Nowy premier Grecji zaprzysiężony

/ flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

  

51-letni Kyriakos Micotakis, lider liberalno-konserwatywnej partii Nowa Demokracja (ND), która wczoraj odniosła druzgocące zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji, został dziś zaprzysiężony jako nowy premier.

ND uzyskała w wyborach blisko 40 proc. głosów, natomiast kierowane przez poprzedniego premiera Aleksisa Ciprasa lewicowe ugrupowanie Syriza 31,5 proc. Ponieważ jednak w dotychczasowej greckiej ordynacji 250 mandatów rozdzielanych jest proporcjonalnie między wszystkie partie, które otrzymały co najmniej 3 proc. głosów, a pozostałe 50 stanowi premię dla zwycięzcy, ND zdobyła w 300-osobowym jednoizbowym parlamencie bezwzględną większość 158 głosów.

Syriza ma obecnie 86 mandatów, o 59 mniej niż w poprzedniej kadencji, natomiast zapewniająca jej wcześniej swymi 10 mandatami koalicyjną większość prawicowo-populistyczna partia Niezależni Grecy zrezygnowała ze startu w wyborach.

Reuters zaznacza, że w kampanii wyborczej Micotakis obiecywał ulgi dla inwestorów, obniżenie podatków i nowe miejsca pracy, ale może mieć poważne problemy ze zharmonizowaniem tych celów z surową dyscypliną budżetową, jakiej żądają zagraniczni kredytodawcy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rada Naczelna PSL zadecydowała - wpisano w statut postulaty Pawła Kukiza

Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz / Marcin Pegaz / Gazeta Polska

  

"Rada Naczelna PSL podjęła uchwałę dot. kontynuowania Koalicji Polskiej. Mówimy w niej o wpisaniu do statutu partii postulatów Pawła Kukiza" - poinformował w sobotę lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Naczelna PSL. Szef ludowców powiedział na konferencji prasowej po Radzie, że przyjęła ona uchwałę dotyczącą kontynuowanie Koalicji Polskiej.

Rozszerzenia jej działalności i budowy na fundamencie demokracji, sprawiedliwości i obywatelskości

 - podkreślił.

Mówimy w tej uchwale o przyjęciu postulowanych przez już wiele, wiele lat idei Pawła Kukiza, który mówi o większej demokratyzacji, o demokracji bezpośredniej, o roli ruchów obywatelskich, obywatelskiej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości

 - mówił Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL poinformował, że w marcu lub w kwietniu jego ugrupowanie zorganizuje kongres, na którym zostanie podpisane trwałe porozumienie programowe.

Wszystkich, którzy podzielają wartości demokratycznego, sprawiedliwego państwa serdecznie zapraszamy do Koalicji Polskiej

 - podkreślił lider PSL.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts