śliny. Zdenerwowany fuka i prycha, rozwścieczony lub przestraszony potrafi wydawać nawet głośne warczenie.

Pierwsi przedstawiciele tych zwierząt pojawili się na naszej planecie około 30 milionów lat temu.

Jeże zapadają w sen zimowy trwający około pięciu miesięcy. Gdy temperatura za oknem spada poniżej 10 °C ssaki te stają się otępiałe. Temperatura ciała spada z 36 °C, do około 5-6 °C. Przed zapadnięciem w sen zimowy podwajają wagę swojego ciała. Ich domem są małe norki, w których panuje stała temperatura w okolicach 0 °C. Gdy hibernują, ich serce bije 20 razy na minutę.

Jeże każdego dnia na sen poświęcają do 18 godzin. Jeż uaktywnia się nocą. Zaczynają żerowanie gdy zapada zmierzch. Podczas jednej nocy jeże są w stanie zjeść ponad 100 gąsienic.

Każdy jeż ma około 5 tysięcy kolców. Osiągają one długość trzech centymetrów. Pełnią one funkcję obronną przed drapieżnikami. Jeże najczęściej padają ofiarą lisów, borsuków, psów i kół samochodowych. W wyniku rozjechania każdego roku w Polsce śmierć ponosi 9 tysięcy osobników. Na terenie Wielkiej Brytanii ginie ich nawet 100 tysięcy.

Jeże są samotnikami. Spotykają się z innymi osobnikami jedynie w okresie rozrodu. Na wolności jeże żyją od 4 do 7 lat. Rekordzista przeżył 16 lat.

Na ciele dorosłego jeża może znajdować się nawet 500 pcheł. Jeże nie tolerują laktozy. Nigdy nie powinny otrzymać mleka do picia. Zwierzęta te są w miarę odporne na jad węży.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Stanowiska w KRS obsadzone. Posłowie zdecydowali bezwzględną większością głosów

  

Większość uzyskali czterej kandydaci zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość – Marek Ast otrzymał 234 głosy, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński po 233.

Krajowa Rada Sądownictwa składa się z 25 osób: I prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawiciela prezydenta, 15 członków wybranych spośród sędziów SN, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech posłów oraz dwóch senatorów.

Zgodnie z ustawą, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnią kadencję.

Parlamentarzyści zgłosili łącznie sześciu kandydatów:

  • z Prawa i Sprawiedliwości: Marka Asta, Bartosza Kownackiego, Arkadiusza Mularczyka i Kazimierza Smolińskiego
  • z Koalicji Obywatelskiej: Kamilę Gasiuk-Pihowicz
  • z Lewicy: Joannę Senyszyn

Większość uzyskali czterej kandydaci zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość – Marek Ast otrzymał 234 głosy, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński po 233.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl