Erdogan kontynuuje czystki w armii. Aresztowano 176 wojskowych

Prokuratura generalna w Stambule poinformowała dzisiaj, że wydała nakazy aresztowania 176 wojskowych w służbie czynnej, podejrzanych o powiązania z organizacją islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, posądzaną przez Ankarę o nieudany zamach stanu z 2016 r.

Zdjęcie ilustracyjne
By Hilmi Hacaloğlu (VOA) - http://www.amerikaninsesi.com/content/erdogan-ve-davutoglundan-oryak-tepki/2580684.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37962708

Jak wynika z wydanego w tej sprawie komunikatu, wśród osób wskazanych do aresztowania są: pułkownik, dwaj podpułkownicy, pięciu majorów, siedmiu kapitanów i 100 poruczników z wojsk lądowych, lotnictwa i marynarki wojennej.

Władze Turcji oskarżają Gulena o przygotowanie udaremnionego puczu wojskowego z lipca 2016 roku. Przebywający na uchodźstwie w USA kaznodzieja odrzuca oskarżenia.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę czystek w aparacie państwowych, sektorze publicznym i armii ponad 77 tys. osób zostało aresztowanych i oczekuje na proces, a ok. 150 tys. pracowników służby cywilnej, wojskowych i innych straciło prace lub zostało zawieszonych w wykonywaniu obowiązkowych służbowych.

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępiają skalę represji w tym kraju, a krytycy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana twierdzą, że wykorzystuje on udaremniony zamach stanu jako pretekst do zdławienia oporu przeciwników politycznych. Prezydent i jego partia utrzymują, że pewne środki są niezbędne do zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Turcja #Recep Tayyip Erdogan #Fethullah Gulen

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo