Ruszy infolinia ws. dostępności leków

Od przyszłego tygodnia ruszy specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, za pomocą której będzie można uzyskać informacje dotyczące dostępności poszczególnych leków w aptekach - poinformował dziś w programie „Wydarzenia i opinie” w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

zdjęcie ilustracyjne
jarmoluk CC0

Rzecznik rządu pytany o braki leków w aptekach odpowiedział, że rząd podejmuje działania w tej kwestii. Müller poinformował, że braki w dostawie leków na tarczycę były spowodowane problemami z ich produkcją, jednak - jak zapewniał - została ona wznowiona.

- Problemem jest również koordynacja wiedzy na temat tego, co się znajduje w której aptece, dlatego też od przyszłego tygodnia Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi specjalną infolinię, na której będzie można się dowiedzieć, gdzie dany lek się znajduje

- powiedział rzecznik rządu.

- Do tej pory faktycznie jest możliwość obdzwonienia aptek, niestety tak wygląda sytuacja - dodał.

Müller stwierdził, że jedną z przyczyn braków w aptekach jest też działalność mafii lekowych. - Część z tych działań miała charakter zorganizowany i tutaj odpowiednie organy ścigania już podejmują działania, aby takie elementy wyeliminować - przekonywał.

W kwietniu Sejm znowelizował Prawo farmaceutyczne. Regulacja dotyczyła penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Nowe przepisy mają przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Chodzi o mechanizm tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych. Polega on na pozyskiwaniu leków z rynku detalicznego (np. z aptek) przez hurtownie farmaceutyczne, które odsprzedają je za granicę za cenę wielokrotnie wyższą od dopuszczalnej ceny krajowej (dotyczy to leków refundowanych).

Ustawa zakłada sprawniejsze przeprowadzenie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej dotyczącej dystrybucji produktów leczniczych. Regulacja zakłada też rozszerzenie zakresu współpracy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej (PIF) z policją i strażą graniczną.

Nowela wprowadza zakaz zaopatrywania się przez hurtownie farmaceutyczne w produkty lecznicze od podmiotów prowadzących obrót detaliczny. W noweli jednoznaczne wskazano, że celem funkcjonowania aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych jest bezpośrednie zaopatrywanie obywateli w produkty lecznicze.

Karę pieniężną będzie można nałożyć za nabycie produktów leczniczych niezgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem, co w konsekwencji oznacza, że karany będzie podmiot, który nabędzie produkty lecznicze w innym celu niż przeprowadzenie zabiegu leczniczego.

Ustawa zakłada też zmianę przepisów karnych. Karane będzie np. wykonywanie działalności gospodarczej dotyczącej wytwarzania lub importu produktu leczniczego bez wymaganego zezwolenia, zaostrzona zostanie sankcja karna za takie zachowania.

Nowela doprecyzowuje odpowiedzialność karną za naruszenie zakazu zbycia produktów leczniczych przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne. Wprowadzono odpowiedzialność karną za nabycie produktów leczniczych – z naruszeniem zakazu nabycia z aptek i punktów aptecznych produktów leczniczych – przez hurtownie farmaceutyczne, a także za obrót produktami leczniczymi, które uzyskano z naruszeniem zakazów lub nakazów administracyjnych.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#leki #NFZ #infolinia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo