Śledztwo ws. wybuchu gazu w kamienicy

zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Prokuratura Okręgowa w Katowicach przejęła dziś od bytomskiej prokuratury rejonowej śledztwo po sobotnim wybuchu gazu w kamienicy w Bytomiu, w którego następstwie zginęły trzy osoby. Pierwsi lokatorzy tego budynku mają wrócić do mieszkań we wtorek.

Jak poinformowała dziś prok. Beata Książek-Nowicka z katowickiej prokuratury, śledztwo jest prowadzone w kierunku art. 163. Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, skutkiem którego stała się śmierć człowieka.

Prok. Książek-Nowicka uściśliła, że śledztwo na razie zakłada nieumyślne działanie - jeżeli pojawią się odpowiednie przesłanki, to ta kwalifikacja może zostać zmieniona.

- Sekcje trzech osób, które poniosły śmierć w wyniku tego zdarzenia, są zaplanowane na wtorek. Na miejscu zostały zrealizowane czynności procesowe z udziałem m.in. biegłych z zakresu pożarnictwa oraz nadzoru budowlanego. Te materiały są nadal gromadzone, będą poddawane analizie

- powiedziała prok. Książek-Nowicka.

Zastrzegła, że prokuratura na razie nie może się wypowiadać o przyczynie zdarzenia. Wskazała, że nadal są przesłuchiwani świadkowie. Nie wykluczyła, że na dalszym etapie na podstawie wstępnych analiz będą powoływani kolejni biegli. Za kluczowe na razie śledczy uznają opinie biegłych z zakresu pożarnictwa.

Prok. Książek-Nowicka zaznaczyła, że postępowanie obejmie m.in. osoby bliskie zmarłym kobiecie i dziewczynkom. Śledczy będą ustalali te osoby, wśród nich ojca dziewczynek, do którego w pierwszych dniach po zdarzeniu nie udało się dotrzeć.

Czynności dochodzeniowo-śledcze pod nadzorem prokuratury policja podjęła po zakończeniu przeszukiwania kamienicy jeszcze w sobotę. Były to szczegółowe oględziny z udziałem biegłych, ustalanie świadków zdarzenia i zbieranie zeznań od tych mieszkańców kamienicy, których stan na to pozwalał. Następne osoby miały być przesłuchiwane w niedzielę i w kolejnych dniach.

Wskutek sobotniej eksplozji - najprawdopodobniej gazu z sieci - w mieszkaniu na parterze budynku przy ul. Katowickiej 37 zginęła 39-letnia kobieta i jej dwie kilkuletnie córki. Poważnych poparzeń doznała przechodząca ulicą 62-letnia kobieta. Innych obrażeń doznały trzy przebywające w budynku osoby. Z kamienicy ewakuowało się 21 osób.

Eksplozja skutkowała m.in. pożarem w mieszkaniu na parterze, który został szybko ugaszony. W pomieszczeniu, w którym doszło do wybuchu, został uszkodzony strop, jeszcze w sobotę zabezpieczony przez strażaków. Zniszczona też została jedna ze ścian działowych. W części mieszkań zniszczona jest stolarka drzwiowa i okienna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts