Rosyjskie media wściekłe na dziennikarza z Gruzji

Władimir Putin / fot Witwicki A/Gazeta Polska

  

Rosyjskie media w tonie pełnym oburzenia komentują program w gruzińskiej stacji telewizyjnej Rustawi-2, w której dziennikarz Giorgi Gabunia zwrócił się do Władimira Putina, w niecenzuralnych słowach. Rosyjski parlament rozpatruje nałożenie na Gruzję sankcji gospodarczych.

Popularny w Gruzji dziennikarz Giorgi Gabunia "obrzucił przekleństwami rosyjskiego prezydenta i jego nieżyjących rodziców" i czyn ten jest "absolutnie niedopuszczalny z punktu widzenia zawodowego, jak i czysto ludzkiego", niemniej "w sposób paradoksalny okazał się dla Moskwy użyteczny" - pisze rosyjski dziennik.

Podkreśla, że najważniejsi politycy w Gruzji potępili incydent jeszcze przed wystąpieniami rosyjskich komentatorów. Zaznacza, że zareagowali nie tylko politycy: w geście protestu z Rustawi-2 odeszło dwóch pracowników, przeciwko zachowaniu dziennikarza protestowano na spontanicznej demonstracji pod budynkiem stacji, a gruzińskie portale społecznościowe są pełne wyrażających oburzenie komentarzy.

"Gruzini wyrazili oburzenie incydentem nie po to, by wziąć Putina w obronę. Przekleństwa w audycji na żywo, do tego pod adresem osób nieżyjących, bez względu na to, czyimi byli rodzicami, ludzie ocenili jako osobistą zniewagę. Wielu uznało postępowanie dziennikarza telewizji za hańbę dla wszystkich Gruzinów"

- relacjonują "Wiedomosti".

Zdaniem gazety "w Moskwie na tę zdrową reakcję społeczeństwa zwrócono mniejszą uwagę niż na nienormalne zachowanie prezentera". Dziennik dodaje, że takie zachowanie wynika z faktu, że "Moskwa przyzwyczaiła się do oceniania działań zagranicznych polityków i obywateli nie jako samodzielnych, a zgodnych ze wskazówkami, i odmawia im prawa do posiadania własnego zdania".

"Społeczeństwo, sprowadzone do narzędzia politycznego i gospodarczego, nie może mieć własnych interesów, dlatego tak łatwo jest zrzucić na nie ciężar działań odwetowych"

- dodają "Wiedomosti".

Dziennik wskazuje na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Rosją i Gruzją, które weszło w życie 8 lipca, oraz na omawiany w Rosji zakaz importu gruzińskich win i wody mineralnej.

Po incydencie w Rustawi-2 w Rosji parlamentarzyści wezwali do wprowadzenia tego embarga. Niższa izba parlamentu, Duma Państwowa, ma przyjąć we wtorek apel do rządu o zakazanie importu z Gruzji wina i wody mineralnej, a także zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Pomysł poparły główne frakcje, w tym kontrolująca Dumę rządząca partia Jedna Rosja.

Do zaostrzenia stosunków pomiędzy Gruzją i Rosją doszło po wystąpieniu deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał z miejsca przewodniczącego. Rosjanin przebywał w Gruzji przy okazji międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych.

Gawriłow w przeszłości wyrażał poparcie dla niepodległości separatystycznego gruzińskiego regionu Abchazji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po tragedii otwarto szlak na Giewont

/ / pxhere.com/teknikel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Popularny szlak turystyczny na Giewont został we wtorek otwarty po remoncie. Na końcowym odcinku szlak został zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia i od tego dnia był zamknięty.

Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej burzy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Przez pioruny zostały też skruszone skały, po których wiedzie szlak.

"Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów"

– poinformował leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.

22 sierpnia od uderzeń piorunów zginęły na Giewoncie 4 osoby w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl