Rosyjskie media wściekłe na dziennikarza z Gruzji

Władimir Putin / fot Witwicki A/Gazeta Polska

  

Rosyjskie media w tonie pełnym oburzenia komentują program w gruzińskiej stacji telewizyjnej Rustawi-2, w której dziennikarz Giorgi Gabunia zwrócił się do Władimira Putina, w niecenzuralnych słowach. Rosyjski parlament rozpatruje nałożenie na Gruzję sankcji gospodarczych.

Popularny w Gruzji dziennikarz Giorgi Gabunia "obrzucił przekleństwami rosyjskiego prezydenta i jego nieżyjących rodziców" i czyn ten jest "absolutnie niedopuszczalny z punktu widzenia zawodowego, jak i czysto ludzkiego", niemniej "w sposób paradoksalny okazał się dla Moskwy użyteczny" - pisze rosyjski dziennik.

Podkreśla, że najważniejsi politycy w Gruzji potępili incydent jeszcze przed wystąpieniami rosyjskich komentatorów. Zaznacza, że zareagowali nie tylko politycy: w geście protestu z Rustawi-2 odeszło dwóch pracowników, przeciwko zachowaniu dziennikarza protestowano na spontanicznej demonstracji pod budynkiem stacji, a gruzińskie portale społecznościowe są pełne wyrażających oburzenie komentarzy.

"Gruzini wyrazili oburzenie incydentem nie po to, by wziąć Putina w obronę. Przekleństwa w audycji na żywo, do tego pod adresem osób nieżyjących, bez względu na to, czyimi byli rodzicami, ludzie ocenili jako osobistą zniewagę. Wielu uznało postępowanie dziennikarza telewizji za hańbę dla wszystkich Gruzinów"

- relacjonują "Wiedomosti".

Zdaniem gazety "w Moskwie na tę zdrową reakcję społeczeństwa zwrócono mniejszą uwagę niż na nienormalne zachowanie prezentera". Dziennik dodaje, że takie zachowanie wynika z faktu, że "Moskwa przyzwyczaiła się do oceniania działań zagranicznych polityków i obywateli nie jako samodzielnych, a zgodnych ze wskazówkami, i odmawia im prawa do posiadania własnego zdania".

"Społeczeństwo, sprowadzone do narzędzia politycznego i gospodarczego, nie może mieć własnych interesów, dlatego tak łatwo jest zrzucić na nie ciężar działań odwetowych"

- dodają "Wiedomosti".

Dziennik wskazuje na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Rosją i Gruzją, które weszło w życie 8 lipca, oraz na omawiany w Rosji zakaz importu gruzińskich win i wody mineralnej.

Po incydencie w Rustawi-2 w Rosji parlamentarzyści wezwali do wprowadzenia tego embarga. Niższa izba parlamentu, Duma Państwowa, ma przyjąć we wtorek apel do rządu o zakazanie importu z Gruzji wina i wody mineralnej, a także zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Pomysł poparły główne frakcje, w tym kontrolująca Dumę rządząca partia Jedna Rosja.

Do zaostrzenia stosunków pomiędzy Gruzją i Rosją doszło po wystąpieniu deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał z miejsca przewodniczącego. Rosjanin przebywał w Gruzji przy okazji międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych.

Gawriłow w przeszłości wyrażał poparcie dla niepodległości separatystycznego gruzińskiego regionu Abchazji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim są "manifestanci" z Łowicza? Wiceminister wskazuje na znane postacie. "Cel jest jeden"

Zdjęcie ilustracyjne / Lidia Lemaniak/Niezalezna.pl; twitter.com

  

Kim są ludzie, którzy kolejny raz próbowali zakłócić spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy? Dziś w Łowiczu doszło do kolejnej takiej sytuacji, a wiceminister Sebastian Kaleta wychwycił ciekawy szczegół. Według niego, niektórzy z "manifestantów", to po prostu... przywiezione do Łowicza znane postacie. Jego przypuszczenia potwierdzają dziennikarze.

Podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Łowiczu pojawiła się grupa manifestantów, która wznosiła okrzyki przeciwko prezydentowi. Mieli ze sobą transparenty, m.in. "Przestańcie kraść". Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wypatrzył wśród tłumu osoby, które doskonale zna z widzenia. Opisał to cytatem: "Kiedy pytają mnie, skąd jestem, odpowiadam: z Polski! A konkretnie z jakiej części Polski jestem? Odpowiadam - konkretnie z całej Polski".

- Czas zadać pytanie: kto za to płaci? Od Pucka, przez Warszawę, do Łowicza. Codziennie na szlaku. W objęciach i gratulacjach od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

- napisał Kaleta w kolejnym tweecie. 

- Grupka kilkunastu osób – część z nich znana doskonale z zakłócania spotkań i wieców w Warszawie, postanowiła uruchomić coś na kształt objazdowej trupy jeżdżącej za Andrzejem Dudą. Cel jest jeden, wykreowanie fałszywej projekcji, że spotkaniom prezydenta towarzyszą protestujący "mieszkańcy"

– ocenił wiceminister Sebastian Kaleta w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. 

- To test dla mediów, czy chcą relacjonować kampanię czy uczestniczyć w kampanii opozycji. Opozycji, ponieważ Małgorzata Kidawa-Błońska ostatnio radowała się zachowaniem tych ludzi. Zatem jej sztab powinien odpowiedzieć na pytanie czy ich aktywność jest ze sztabem uzgodniona

– dodał Kaleta.

Co ciekawe, przypuszczenia wiceministra Kalety potwierdzają dziennikarze. Daniel Liszkiewicz napisał, że jednego z manifestantów widywał codziennie przed siedzibą Telewizji Polskiej.

Samuel Pereira potwierdził, że najprawdopodobniej do Łowicza pojechała grupa, która "protestuje" przed siedzibą TVP.

A tymczasem internauci starają się identyfikować "mieszkańców Łowicza". Jak piszą, jednym z tych, którzy dziś protestowali w województwie łódzkim, może być Arkadiusz Szczurek - znany uczestnik antyrządowych demonstracji. Ten sam, który kiedyś wdrapał się w Warszawie na pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. 

[polecam:https://niezalezna.pl/270791-troglodycki-popis-znanego-kodziarza-nazistowskie-hasla-na-pomniku-smolenskim]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts