Serena płaci grzywnę i melduje się w półfinale Wimbledonu

/ facebook.com/SerenaWilliams

  

Rozstawiona z numerem 11. amerykańska tenisistka Serena Williams po raz 12. w karierze awansowała do półfinału Wimbledonu. Zdobywczyni 23 tytułów wielkoszlemowych w singlu pokonała we wtorek w Londynie rodaczkę Alison Riske 6:4, 4:6, 6:3. Tenisistka zapłaci także grzywnę za... uszkodzenie kortu.

Dziesięć tysięcy dolarów to kara dla Sereny za uszkodzenie trawy na jednym z londyńskich kortów na treningu przed rozpoczęciem turnieju - poinformowali organizatorzy. Utytułowanej zawodniczce nie przeszkodziło to jednak w odniesieniu zwycięstwa nad Alison Riske.

Grzywna za uszkodzenie kortu nie wpłynęła na dyspozycję Sereny

W dwugodzinnym spotkaniu faworytka posłała aż 19 asów, przy jednym po stronie jej przeciwniczki. Williams miała także znaczącą przewagę uderzeń wygrywających (49 do 25), ale i niewymuszonych błędów (27 do 18).

Lata mijają, a Serena wciąż wygrywa

Jestem naprawdę zadowolona. Kilka tygodni temu nie wygrałabym tego meczu. To była żmudna droga. Alison grała świetnie i pokonała wiele znakomitych rywalek tutaj

- zwróciła uwagę była liderka światowego rankingu, która w tym sezonie przez dłuższy czas zmagała się z kontuzją kolana.

W ćwierćfinale Wimbledonu wystąpiła po raz 14., a do kolejnego etapu rywalizacji przeszła po raz 12. Prawie 38-letnia zawodniczka w dorobku ma 23 triumfy w zawodach tej rangi i mierzy w wyrównanie osiągnięcia rekordzistki wszech czasów Australijki Margaret Court. W Wimbledonie zwyciężyła jak na razie siedmiokrotnie, a w minionym sezonie przegrała w finale.

Jej kolejną rywalką będzie rozstawiona z "19" Brytyjka Johanna Konta lub Czeszka Barbora Strycova. Williams we wtorek pojawi się na korcie jeszcze raz. Po odpoczynku zagra w parze z Brytyjczykiem Andym Murray'em w drugiej rundzie miksta.

Chwalona za dzielne stawianie oporu faworytce Riske zadebiutowała tym meczem w ćwierćfinale Wielkiego Szlema. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w zawodach tej rangi była 1/8 finału US Open z 2013 roku. W Londynie nigdy wcześniej nie przeszła trzeciej rundy. W tej edycji pokonała trzy rozstawione zawodniczki, w tym w 1/8 finału liderkę listy WTA Australijkę Ashleigh Barty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uczelnia nie wstawi się za prof. Budzyńską. Powołuje się na „wywarcie nieuprawnionego wpływu”

/ Michał Bulsa [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

"Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego" - napisał w oświadczeniu rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk, odnosząc się do postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego zapowiedziała już złożenie wypowiedzenia po zakończeniu pierwszego semestru akademickiego.

Chodzi o sprawę prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego, wobec której postępowanie dyscyplinarne, w związku z reakcją części studentów wobec jej wypowiedzi na wykładach, wszczął rzecznik dyscyplinarny uczelni prof. Wojciech Popiołek. W reakcji na to postępowanie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że przedstawi projekt zmian prawnych chroniących wolność słowa i badań na polskich uczelniach.

[polecam:http://niezalezna.pl/306666-lewaccy-studenci-doniesli-na-swoja-profesor-za-homofobie-minister-gowin-reaguje]

Do dziś władze Uniwersytetu Śląskiego nie komentowały postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej, w przebieg którego – zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce – nie mogą ingerować. Rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że "wolność słowa należy do najważniejszych wartości na jakich opiera się wspólnota akademicka Uniwersytetu Śląskiego".

Władze uczelni z całą stanowczością opowiadają się za swobodą debaty akademickiej prowadzonej w atmosferze szacunku dla odmiennych racji oraz nieskrępowanego wyrażania poglądów opartych na faktach i metodach naukowych. Integralną częścią tej swobody jest prawo do głoszenia poglądów kontrowersyjnych, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają godności osoby ludzkiej

- napisał rektor.

[polecam:http://niezalezna.pl/306402-prof-budzynska-oskarzono-o-promowanie-homofobii-po-29-latach-pracy-sklada-wypowiedzenie]

"Jednocześnie niełatwa ocena, czy w indywidualnym przypadku granice takiej wolności zostały przekroczone, należy do niezależnych rzeczników dyscyplinarnych oraz dwóch instancji niezawisłych sądów dyscyplinarnych"

- przypomniał prof. Kowalczyk.

Szanując ich ustawowo zagwarantowaną niezależność, władze rektorskie nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na ich działalność. Jesteśmy także przekonani, że do rzetelności ich rozstrzygnięć nie przyczyniają się komentarze i oceny formułowane przez osoby niezaznajomione z całością dokumentacji i szczegółowymi aspektami konkretnych postępowań

- zaznaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Minister Michał Woś poinformował dziś, że jedna z działaczek Solidarnej Polski złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa w ramach postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej.

[polecam:http://niezalezna.pl/306880-jest-reakcja-ws-prof-ewy-budzynskiej-wplynelo-zawiadomienie-do-prokuratury]

Podał ponadto, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) przekazał mu informację, że jako Prokurator Generalny podjął czynności z urzędu polecając prokuraturze zbadać tę sprawę. Minister Woś zapowiedział też utworzenie zespołu parlamentarnego ds. walki z cenzurą na uczelniach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts