Miliony zł na specjalistyczne doradztwo dla przedsiębiorców

Zdjęcie ilustracyjne / marr.pl/bonysukcesu/

  

Promesę na prawie 37 mln zł na realizację projektu Bony sukcesu, w ramach którego małopolscy przedsiębiorcy będą mogli otrzymać środki na specjalistyczne usługi doradcze, otrzymała dziś w Krakowie Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Małgorzata Popławska podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówiła dziennikarzom, że środki, które Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR) uzyska w ramach projektu, przekazane zostaną na doradztwo i wsparcie małych i średnich przedsiębiorców. Promesę na jego realizację odebrała z rąk marszałka woj. małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

"Jak wiadomo, dzisiejsze prowadzenie biznesu stawia przed przedsiębiorcami często bardzo duże problemy, wyzwania, i chcemy im w tym pomóc. Każdy przedsiębiorca z Małopolski, który kwalifikuje się do tej grupy, może do nas wystąpić i uzyskać wsparcie na specjalistyczne doradztwo, obejmujące między innymi doradztwo w zakresie nowych technologii, sukcesji, czyli przekazywania przedsiębiorstwa, ochrony własności intelektualnej, zdobywania i pozyskiwania środków z programów ramowych, czyli tych trudniejszych, programów Komisji Europejskiej"

- wyjaśniła.

"Bardzo wielu małopolskich przedsiębiorców mówi nam, że ma firmę, prowadzi ją całe lata, nie ma komu jej przekazać, nie wie, jak to zrobić. Przychodzi do nas, może uzyskać specjalistyczne doradztwo specjalistyczne, doradztwo prawne, bądź innego typu doradztwo, które pozwoliłoby opracować ścieżkę przekazania firmy, czyli tak zwaną sukcesję" - wyjaśniła Popławska.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać granty w wysokości do 20 tys. zł. Jeśli ich działalność mieści się w tzw. inteligentnych specjalizacjach, takich jak technologie informacyjne i komunikacyjne, przemysły kreatywne, elektrotechnika i przemysł maszynowy, produkcja metali, chemia, prowadzący ją będzie mógł uzyskać nawet 95 proc. dofinansowania. Osobom spoza ram tych specjalizacji również przysługuje wsparcie, tylko nieco niższe.

Jak powiedziała Popławska, MARR ma już doświadczenie z projektami tego typu, bo obecnie realizuje jeden z nich, związany z bonami na doradztwo.

"Są to bony skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy chcą wspierać rozwój swoich pracowników. Na początku programu widzieliśmy pewną rezerwę wśród przedsiębiorców, natomiast teraz zainteresowanie jest ogromne" - podkreśliła. Jak dodała, "przekrój przedsiębiorców, tych małych i średnich, również jest bardzo duży - od kancelarii prawnych, po firmy działające w zakresie handlu i turystyki". "W zasadzie każdy, kto ma taką potrzebę, może skorzystać - wystarczy, że się zainteresuje" - wskazała.

Aby uzyskać dofinansowanie, należy przede wszystkim zgłosić się do Agencji. "Nasz zespół ma już ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu programów. Przeprowadzimy przedsiębiorcę za rękę, pokażemy mu, z jakiej bazy usług może skorzystać. Będziemy towarzyszyć mu na każdym etapie - od momentu pozyskania bonu, aż do jego rozliczenia; ze szczegółami technicznymi na pewno go zapoznamy" - zapewniła Popławska.

O wsparcie ubiegać się mogą przedsiębiorcy posiadający siedzibę w Małopolsce oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa. Projekt realizowany będzie do końca grudnia 2022 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wkrótce umowa na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie

/ By Tadam - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6594937

  

Jeszcze w tym miesiącu, prawdopodobnie 23 lipca, Zarząd Zieleni Miejskiej podpisze umowę na budowę tężni solankowej w Nowej Hucie w Krakowie. Wykonawca budowy został wyłoniony w drodze przetargu. Budowa obiektu ma ruszyć także w lipcu, i zakończy się w tym roku.

Koszt prac - prawie 1,5 mln zł – sfinansuje Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie.

„Czekamy jeszcze na przedłożenie nam przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót”

– powiedział z-ca dyrektora ZZM Jarosław Tabor. Zaznaczył, że jeszcze w lipcu, prawdopodobnie 23 – we wtorek, ZZM podpisze z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą (konsorcjum Kronopol sp. z o.o.) umowę na budowę. Według z-cy dyrektora prace budowlane ruszą jeszcze w lipcu i potrwają do końca tego roku. „Tężnia będzie wyglądać identycznie jak ta, która spłonęła” – zapowiedział Tabor.

Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim spłonęła w kwietniu 2018 r. W kwietniu ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy. „Czynności operacyjne policji, jak zawsze w sytuacji, gdy sprawca jest niewykryty, będą kontynuowane. Jeżeli uda się sprawcę namierzyć lub ujawnić nowe okoliczności, śledztwo zostanie podjęte” – wyjaśniła Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl