Polska gospodarka ma się dobrze. NBP zakłada w tym roku wzrost PKB do poziomu 4,5 proc.

Marian Szołucha (pierwszy od lewej) / KNSGH [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

Narodowy Bank Polski skorygował w górę prognozę dotyczącą tempa wzrostu gospodarczego Polski w tym roku do poziomu 4,5 proc., w 2020 r. – do 4 proc., a w 2021 r. – do 3,5 proc. – To kolejna instytucja, która koryguje prognozy w górę. Mimo pewnych problemów polska gospodarka ma się dobrze – uważa ekonomista Marian Szołucha.

„Na korektę w górę w 2019 r. krajowego tempa wzrostu gospodarczego wpłynął wyższy od oczekiwań odczyt tej kategorii za I kw. br. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS dynamika nakładów brutto na środki trwałe przyśpieszyła w I kwartale br. do 12,6 proc. r/r wobec założonego w projekcji marcowej wzrostu o 5,9 proc. Wyraźne ożywienie inwestycji nastąpiło zwłaszcza w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw niefinansowych”

– napisali eksperci NBP w opublikowanym w poniedziałek „Raporcie o inflacji”.

„Wyższa niż w poprzedniej projekcji jest również dynamika spożycia publicznego, co wiąże się w największym stopniu z założonym obecnie wzrostem wydatków na wynagrodzenia w sferze budżetowej o 6 proc. w 2020 r.”

– wyjaśniono. W raporcie napisano też, że centralna ścieżka projekcji NBP zakłada w tym roku inflację na poziomie 2,0 proc., w 2020 r. – na poziomie 2,9 proc., a w 2021 r. – na poziomie 2,6 proc.

– Narodowy Bank Polski to kolejna instytucja, która większość prognoz dotyczących polskiej gospodarki koryguje w górę. To zaskakujące nawet dla największych optymistów

– skomentował dla „Gazety Polskiej Codziennie" ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jego zdaniem poprawa wielu wskaźników jest widoczna, ale to nie znaczy, że nie mamy problemów.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Wkrótce umowa na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie

/ By Tadam - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6594937

  

Jeszcze w tym miesiącu, prawdopodobnie 23 lipca, Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie w Krakowie. Wykonawca budowy został wyłoniony w drodze przetargu. Budowa obiektu ma ruszyć także w lipcu, i zakończy się w tym roku.

Koszt prac - prawie 1,5 mln zł – sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

„Czekamy jeszcze na przedłożenie nam przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót”

– powiedział z-ca dyrektora ZZM Jarosław Tabor. Zaznaczył, że jeszcze w lipcu, prawdopodobnie 23 – we wtorek, ZZM podpisze z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą (konsorcjum Kronopol sp. z o.o.) umowę na budowę. Według z-cy dyrektora prace budowlane ruszą jeszcze w lipcu i potrwają do końca tego roku. „Tężnia będzie wyglądać identycznie jak ta, która spłonęła” – zapowiedział Tabor.

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spłonęła w kwietniu 2018 r. W kwietniu ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy. „Czynności operacyjne policji, jak zawsze w sytuacji, gdy sprawca jest niewykryty, będą kontynuowane. Jeżeli uda się sprawcę namierzyć lub ujawnić nowe okoliczności, śledztwo zostanie podjęte” – wyjaśniła Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl