Polska gospodarka ma się dobrze. NBP zakłada w tym roku wzrost PKB do poziomu 4,5 proc.

Marian Szołucha (pierwszy od lewej) / KNSGH [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Narodowy Bank Polski skorygował w górę prognozę dotyczącą tempa wzrostu gospodarczego Polski w tym roku do poziomu 4,5 proc., w 2020 r. – do 4 proc., a w 2021 r. – do 3,5 proc. – To kolejna instytucja, która koryguje prognozy w górę. Mimo pewnych problemów polska gospodarka ma się dobrze – uważa ekonomista Marian Szołucha.

„Na korektę w górę w 2019 r. krajowego tempa wzrostu gospodarczego wpłynął wyższy od oczekiwań odczyt tej kategorii za I kw. br. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS dynamika nakładów brutto na środki trwałe przyśpieszyła w I kwartale br. do 12,6 proc. r/r wobec założonego w projekcji marcowej wzrostu o 5,9 proc. Wyraźne ożywienie inwestycji nastąpiło zwłaszcza w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw niefinansowych”

– napisali eksperci NBP w opublikowanym w poniedziałek „Raporcie o inflacji”.

„Wyższa niż w poprzedniej projekcji jest również dynamika spożycia publicznego, co wiąże się w największym stopniu z założonym obecnie wzrostem wydatków na wynagrodzenia w sferze budżetowej o 6 proc. w 2020 r.”

– wyjaśniono. W raporcie napisano też, że centralna ścieżka projekcji NBP zakłada w tym roku inflację na poziomie 2,0 proc., w 2020 r. – na poziomie 2,9 proc., a w 2021 r. – na poziomie 2,6 proc.

– Narodowy Bank Polski to kolejna instytucja, która większość prognoz dotyczących polskiej gospodarki koryguje w górę. To zaskakujące nawet dla największych optymistów

– skomentował dla „Gazety Polskiej Codziennie" ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jego zdaniem poprawa wielu wskaźników jest widoczna, ale to nie znaczy, że nie mamy problemów.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Zmarł poeta Leszek Elektorowicz

  

Leszek Elektorowicz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz zmarł w środę w Krakowie w wieku 95 lat – poinformowało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków.

Pogrzeb poety odbędzie się we wtorek 24 września na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Leszek Elektorowicz (właśc. Lesław Witeszczak) urodził się 29 maja l924 roku we Lwowie. Jak podaje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich na swojej stronie internetowej, w czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej.

Maturę zdał na tajnych kompletach we Lwowie. Po wojnie ukończył Wydział Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim z dyplomem magistra filozofii. Ponadto studiował prawo, ekonomię, socjologię, psychologię.

Zadebiutował jako poeta w 1947 r. w „Dzienniku Literackim”, gdzie również drukował recenzje poetyckie. W latach socrealizmu zaprzestał, z własnego wyboru, wszelkich publikacji. W tym czasie pracował jako praktykant w Bibliotece Jagiellońskiej, następnie jako korektor w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, a gdy władze komunistyczne reaktywowały filologie zachodnie (zlikwidowane w l952 r.) – jako nauczyciel języka angielskiego, wpierw na kursach spółdzielczych, później jako nauczyciel w I. Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie.

W latach 1957-1972 pracował jako publicysta, w dziale zagranicznym tygodnika „Życie Literackie”, skąd został usunięty za poddanie krytyce polityki redakcyjnej redaktora naczelnego Władysława Machejka. Uzyskał pracę kierownika literackiego w teatrze „Bagatela” (l972-1977), którą również musiał opuścić za list protestujący przeciw represjom wobec strajkujących robotników w 1976 r. w Radomiu, skierowany do posła PZPR Tadeusza Hołuja.

Przez następne cztery lata był pozbawiony pracy zarobkowej. Dopiero na fali ruchu NSZZ „Solidarność”, gdy po wieloletnich staraniach powstał miesięcznik „Pismo”, mógł podjąć pracę redakcyjną jako kierownik działu zagranicznego w tym czasopiśmie (1980-83).

W okresie stanu wojennego, jako członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej, organizował półoficjalne spotkania literackie i był współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, brał udział w konspiracyjnej działalności związku pisarzy, przekształconego w 1989 r. w oficjalne już Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, którego był współzałożycielem.

Współpracował z czasopismami m.in.: „Życiem Literackim”, „Twórczością”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Odrą”, „Pismem”, „Dekadą Literacką”, „Arką” oraz „Arcanami”, jako stały współpracownik. W okresie stanu wojennego drukował w kilku pismach drugiego obiegu („Zapis”, „Miesięcznik Małopolski”, „Czas Kultury).

W 2016 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla literatury polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju poezji współczesnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl