Miliony zł na specjalistyczne doradztwo dla przedsiębiorców

Zdjęcie ilustracyjne / marr.pl/bonysukcesu/

  

Promesę na prawie 37 mln zł na realizację projektu Bony sukcesu, w ramach którego małopolscy przedsiębiorcy będą mogli otrzymać środki na specjalistyczne usługi doradcze, otrzymała dziś w Krakowie Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Małgorzata Popławska podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówiła dziennikarzom, że środki, które Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR) uzyska w ramach projektu, przekazane zostaną na doradztwo i wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. Promesę na jego realizację odebrała z rąk marszałka woj. małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

"Jak wiadomo, dzisiejsze prowadzenie biznesu stawia przed przedsiębiorcami często bardzo duże problemy, wyzwania, i chcemy im w tym pomóc. Każdy przedsiębiorca z Małopolski, który kwalifikuje się do tej grupy, może do nas wystąpić i uzyskać wsparcie na specjalistyczne doradztwo, obejmujące między innymi doradztwo w zakresie nowych technologii, sukcesji, czyli przekazywania przedsiębiorstwa, ochrony własności intelektualnej, zdobywania i pozyskiwania środków z programów ramowych, czyli tych trudniejszych, programów Komisji Europejskiej"

- wyjaśniła.

"Bardzo wielu małopolskich przedsiębiorców mówi nam, że ma firmę, prowadzi ją całe lata, nie ma komu jej przekazać, nie wie, jak to zrobić. Przychodzi do nas, może uzyskać specjalistyczne doradztwo specjalistyczne, doradztwo prawne, bądź innego typu doradztwo, które pozwoliłoby opracować ścieżkę przekazania firmy, czyli tak zwaną sukcesję" - wyjaśniła Popławska.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać granty w wysokości do 20 tys. zł. Jeśli ich działalność mieści się w tzw. inteligentnych specjalizacjach, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne, przemysły kreatywne, elektrotechnika i przemysł maszynowy, produkcja metali, chemia, prowadzący ją będzie mógł uzyskać nawet 95 proc. dofinansowania. Osobom spoza ram tych specjalizacji również przysługuje wsparcie, tylko nieco niższe.

Jak powiedziała Popławska, MARR ma już doświadczenie z projektami tego typu, bo obecnie realizuje jeden z nich, związany z bonami na doradztwo.

"Są to bony skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą wspierać rozwój swoich pracowników. Na początku programu widzieliśmy pewną rezerwę wśród przedsiębiorców, natomiast teraz zainteresowanie jest ogromne" - podkreśliła. Jak dodała, "przekrój przedsiębiorców, tych małych i średnich, również jest bardzo duży - od kancelarii prawnych, po firmy działające w zakresie handlu i turystyki". "W zasadzie każdy, kto ma taką potrzebę, może skorzystać - wystarczy, że się zainteresuje" - wskazała.

Aby uzyskać dofinansowanie, należy przede wszystkim zgłosić się do Agencji. "Nasz zespół ma już ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu programów. Przeprowadzimy przedsiębiorcę za rękę, pokażemy mu, z jakiej bazy usług może skorzystać. Będziemy towarzyszyć mu na każdym etapie - od momentu pozyskania bonu, aż do jego rozliczenia; ze szczegółami technicznymi na pewno go zapoznamy" - zapewniła Popławska.

O wsparcie ubiegać się mogą przedsiębiorcy posiadający siedzibę w Małopolsce oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa. Projekt realizowany będzie do końca grudnia 2022 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Uzasadnienie nakazu aresztowania S. Michnika liczy niemal 130 stron!

na zdjęciu Stefan Michnik / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Stefan Michnik obecnie mieszka w Szwecji, gdzie wyjechał w latach 60. ubiegłego stulecia. Obecny ENA jest kolejnym, który polskie władze skierowały do Szwecji – zawiera dokładny opis wszystkich czynów, których dopuścił się Stefan Michnik. Dlatego uzasadnienie ENA liczy blisko 130 stron. W programie „Koniec Systemu” Dorota Kania w rozmowie z historykiem prof. Tomaszem Panfilem szukała odpowiedzi na pytanie, czy ściganie Michnika po tylu latach ma jeszcze sens. „Ściganie Michnika ma głęboki sens! Przynajmniej symbolicznie pokażmy, że sprawiedliwość istnieje w stosunku do oprawców” - podkreśla prof. Panfil.

Ofiara sędziego Michnika

Andrzej Czaykowski, przedwojenny dowódca plutonu łączności w 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, kurier, po napaści sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku walczył przeciwko Armii Czerwonej pod Grodnem i przebił się na Litwę. Internowany w obozie w Rakiszkach, skąd 27.11.1939 roku udało mu się zbiec i przedostać do Wilna, gdzie nawiązał kontakty konspiracyjne z ZWZ. W lutym 1940 roku wysłany jako łącznik do Warszawy. Został pochwycony przez Sowietów i wywieziony do gułagu. Po ataku Niemiec na ZSRR i amnestii dla więźniów polskich, od listopada 1941 roku był oficerem w szwadronie przybocznym gen. Władysława Andersa. Po dotarciu z gen. Andersem przez Bagdad, Suez, Durban, Rio de Janeiro i Nowy Jork do Wielkiej Brytanii został przeszkolony w zakresie dywersji i odbioru zrzutów. W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku przerzucony na spadochronie do kraju. Brał udział w Powstaniu Warszawskim – po jego upadku opuścił Warszawę. Aresztowany przez Niemców w Częstochowie w grudniu 1944 roku, został wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, a następnie do Dory. Od wiosny 1945 roku oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Za namową ministra spraw wewnętrznych Rządu RP na Uchodźstwie gen. Romana Odzieżyńskiego powrócił z jego rozkazami w dniu 29.07.1949 roku do kraju. Używał wówczas nazwiska Tomasz Sulikowski. 13.08.1951 roku w Krakowie został aresztowany przez UB i przewieziony do Warszawy. Skazany 30.04.1953 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem ppłk. Mieczysława Widaja pod zarzutem szpiegostwa na karę śmierci, utratę praw publicznych i utratę mienia. Przy jego egzekucji był obecny Stefan Michnik – członek składu sędziowskiego, który wydał wyrok śmierci.

Pytany wprost, czy nakaz aresztowania Stefana Michnika ma sens, historyk nie ma najmniejszych wątpliwości.
 
Oczywiście, że ma sens! Ma sens i to głęboki. Andrzeja Czajkowskiego nie odnaleźliśmy do dzisiaj. Nadal nie wiemy, gdzie on jest, a wie to Stefan Michnik. To ma sens chociażby po to, aby powiedział nam, abyśmy mogli pochować naszego bohatera. Zajmujemy się oprawcą, a nasz szacunek i uwaga należy się bohaterom, których wciąż nie możemy odnaleźć. Jeżeli nie jest nam dane uczczenie bohaterów, to przynajmniej symbolicznie pokażmy, że sprawiedliwość istnieje w stosunku do oprawców. Andrzej Czajkowski to człowiek, który całe swoje dorosłe życie spędził służąc Polsce i tak stracił życie. Stefan Michnik przy tym był. On patrzy na scenę, kiedy kat moktowski Dreja strzelał w tył głowy rotmistrza – kawalera Virtuti Militari – skazanego na śmierć tylko za to, że przyjechał do kraju, jako emisariusz. Jego misją było nawiązanie kontaktu między komunistami w kraju, a rządem najjaśniejszej RP na emigracji. Czajkowski był człowiekiem, który miał się porozumiewać. On nie miał zwalczać, on miał szukać ludzi, z którymi da się rozmawiać o Polsce i za to go zamordowano.
- kwituje prof. Panfil.

W 2018 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika, który jako sędzia wojskowego sądu w okresie 1952–1953 dopuścił się 30 czynów polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności oraz zastosowaniu kary śmierci, popełniając zbrodnię komunistyczną, która stanowi jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości. Wyrok w tej sprawie został wydany 4 lutego 2019 roku przez prezesa Sądu Rejonowego w Göteborgu – na mocy jego decyzji Stefan Michnik nie został wydany Polsce. Szwedzka prokuratura nie przeprowadziła w tej sprawie żadnych czynności, m.in. dlatego, że jej zdaniem czyny uległy przedawnieniu. Z tego też powodu nie złożyła odwołania od wyroku sądu w Göteborgu.

Zbrodniarze w togach

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi ponad sto śledztw dotyczących zbrodni sądowych. Najwięcej popełniono ich w latach 1945–1956 oraz w okresie stanu wojennego. Jedno z najbardziej obszernych postępowań w sprawie zbrodni sądowych jest prowadzone w Warszawie i dotyczy okresu 1945–1956. Śledczy zgromadzili w nim materiał dowodowy (zeznania ofiar, akta sądowe) świadczący o czynnym udziale sędziów w aparacie represji. Zgromadzony w IPN materiał dowody potwierdza ponurą prawdę o „demokratycznej” Polsce Ludowej: podporządkowane aparatowi bezpieczeństwa sądy były narzędziem wprowadzającym w Polsce sowiecką dominację.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska":

[polecam:https://niezalezna.pl/294032-w-najnowszym-numerze-gp-wszyscy-chca-glowy-schetyny-powyborcze-rozrachunki-po]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl