Niezbędne dla zdrowia tłuszcze

/ Pexels

  

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety. Błędna jest opinia, która utarła się na przestrzeni dziesiątek lat, że tyjemy od tłuszczów. Tyjemy od nadmiaru energii lub braku równowagi organizmu. Brak równowagi (inaczej homeostazy) możemy spowodować nieodpowiednim spożyciem tłuszczów!

Do czego są nam potrzebne tłuszcze?
1. Jako źródło energii – są najbardziej energetyczną jednostką odżywczą. Z tego względu znakomicie sprawują się jako zapasowy rezerwuar energetyczny. Organizm ma świetnie wykształcone mechanizmy, aby magazynować tłuszcz, ale również, aby z niego korzystać w okresach mniejszej dostępności pożywienia.

2. Niezbędne do syntezy hormonów – cholesterol (jeden z podstawowych tłuszczów) potrafi zjeżyć włos na głowie niejednej osoby. Przypisuje mu się bardzo negatywne funkcje. Z cholesterolu powstają hormony płciowe, ponadto wielu innych hormonów o działaniu miejscowym biorących udział w reakcjach obronnych organizmu.

3. Jako źródło NNKT – czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które muszą być dostarczone wraz z codzienną dietą, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć ich sam. Niedobór tych tłuszczów jest niebezpieczny dla zdrowia, a szczególnie mózgu.

4. Jako transportery witamin – witaminy A, D, E i K mają możliwość wniknięcia do organizmu TYLKO przy użyciu tłuszczów. W przypadku ich braku witaminy te odbiją się od ścian żołądka, jelita i zostaną wydalone. A to dlatego, że nie rozpuszczają się w wodzie tylko w tłuszczach.

5. Umożliwiają prawidłową pracę komórek i tkanek – ponieważ to właśnie z tłuszczów i białek większość komórek jest zbudowana, w tym również komórki mózgowe.

6. Układ nerwowy i mózg – komórki nerwowe, aby sprawnie działać, zatopione są w otoczce mielinowej. Dzięki temu sprawnie przesyłane są impulsy elektryczne. Ta ważna część struktury mózgu zbudowana jest z między innymi z lipidów, a dokładnie z glikolipidów.

7. Odpowiednia termoregulacja za którą w organizmie również odpowiedzialne są tłuszcze.

8. Prawidłowa praca serca i układu krwionośnego.

9. Istotna rola immunologiczna – wchodzą w skład płynów ustrojowych. Decydują również o właściwościach błony komórkowej.

10. Poprawiają walory smakowe potraw – tłuszcz jest jedną z najlepszych przypraw! Najlepsi kucharze doskonale o tym wiedzą! Tłuszcze wpływają też na sytość potraw.

Ani za dużo, ani za mało
Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o znaczeniu pozytywnej roli tłuszczów w zdrowej diecie. Aktualne trendy promują często bardzo szczupłe sylwetki zawierające minimalne ilości tłuszczu. Niestety niewiele osób jest fizjologicznie w stanie utrzymać tak niski poziom tkanki tłuszczowej. Organizm ludzki jest stworzony do posiadania tkanki tłuszczowej. W normalnych warunkach tłuszcze stanowią 10–15% masy ciała mężczyzny oraz 15–25% masy ciała u kobiety. Redukcja tkanki tłuszczowej poniżej tych norm może być niezwykle niebezpieczna dla zdrowia ze względu ingerencję w homeostazę organizmu. Jednak takie działania dla przeciętnej kobiety mogą przypominać walkę z wiatrakami, ponieważ ciało będzie za wszelką cenę dążyło do osiągnięcia poziomu tkanki tłuszczowej na bezpiecznym poziomie.Mózg zbudowany jest w dużej mierze z tłuszczów! Około 30% suchej masy stanowią tłuszcze. Aby wszystkie procesy mogły sprawnie zachodzić, powinniśmy regularnie dostarczać niezbędne tłuszcze. Ważnym wskaźnikiem zdrowia w organizmie jest nie sam poziom ogólny cholesterolu, lecz stosunek jego frakcji LDL do HDL.

Co z obniżonym samopoczuciem i depresją?
Otóż NNKT mają istotne znaczenie w funkcjonowaniu mózgu. Ich niedobór wpływa na pogorszenie samopoczucia, nastroju, a w dłuższej perspektywie prowadzi do depresji. Szczególnie chodzi o tłuszcze z rodziny omega-3 i niedobór witaminy D, która: wchłania się dzięki tłuszczom,  jest naturalnie syntetyzowana między innymi z cholesterolu! Lecz tłuszcz tłuszczowi nierówny. Badania pokazują, że spożywanie dużej ilości tłuszczów trans powiązane jest z częstszym występowaniem depresji.

Tłuszcz a zdrowie serca
Na wzrost zachorowań dotyczących układu krążenia i serca największy wpływ mają stany zapalne, a nie – jak wcześniej sądzono – spożycie tłuszczów wraz z dietą. Nie jest wszystko jedno, jakie tłuszcze organizmowi dostarczamy. Dotyczy to jednonienasyconych tłuszczów, pozytywnie wpływających na ogólny stan organizmu. Wpływ tych tłuszczów na zdrowie jest zauważalny i obejmuje poprawę ciśnienia krwi, lepszy stosunek HDL do LDL, lepszą wrażliwość insulinową oraz poprawę gospodarki cukrowej! Przestrzeganie zasad tego modelu odżywiania daje efekt w postaci 5–8-procentowego obniżenia ciśnienia krwi, ryzyka choroby wieńcowej oraz udaru.

Podsumowanie
Od 2015 roku zalecenia żywieniowe pod kątem podaży tłuszczów zmieniły się. Tłuszcze są bardzo potrzebne i powinny dostarczać 25–35% energii w diecie. 
Ważna jest jak najlepsza jakość zjadanych tłuszczów. W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, jak białka i węglowodany, tłuszcze są wchłaniane w jelicie bezpośrednio, przedostają się do układu krwionośnego, gdzie są wraz z substancjami w nich zawartymi transportowane są przez serce po całym organizmie. Białka i węglowodany transportowane są wcześniej przez wątrobę, gdzie zachodzi swego rodzaju filtracja, zanim przedostaną się dalej do krwi. Tłuszcze przedostają się naczyniami krwionośnymi do mózgu, gdzie bariera krew–mozg jest jedyną granicą. Jednak bariera ta nie blokuje przenikania tłuszczów, ponieważ to lipidy są między innymi transporterami przenikającymi przez nią. Niskiej jakości tłuszcze, czyli inaczej związki lipidowe, mają zatem niczym nieograniczoną drogę i mogą przedostać się wprost do mózgu! 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec z marszami środowisk LGBT? „Warto się zastanowić. Budzą ogromny opór”

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Skończą się pochody LGBT, skończą się burdy? - Marsze równości budzą ogromny opór. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane – stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski odnosząc się do incydentów podczas białostockiego Marszu Równości.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

- Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór (...) na Podlasiu, ale także w innych częściach Polski

- powiedział TVN24 Piontkowski.

- W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane. To powoduje zamieszki, może powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli i trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem

- dodał.[polecam:https://niezalezna.pl/280834-tusk-sie-nudzi-pakujac-pudla-w-brukseli-probuje-znowu-jatrzyc-i-robi-to-dosc-nieudolnie]

W niedzielę rano wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński informował na Twitterze, że w związku z wydarzeniami w Białymstoku zatrzymano 25 chuliganów, którym przedstawiono zarzuty. Jak doprecyzował rzecznik podlaskiej policji nadkom. Tomasz Krupa, zatrzymano 21 sprawców wykroczeń, z czego 19 ukarano mandatami, a przeciw dwóm osobom skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Dodał, że kolejnych czterech zatrzymanych to sprawcy przestępstw.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku od początku wzbudzał emocje. Na dzień marszu zgłoszono w białostockim magistracie ponad 70 zgromadzeń, ostatecznie odbyło się kilka. Marsz ruszył z placu NZS, gdzie kilkanaście godzin przed marszem rozpoczęło się czuwanie przy sąsiadującym z placem pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, do tego zgromadzenia dołączyli też licznie kibice, którzy chwilę przed marszem mieli swoją manifestację przy tym placu. Jeszcze przed marszem dochodziło do słownych utarczek między uczestnikami a kontrmanifestantami.

W niedzielę po południu funkcjonariusze podlaskiej policji zaczęli publikować wizerunki osób, które są podejrzane. [polecam:https://niezalezna.pl/280839-policja-szuka-uczestnikow-zajsc-ujawnia-wizerunki]

Do sobotnich wydarzeń odniosła się szefowa MSWiA Elżbieta Witek, która na Twitterze napisała, że nie było przyzwolenia na chuligańskie zachowania, a każda osoba dopuszczająca się łamania prawa musi liczyć się z konsekwencjami.[polecam:https://niezalezna.pl/280800-nie-cichna-echa-wydarzen-w-bialymstoku-szefowa-mswia-zabrala-stanowczy-glos-w-tej-sprawie]

W niedzielę rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w przesłanej informacji napisał, iż przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Zaś Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził nadzieję w mediach społecznościowych, że policja przy wsparciu MSWiA szybko zidentyfikuje sprawców ataku.[polecam:https://niezalezna.pl/280833-jest-reakcja-episkopatu-po-wydarzeniach-w-bialymstoku-przemoc-i-pogarda-nie-moga-byc-usprawiedliwiane]

Z kolei w niedzielę ulicami Białegostoku przeszedł Marsz w Obronie Rodziny, w którym udział wzięło wiele osób broniących fundamentalnych zasad. Odbył się w spokoju.[polecam:https://niezalezna.pl/280823-marsz-w-obronie-rodziny-przeszedl-ulicami-bialegostoku-spokoj-radosc-wartosci-zdjecia]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl